Nawigacja

2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008

Wydarzenia

2007/2008


______________________________________________



Wągrowiecka Wiosna Poetycka 2008

          fot. Paweł Radziątkowskifot. Paweł Radziątkowski


W dniach od 8 do 10 kwietnia z inicjatywy Biblioteki Miejskiej w Wągrowcu odbywała się w naszym grodzie impreza kulturalna zatytułowana Wągrowiecka Wiosna Poetycka. Oczywiście impreza nie mogła się odbyć bez udziału młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego, której obecność była widoczna każdego dnia. Nasi uczniowie między innymi:

·        Lukrowanym lakierem landszaftnąć czyli wstępnie i na temat – otwierali sezon na wiersze,

·        uczestniczyli w koncercie poezji śpiewanej,

·        w Przesłaniu Pana Cogito – finale konkursu recytatorskiego,

·        dokonali prezentacji Poety, który był – poety Rafała Wojaczka.


Ponadto w murach naszej Alma Mater odbyła się lekcja poezji z udziałem poety Romana Bąka (uwieczniona przez Poznańską Telewizję Regionalną). W ramach imprez towarzyszących uczniowie pod nadzorem pani Danuty Żwikiewicz-Muszyńskiej zorganizowali na holu wystawę zatytułowaną Na strunie światła – poeci z Klasztornej dotyczącą twórców związanych z naszą szkołą (Stanisławem Przybyszewskim, Janem Kasprem, Sebastianem Chosińskim, Joanną Drażbą i Arturem Brombergerem).

Spośród uczniów zaangażowanych w organizację i przebieg imprezy wyróżnić należy: Martę Sobczak, Basię Szypulską, Hanię Górną, Jagodę Jopp, Martę Musiał, Olę Kuryłowicz, Anię Mantej, Kamila Elińskiego, Krzysztofa Bobrowskiego, Bartka Substyka, Łukasza Nawrockiego (akompaniament), Mariusza Różańskiego (akompaniament). Dokumentację fotograficzną wykonał Paweł Radziątkowski.

Więcej zdjęć można obejrzeć w galerii zdjęć /Album fotograficzny/.



fot. Paweł Radziątkowski






Zdolni, ambitni, chętni



       W sobotę 12 kwietnia 2008 uczniowie naszej szkoły brali udział w I Przeglądzie Piosenki Poetyckiej – Gniezno 2008-04-12. Serca publiczności i jurorów podbiła Barbara Szypulska, która zajęła  I miejsce. Basi akompaniował Łukasz Nawrocki. W tym samym konkursie wyróżnienie otrzymała Ola Kuryłowicz.

Organizatorem przeglądu była Gnieźnieńska Szkoła Humanistyczno – Menadżerska „Milenium”.


Cezary Stroczyński został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Dekalog 89+” za konkursową pracę pt. Ciepło, zimno. Ucznia przygotował polonista -  Jan Kasper.



_______________________________________________________________________________



Moje finanse - Z klasy do kasy


Półfinał


       Uczniowie Piotr Pałczyński, Marcin Jakubów, Łukasz Żurowski i Szymon Galas wygrali półfinał konkursu „Moje finanse – Z klasy do kasy”. Konkurs polega na inwestowaniu wirtualnych 100 tys. zł i jest organizowany min. przez Narodowy Bank Polski, Gazetę Wyborczą oraz Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga.

 Część inwestycyjna polegała na tym, aby osiągnąć jak najwyższą stopę zwrotu. Mogliśmy pieniądze ulokować w akcjach spółek z WIG20, obligacjach lub lokatach. Ponadto była możliwość inwestycji w złoto i jednostki funduszy inwestycyjnych.

Po zakończeniu części inwestycyjnej (trwała 6 tygodni) komitet nasz zajmował 2 miejsce w województwie. 20 najlepszych komitetów z Wielkopolski 21 kwietnia (poniedziałek) przyjechało do Poznania , aby w siedzibie WSB zmierzyć się w teście z  wiedzy o ekonomii, gospodarce i rynku kapitałowym. Uczniowie 1 Liceum Ogólnokształcącego musieli odpowiedzieć na 30 bardzo trudnych pytań. Musieli wiedzieć między innymi, co to jest LIBOR, kiedy powstał system rezerwy federalnej USA oraz na jakim uniwersytecie wykładał Milton Friedman.

Wszyscy zgodnie przyznajemy, że nie spodziewaliśmy się aż tylu pytań z historii giełdy i ekonomii, aczkolwiek nasza duża wiedza i szczególne zainteresowanie sprawiły, że napisaliśmy test najlepiej w Wielkopolsce, a jak później się okazało – żaden komitet z innych województw nie odpowiedział poprawnie na więcej pytań niż my.

