Nawigacja

2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008

Wydarzenia

2010/2011

 

________________________________________________________________________

WYCIECZKA W BIESZCZADY 2011

 

 

1c na bieszczadzkich szlakach

 

Bieszczadzkie, czerwcowe słońce muskało nasze twarze rozjaśnione uśmiechami.  Nie zważaliśmy na ból nóg, liczyły się tylko chwile spędzane razem pośród pięknych widoków.

           Nasza piętnastogodzinna podróż  autokarem rozpoczęła się 13 czerwca, w poniedziałek. Zatrzymaliśmy się w urokliwym pensjonacie „Zamek” w Lesku.  Drugiego dnia wybraliśmy się nad Zalew Soliński. Przeszliśmy około 40 km mijając lasy, potoki, ulice, wsie mniejsze i  większe. Niejednokrotnie przekonani o tym, że zgubiliśmy się w końcu trafiliśmy do celu. Codziennie pokonywaliśmy dziesiątki kilometrów. W środę wędrowaliśmy po Połoninie Wetlińskiej zatrzymując się m.in. obok schroniska „Chatka Puchatka”. Miewaliśmy chwile słabości, ale zawsze znajdowaliśmy motywację aby iść dalej. Wspierali nas również mieszkańcy tamtejszych okolic, którzy spytani o drogę zawsze potrafili bezbłędnie nas pokierować. Czwartego dnia w gorącym słońcu zdobyliśmy 583 metrowy szczyt Gruszki, a popołudniu nastał czas ostatnich zakupów i nacieszenia się towarzystwem bieszczadzkich aniołów oraz klimatem Leska. Podczas naszej wycieczki nie zabrakło także wieczorów spędzonych przy dźwiękach gitary z piosenką na ustach. 

 

17 czerwca, ostatniego dnia naszej wyprawy, niechętnie, z plecakami pełnymi  wrażeń wróciliśmy do Wągrowca.

Joanna Maziarczyk z 2c

 

 

________________________________________________________________________

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA, KRAKÓW, WIELICZKA, TATRY  2011

 

 

 

 

W dniach 7 – 10 czerwca 2011 uczniowie klasy 2C i 2E oraz uczestnicy projektu „Comenius HEED!” wraz z opiekunami: panią prof. M. Jankowską, prof. K. Jazgar, prof. J. Okoniewsk  i prof. Sz. Woźniakiem uczestniczyli w wycieczce do Ojcowa, Krakowa, Wieliczki, Zakopanego i Wadowic.

Pierwszego dnia podziwialiśmy uroki Ojcowskiego Parku Narodowego. Ten najmniejszy spośród 23 parków narodowych w Polsce, powstał w celu ochrony rzeźby krasowej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zamku w Pieskowej Skale, a następnie wędrując zobaczyliśmy sławną Maczugę Herkulesa, Młynnik, Grodzisko, Kościół "Na wodzie", Bazar Warszawski, Jaskinię Krowią, Bramę Krakowską. Weszliśmy także do Groty Łokietka, gdzie rozpoznawaliśmy formy krasu podziemnego: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, makarony i draperie. W godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy krakowski Kazimierz. Duże wrażenie wywarł na nas kościół na Skałce i liczne synagogi, w tym synagoga Remu. Wieczorem mogliśmy poczuć klimat tego królewskiego miasta.

Drugiego dnia udaliśmy się do Smoka Wawelskiego, przy którym czekali na nas przewodnicy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego (dziedziniec zewnętrzny i wewnętrzny). Weszliśmy także do Katedry i wdrapaliśmy się na wieżę do Dzwonu Zygmunta. Odwiedziliśmy także Groby Królewskie, a na koniec wędrówki przeszliśmy do grobu marszałka Piłsudskiego oraz Pary Prezydenckiej: Marii I Lecha Kaczyńskich.

Kolejnym ważnym punktem było okno papieskie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz Dzielnica Uniwersytecka (Coll. Maius, Coll. Minus). Słuchając opowieści przewodnika przez chwilę uczniowie mogli poczuć się jak studenci a nauczyciele przypomnieć sobie własne czasy studenckie. Przemierzając wąskimi uliczkami dotarliśmy na Rynek Krakowski, gdzie podziwialiśmy Sukiennice, wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej, oraz zwiedziliśmy Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza.

W godzinach popołudniowych przejechaliśmy do zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. Ten jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do czasów współczesnych, stanowiący zwierciadło rozwoju technik górniczych, wpisany w 1978 roku na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wywarł na nas ogromne wrażenie.

