Zajęcia pozalekcyjne Projekty realizowane w I LO Wykłady otwarte Warsztaty językowe Plejada Sport Konsultacje maturalne

Wykłady otwarte

Wyjazdowa lekcja chemii

Dnia 13.04.2011r (w środę) odbyła się wycieczka przedmiotowa klasy 1c do Poznania. Wybrali się  na Uniwersytet Adama Mickiewicza, gdzie uczestniczyli w zajęciach z chemii zorganizowanych przez prof. dr hab. Annę Gąsowską.

Uczniowie  pod opieką grupy studentów z wydziału chemii przeprowadzali doświadczenia otrzymywania soli. Atrakcyjnym doświadczeniem było wyhodowanie w probówce ogródka chemicznego.

Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i z niecierpliwością oczekują kolejnego wyjazdu tego typu.

XIV Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

W dniu 30 marca 2011 roku na wydziale Fizyki UAM w Poznaniu uczestniczyliśmy w XIV Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Czy warto popularyzować naukę? Owszem, albowiem jest ona jednym z głównych czynników sprawczych postępu cywilizacyjnego i gospodarczego, a także rozwoju społecznego i kulturalnego. Wiedza stoi w centrum najważniejszych procesów cywilizacyjnych  o czym przekonywali się nasi uczniowie.

Popularyzować naukę warto zawsze, aby nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała.

WYKŁAD I WARSZTATY - IDEA SAMORZĄDNOŚCI I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W POLSCE

2 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z pracownikami Zakładu Myśli i Kultury Politycznej działającym przy Instytucie Historii Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu.  Uczniowie klas społeczno – filozoficznych (1g i 2h) oraz medialnych (1e i 2e) wspólnie wysłuchali wykładu prof. dr. hab. Waldemara Łazugi „Wielkopolska wczoraj”, następnie wzięli udział w warsztatach dotyczących idei samorządności i samorządu terytorialnego w Polsce prowadzonych przez pracowników Zakładu tj.: dr. Rafała Dąbka, dr. Mariusza Menza, dr. Sebastiana Paczona oraz dr. Damian Szymczaka.

Zajęcia te odbyły się w ramach projektu przygotowanego przez Fundację Obywatelską Bazar (na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego) „Rządzący i rządzeni. Władza i obywatel w Wielkopolsce”. Przedsięwzięcie to ma na celu popularyzację idei samorządności w naszym regionie.

GEOGRAFIA W WIELKOPOLSCE

Odpowiadając na zaproszenie Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu skierowane do nauczycieli geografii szkół ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcące przystąpiło do projektu „Geografia w Wielkopolsce”. Program obejmuje uczestnictwo młodzieży w wykładach otwartych prowadzonych przez pracowników naukowych WNGiG. Tematyka wykładów porusza postulowane żywo w naukach przyrodniczych wątki badań interdyscyplinarnych oraz najnowsze osiągnięcia badawcze w dziedzinie geografii.

Celem wykładów jest uzupełnienie i podniesienie poziomu wiedzy młodzieży w dziedzinie geografii i nauk o Ziemi jak również zapoznanie ze specyfiką środowiska przyrodniczego, społecznego i kulturowego różnych zakątków świata. W cyklu wykładów uczestniczą uczniowie klas matematyczno-geograficznych (1C, 2C, 3C) oraz uczniowie zdający egzamin maturalny z geografii.

Pierwszy z wykładów odbył się w piątek, 19 marca. Tematem przewodnim była biogeoróżnorodność Borneo. Dr Małgorzata Mazurek, geomorfolog, pracownik Zakładu Geoekologii, scharakteryzowała środowisko przyrodnicze wyspy oraz warunki życia w klimacie równikowym wybitnie wilgotnym. Wykład ilustrowany był mapami, przekrojami geologicznymi oraz licznymi zdjęciami.