Pedagog szkolny Przemoc w rodzinie Alkoholizm i narkomania Biblioteka szkolna Regulamin biblioteki Regulamin ICIM Świetlica szkolna

Pedagog / Biblioteka

Alkoholizm i narkomania

Dorośli pragną chronić swoje dzieci, swoich wychowanków przed różnymi zagrożeniami, chcą ustrzec ich od popełnienia błędów w życiu. Jednak nieraz wszystko wymyka się spod kontroli.

Powtarzające się picie alkoholu przez nastolatki może poważnie zagrażać ich życiu i negatywnie wpływać na procesy rozwojowe, zwiększyć ryzyko uzależnienia od alkoholu i nikotyny oraz sięgania po narkotyki.

Alkohol:

• Zaburza zdolność uczenia się, zapamiętywania i logicznego myślenia, jest źródłem trudności w nauce i może przeszkodzić w dalszej edukacji i karierze zawodowej
  • Hamuje rozwój emocjonalny i opóźnia dojrzewanie

Upijanie się przez nastolatki jest bardzo częstą przyczyną poważnych i doraźnych szkód związanych z:

• Wypadkami, zachorowaniami i śmiercią
  • Konfliktami z prawem
  • Większym prawdopodobieństwem stania się ofiarą przestępstwa
  • Ryzykownym seksem, groźbą zakażenia chorobami wenerycznymi (w tym HIV), stosunkami z pogranicza gwałtu, przypadkową i niechcianą ciążą
  • Popadnięciem w nikotynizm i narkomanię

Jeżeli problem dotyczy bezpośrednio Ciebie lub Twojego dziecka możesz szukać pomocy pod numerem telefonu

Pomarańczowej Linii 0 801 14 00 68 czynnej od poniedziałku do piątku od 14.00 do 20.00.