Trzeci dzień był równie wyczerpujący jak dwa poprzednie. Wcześnie rano, po śniadaniu wyszliśm z przewodnikiem w góry. Wędrując szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego zmierzaliśmy  do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Była to doskonała okazja do obcowania z przyrodą, a jednocześnie możliwość sprawdzenia własnej kondycji fizycznej. Uczniowie klasy geograficznej mogli zastosować wiedzę z rzeźby wysokogórskiej w praktyce. Rozpoznawali: stożki piargowe, turnie, granie, żleby, cyrki polodowcowe. Na trasie wędrówki znalazły się Wodogrzmoty Mickiewicza oraz Siklawa – największy, choć nie najwyższy wodospad w Polsce. Baczni obserwatorzy dostrzegli również piętrowość roślinną w Tatrach. Mimo, że pogoda była deszczowa, wszyscy dzielnie wędrowali, choć momentami w oczach niektórych uczestników widać było strach i przerażenie.    

Aby wynagrodzić podjęty trud i wysiłek, wieczorem gospodarze pensjonatu w którym mieszkaliśmy zorganizowali dyskotekę. Przy muzyce góralskiej oraz kiełbasce z grilla bawili się zarówno uczniowie jak i nauczyciele.

Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Zakopane. Rozpoczęliśmy od Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie podziwialiśmy kunszt sztuki i architektury góralskiej. Następnie udaliśmy się na cmentarz na Pęksowym Brzyzku, wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę oraz spacerowaliśmy po Krupówkach.

W roku beatyfikacji nie mogło zabraknąć na trasie naszej wycieczki Wadowic. Zwiedziliśmy odnowioną Bazylikę Ofiarowania NMP , Dom – Muzeum bł. Jana Pawła II oraz skosztowaliśmy papieskich kremówek.

W późnych godzinach wieczornych dotarliśmy bezpiecznie do Wągrowca.

 

 

________________________________________________________________________

PIELGRZYMKA ORAZ WYCIECZKA MATURZYSTÓW

DO CZĘSTOCHOWY I OŚWIĘCIMIA

 

            

 

Dnia 28.03.2011r. odbyła się pielgrzymka maturzystów do Częstochowy. Uczestniczyło w niej 32 uczniów wraz z opiekunami – prof. Cecylią Bojanowską, prof. Jolantą Okoniewską i ks. Adamem Sarbinowskim. Pobyt na Jasnej Górze rozpoczął się konferencją dla wszystkich uczestników archidiecezjalnej pielgrzymki. Po tym spotkaniu odbyła się msza święta pod przewodnictwem biskupa Polaka. Następnie wszyscy maturzyści wzięli udział w akcie zawierzenia, który odbył się w kaplicy Matki Bożej. Po modlitwie mieliśmy czas wolny. Całą pielgrzymkę zakończyła droga krzyżowa na wałach klasztoru na Jasnej Górze.

 

 

Tydzień później – 4.04.2011r. miał miejsce kolejny wyjazd maturzystów naszego liceum, tym razem pobyt w Częstochowie został połączony z wycieczką do Oświęcimia. Wcześnie rano o godzinie 6.00 uczniowie wraz z opiekunami prof. Jolantą Juraszek, prof. Małgorzatą Wojnowską, prof. Tomaszem Dolatą i prof. Cezarym Szypulskim uczestniczyli w odsłonięciu Cudownego Obrazu oraz mszy świętej. Po godzinnym odpoczynku i śniadaniu wyruszyli do Oświęcimia gdzie w trzech grupach zwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pobyt w tym miejscu wywarł ogromne wrażenie, szczególnie na osobach, które były tam po raz pierwszy. Po przerwie na obiad cała grupa wyruszyła dwoma autokarami do Wągrowca, dokąd dotarła około północy.

 

Aby obejrzeć zdjęcia z wycieczki do Częstochowy i Oświęcimia zapraszamy do /Albumu fotograficznego/.

 

________________________________________________________________________

II POWIATOWE TARGI EDUKACYJNE

 

 

Dnia 31.03.2011 roku I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu przedstawiło swoją ofertę edukacyjną podczas II Powiatowych Targów Edukacyjnych. Przygotowania wystawy trwały od kilku tygodni, a ich efektem było stoisko, które w sposób interesujący prezentowało ofertę szkoły, jej historię, możliwości i działania. Informacje przedstawione zostały w sposób tradycyjny w postaci estetycznych plansz i folderów oraz elektroniczny – zdjęcia i filmy wyświetlane na dwóch ekranach. Gimnazjaliści mieli również okazję zwiedzić nasze liceum podczas wirtualnego spaceru, który mogli odbyć dzięki dwóm stanowiskom komputerowym. Podczas targów na naszym stoisku rozdawana była także monografia Pana Wiesława Szczepańskiego. Książka o naszej szkole cieszyła się ogromnym powodzeniem i znikała ze stolika jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Goście mogli także skosztować smakołyki przygotowane przez uczniów. Wielkie dzięki należą się młodzieży, która z ogromnym zaangażowaniem oprowadzała po stoisku potencjalnych kandydatów, udzielając im wyczerpujących, czasami barwnych objaśnień. To dzięki temu zaangażowaniu nasze stoisko było odwiedzane przez rzesze gimnazjalistów. Wiele działo się także poza stoiskiem. Na scenie głównej uczniowie naszej szkoły przedstawili swoje propozycje artystyczne. Wystąpił zespół taneczny PLEJADA, zespół tańca nowoczesnego, wokaliści oraz kabaret. Występy cieszyły się ogromnym powodzeniem. Całe przedsięwzięcie nie  mogłoby dojść do skutku gdyby nie ogromne  zaangażowanie uczniów i grupy nauczycieli naszej szkoły – Katarzyny Michalskiej, Hanny Mantej, Sylwii Twardowskiej, Szymona Woźniaka, Łukasza Sielewicza, Cezarego Szypulskiego oraz Bartosza Kossowicza.