Bardzo się ucieszyliśmy się kiedy jury oznajmiło, że będziemy reprezentować nasze województwo w Finale ogólnopolskim 26 kwietnia. Chcieliśmy udowodnić, że nasz ubiegłoroczny sukces (tj. 2. Miejsce w Wielkopolsce) nie było dziełem przypadku – mówi Piotr Pałczyński

Wierzymy, że będziemy godnie reprezentować nasze województwo w sobotę w Warszawie.


Po finale


        26 kwietnia o godz. 10, po męczącej podróży (pobudka o godz. 3.30 ) nasi finaliści przyjechali do Warszawy, do siedziby Agory, na finał konkursu „Moje finanse- Z klasy do kasy”. Po oficjalnym rozpoczęciu, zaczęły się zmagania z testami z wiedzy ekonomicznej i giełdowej. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 30 pytań i rozwiązać 6 zadań. Pytania były na tyle trudne, że nawet zwycięzcy –uczniowie klasy maturalnej z Technikum Ekonomicznego – zdobyli 30 punktów na 48 możliwych. Należało rozwiązać zadania dotyczące amortyzacji przedsiębiorstw czy też odpowiedzieć na pytania które spółki mają największą kapitalizację.

Zajęliśmy ostatecznie 11 miejsce, do 8 miejsca zabrakło nam 1 punktu. Ogromne gratulacje i podziękowania dla finalistów, którzy w drodze do finałów pokonali ponad 72 tys. uczniów. Gratuluje im dużej wiedzy i zwycięstwa za rok.







_________________________________________________________________________________




                                                                                                

SZKOLNA LIGA HISTORYCZNA

„Krajobraz po bitwie”… czyli ostateczne wyniki konkursu



W środę 26 marca odbył się Wielki Finał II edycji Szkolnej Ligi Historycznej, w którym udział wzięło pięcioro uczniów klas drugich i trzecich. Ich zadanie polegało na przygotowaniu krótkiego (trwającego maksymalnie 15 minut) wykładu historycznego, połączonego z prezentacją multimedialną, na temat „Za najważniejszą bitwę w historii świata uważam… – uzasadnij swój wybór”. Wystąpienia oceniane były przez komisję, w której znaleźli się nauczyciele historii naszego liceum: Karina Jazgar, Wiesław Szczepański oraz Sebastian Chosiński.

W finale można było zdobyć maksymalnie 40 pkt. (I. Wartość merytoryczna – 25 pkt.: 1. poprawność historyczna – zgodność z faktami, poprawna chronologia datacja itp., 2. właściwa argumentacja, 3. przedstawienie tła epoki,  4. zarysowanie genezy konfliktu, 5. zachowanie ciągu przyczynowo-skutkowego zdarzeń, 6. zachowanie właściwych proporcji, 7. prawidłowo sporządzona bibliografia (na osobnej kartce); II. Strona wizualna – 10 pkt.: 1. prezentacja multimedialna, 2. wykorzystanie źródeł ikonograficznych; III. Poprawność językowa – 5 pkt.), które – po zsumowaniu punktacji wszystkich członków komisji – zostały dodane do punktów zdobytych w pięciu wcześniejszych, pisemnych etapach Ligi.


Wyniki finału:


1. Magdalena MACHY 2E - 111 pkt.

2. Artur MAKOWSKI 3G - 109 pkt.

3. Paulina SKAWIŃSKA 3F - 106 pkt.

4. Przemysław GROCHULSKI 2F - 103 pkt.

5. Kamil SKIBIŃSKI 2D - 99 pkt.


Wyniki ostateczne:


1. Magdalena MACHY 2E - 297 pkt.

2. Artur MAKOWSKI 3G - 296 pkt.

3. Kamil SKIBIŃSKI 2D - 240 pkt.

4. Paulina SKAWIŃSKA 3F - 229 pkt.

5. Przemysław GROCHULSKI 2F - 226 pkt.


Klasy II:


1. Magdalena MACHY 2E - 297 pkt.

2. Kamil SKIBIŃSKI 2D - 240 pkt.

3. Przemysław GROCHULSKI 2F - 226 pkt.

4. Katarzyna MALEC 2F - 123 pkt.

5. Mateusz GAPIŃSKI 2F - 109 pkt.


Klasy III:


1. Artur MAKOWSKI 3G - 296 pkt.

2. Paulina SKAWIŃSKA 3F - 229 pkt.

3. Alicja PIASTANOWICZ 3H - 134,5 pkt.

4. Helena KILARSKA 3F - 111,5 pkt.

5. Jakub JAKUBIAK 3H - 95 pkt.


Finaliści konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców I LO.

Zwyciężczyni II edycji Szkolnej Ligi Historycznej – Magdalena Machy z klasy 2E – otrzymała jednocześnie honorowy tytuł „najlepszego historyka I LO w Wągrowcu w roku szkolnym 2007/08”.


Aktualności

Kontakt

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
    ulica Klasztorna 17a
  • 672621481
    fax:672621481

Galeria zdjęć