 

 

 Aby obejrzeć zdjęcia z II Powiatowych Targów Edukacyjnych zapraszamy do /Albumu fotograficznego/.

 

________________________________________________________________________

DZIEŃ WALKI Z NIETOLERANCJĄ RASOWĄ

 

 

 

Dnia 25. marca 2011 roku, w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyło się spotkanie z czarnoskórym piłkarzem Nielby Wągrowiec Abrahamem Loligą w ramach ustanowionego przez ONZ na dzień 21. marca Dnia Walki z Nietolerancją Rasową. Spotkanie zostało przygotowane przez GAN Wągrowiec - komórkę Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” i Samorząd Uczniowski. Pomysłodawcą akcji był Jakub Grzeszczyk, członek w/w organizacji.

To, o czym mówił Abraham - m.in. o swoich początkach gry w piłkę, przyjeździe do Polski, o nietolerancji i jej powodach cieszyło się zainteresowaniem uczniów. Największym jednak zainteresowaniem cieszył się 7-miesięczny synek Abrahama, siedzący mu na kolanach, który po spotkaniu był bardo oblegany przez uczennice I LO.

 

 

 

Na koniec Abraham odwiedził dyrektora, któremu wręczył szalik wągrowieckiej Nielby. W środę 30. marca na treningu piłkarz otrzymał od Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” koszulkę z logo akcji „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”. Stowarzyszenie nie wyklucza stałej współpracy z liceum przy Klasztornej oraz z Samorządem Uczniowskim.

Jeśli pojawiłyby się jakieś pytania lub wątpliwości, prosimy kierować je na adres: gan.wagrowiec@op.pl .

 

______________________________________________________

Mam haka na raka

 

 

 

„Mam Haka Na Raka”,to ogólnopolski program edukacyjny, skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Jego istotą jest zaangażowanie młodych ludzi w tworzenie kampanii społecznej, która będzie promowała profilaktykę nowotworową. Głównym zadaniem uczniów, zaangażowanych w program „Mam Haka na Raka”, jest propagowanie postaw prozdrowotnych w najbliższym otoczeniu. Dzięki realizowanym akcjom, młodzi ludzie chcą realnie wpłynąć na nastawienie Polaków wobec chorób nowotworowych. Młodzież pragnie przyczynić się do tego, że dorośli przestaną uciekać od problemu i podejmą próbę zapobiegania chorobom, stosując odpowiednią profilaktykę.

Grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, (przedstawiciele klasy IC), pod opieką pani prof. Jolanty Radziątkowskiej, zdecydowała się wziąć udział w kampanii „Mam Haka Na Raka”. To właśnie Paulina Depta, Joanna Maziarczyk, Jagoda Rogalska i Magdalena Zborowska wraz z Mateuszem Cieśnikiem zorganizowali 26. stycznia 2011 roku w auli szkoły spotkanie ze specjalistą chirurgiem onkologiem - Michałem Dolatą.  Uczniowie klas biologiczno-chemicznych, podczas dwugodzinnego wykładu, mogli dowiedzieć się wielu istotnych faktów dotyczących nowotworów, a po zakończonej prelekcji uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Młodzi „hakowicze” postanowili przekazać zdobytą wiedzę uczniom ze Szkół Podstawowych nr 3 i nr 4 oraz Gimnazjum nr 1, przedstawiając im prezentację multimedialną połączoną z quizem i krótkim wykładem.

Jednym z dość szczególnych elementów kampanii „Mam Haka Na Raka” jest zbiórka maskotek, w którą włączyły się przedszkola oraz szkoły z Wągrowca. Ogromna ilość „pluszaków” zostanie przekazana dzieciom z chorobami nowotworowymi. Uśmiech na ich twarzach jest naszym największym sukcesem.

 

______________________

 

Studniówka 2011

 

 

 

_____________________

 

Mikołajki 2010

 

 

 

I już po! X Charytatywny Koncert Mikołajkowy, który odbył się 6.12.2010 przeszedł do historii. Podobnie jak podczas poprzednich edycji na scenie pojawili się uczniowie i nauczyciele naszego liceum, a także zaproszeni goście. Uczestnicy prezentując swoje większe lub mniejsze zdolności śpiewali, grali, tańczyli i rozśmieszali publiczność. Występy artystyczne przeplatane były aukcjami. Pieniądze z licytacji przeznaczone są na świąteczną pomoc dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły. Cieszy fakt, że udało się zgromadzić ponad 2600 złotych. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego z całego serca dziękujemy.        

 

 

                     

 

 Aby obejrzeć zdjęcia z koncertu zapraszam do /Albumu fotograficznego/.

          Zachęcamy gorąco do obejrzenia krótkiego filmu autorstwa Kamili Szwydek http://www.youtube.com/watch?v=LZEVV9e6kA8

 

________________________

 

Sukcesy artystyczne młodzieży

 

Zespół teatralny naszego LO, czyli Teatr Wpół Do Trzeciej zdobył na XII Powiatowych Konfrontacjach Małych Form Teatralnych Kurtyna 2010 w Wągrowcu I miejsce i Złotą Kurtynę za spektakl „Urodziny Stanleya” zrealizowany na podstawie dramatu Harolda Pintera pod tym samym tytułem. Przegląd odbywał się w dniach 10-20 listopada 2010, nasza grupa wystąpiła w sobotę i oceniana była w kategorii inscenizacja teatralna, zespół ponadgimnazjalny. W skład grupy teatralnej wchodzą: Patrycja Stachowiak, Joanna Skrentna, Hubert Pilarski, Maciej Moćko, Wojciech Wasylewicz, Maciej Dąbrowski. Reżyserią i scenariuszem zajęła się Katarzyna Kuczerepa-Budzyńska, obsługą techniczną: Sara Agacińska, Magdalena Kunke i Maja Nowak.

Teatr Variete zdobył główną nagrodę Grand Prix  na VII Ogólnopolskim Konkursie Teatrów młodzieżowych Melpomena 2010 w Środzie Wielkopolskiej. Konkurs trwał trzy dni, od 18 do 20 listopada. Wyróżniona za grę aktorska i rolę Pana Dyrektora została również Patrycja Serwatka, natomiast Katarzyna Kuczerepa-Budzyńska otrzymała nagrodę za inscenizację i reżyserię spektaklu „6457”.

W spektaklu „6457” zrealizowanym na podstawie dramatów Harolda Pintera „Samoobsługa” i „Cieplarnia” wystąpili: Krzysztof Bobrowski, Zuzanna Dzwoniarska, Daria Stasiak, Ewa Serwatka, Patrycja Serwatka, Marta Sobczak. Obsługą techniczną zajęły się: Sara Agacińska, Magdalena Kunke i Maja Nowak.

 

 

 

_____________________________________________________________________________________________________

 

Wymiana młodzieży Wągrowiec – Lüneburg 2010

 

 

 

W dniach 4–9.10.2010 kolejna grupa młodzieży naszej szkoły wyjechała do Lüneburga w Niemczech w ramach wymiany z tamtejszą szkołą (Realschule Oedeme). Tak jak podczas poprzednich pobytów zwiedzaliśmy piękne miasto Lüneburg, mieliśmy wspólne zajęcia w szkole (lekcje oraz zajęcia sportowe). Gospodarze zabrali nas na wycieczkę do Hamburga gdzie zwiedziliśmy dzielnicę spichrzów, port oraz obejrzeliśmy seans w planetarium. Mieliśmy także okazję pojeździć na łyżwach w Adendorfie oraz zobaczyć niesamowite urządzenie hydrotechniczne – tzw. windę dla statków. Nie obyło się niestety bez pewnych nieporozumień i problemów. Chociaż, tak właściwie stworzyły one okazją do nauki sztuki negocjacji, bycia gotowym do kompromisów, a co najważniejsze do praktycznej nauki języka obcego. Czyli, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.                

Teraz czas na rewizytę, grupa niemiecka odwiedzi naszą szkołę pod koniec maja 2011 roku. My przygotujemy się lepiej.

 

 

________________________________________________________

 

  Międzynarodowe spotkanie młodzieży na Monte Cassino 2010

        

W dniach 11-19 września 2010 roku w miejscowości Cassino we Włoszech po raz trzeci młodzież z naszego liceum, Niemiec i Włoch brała udział w spotkaniu mającym na celu integrację poprzez wspólne poznawanie losów bitwy pod Monte Cassino.

Więcej informacji znajdziesz w zakładce /współpraca międzynarodowa/.

 

Aktualności

Kontakt

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
    ulica Klasztorna 17a
  • 672621481
    fax:672621481

Galeria zdjęć