Nawigacja

Informacje Struktura egzaminu maturalnego 2013 Harmonogram matury wiosna 2013 Jak sporządzić bibliografię Matura z matematyki od A do Z Lista tematów z j. polskiego - matura wiosna 2014

Matura

Lista tematów z j. polskiego - matura wiosna 2014

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W WĄGROWCU

Lista tematów z j. polskiego - matura wiosna 2014

 

WYJAŚNIENIE

W nawiasach podano numerację nadaną w czasie drugiej korekty zestawu tematów. Do bibliografii wpisujemy oba numery!

 

  I Literatura

1

Rozmowy z samym sobą czyli monologi bohaterów literackich. Analizując i interpretując wybrane przykłady monologów z różnych epok, porównaj okoliczności i tematykę tych wypowiedzi. Zwróć także uwagę na użyte w nich środki ekspresji.

2

Ludzkie namiętności inspiracją tragedii Szekspira. Omów zagadnienie, analizując wybrane utwory tego pisarza.

3

Porównaj różne realizacje motywu wampira, analizując wybrane utwory z literatury polskiej i obcej.

4

Jak zmienia się pisanie o historii? Analizując wybrane utwory z różnych epok dotyczące historii, zwróć uwagę na różne ujęcia tej tematyki.

5

Bohater zagubiony, źle funkcjonujący w społeczeństwie. Analizując wybrane utwory z literatury współczesnej, przedstaw powody nieprzystosowania tych bohaterów.

6

Omów koncepcję poety i poezji w literaturze polskiego romantyzmu, analizując wybrane utwory z dramatu i liryki.

7

Motyw Arkadii w literaturze polskiej. Omów temat, analizując wybrane utwory epickie, liryczne i dramatycznez różnych epok.

8

Przedstaw sposoby wykorzystania antycznych wzorców w zakresie tematyki i formy, analizując wybrane utwory z literatury nowożytnej.

9

Sceny batalistyczne w literaturze różnych epok. Interpretując wybrane teksty, scharakteryzuj sposób przedstawiania w nich bitew.

10

Echa powstań narodowych. Przedstaw rolę tego motywu, analizując utwory z różnych epok.

11

Kobiece bohaterki w literaturze różnych epok. Scharakteryzuj wybrane postaci, analizując stosowne utwory literackie.

12

Romantyczny charakter bohaterów prozy S. Żeromskiego. Przedstaw problem na podstawie analizy wybranych powieści i opowiadań pisarza.

13

Obraz dworku szlacheckiego w literaturze polskiej. Analizując opisy dworku i życia jego mieszkańców w ujęciu różnych pisarzy (np.: Mickiewicza, Orzeszkowej, Żeromskiego, Miłosza lub/i innych), przedstaw problem, zwracając uwagę na istniejące podobieństwa oraz różnice.

14

 

15(14)

Omów motyw gór w literaturze różnych epok,porównaj różne jego realizacje, analizując wybrane utwory należące do różnych rodzajów literackich.

16

 

17(15)

Stosunki polsko- żydowskie jako motyw literacki. Analizując wybrane utwory, zwróć uwagę na jego przedstawienie w zależności od czasów, w których tworzy dany pisarz oraz na sposób kreacji bohaterów.

18(16)

Romantyczna poezja tyrtejska. Przedstaw ciągłość tradycji takiej poezji, analizując wybrane utwory z różnych epok.

19

 

20(17)

Kontynuacja mitów polskiego romantyzmu i polemika z nimi w literaturze spadkobierców. Interpretując wybrane dzieła, np.: E. Orzeszkowej, B. Prusa, S. Wyspiańskiego lub W. Gombrowicza, przedstaw zagadnienie, wykazując różnorodność ujęć.

21

Człowiek i jego problemy w twórczości wielkich realistów XIX wieku ( np.: Balzak, Czechow, Prus, Orzeszkowa). Analizując wybrane utwory, omów problem wykazując różnorodność jego ujęć.

22(19)

Historia w ujęciu H. Sienkiewicza. Analizując kilka utworów (3-4) tego pisarza, zwróć uwagę, w jaki sposób przedstawia on zdarzenia historyczne.

23(20)

Porównaj literackie kreacje bohaterów dotkniętych szaleństwem, analizując wybrane utwory z różnych epok.

24(21)

Przedstaw różne oblicza miłości w literaturze romantycznej i młodopolskiej, analizując wybrane utwory, zwróć uwagę na podobieństwa i różnice w sposobie ujęć tematu.

25(22)

Wykaż różnorodność ujęcia motywu diabła w literaturze polskiej i obcej, analizując i interpretując wybrane dzieła literackie z różnych epok.

26(23)

Porównaj różne sposoby przedstawienia motywu dorastania w powieści współczesnej, analizując wybrane utwory, takie jak na przykład: „Madame” A. Libery, „Blaszany bębenek” G. Grassa , „Ferdydurke” W. Gombrowicza.

27(24)

Przedstaw zagadnienie heroizacji i deheroizacji bohaterów literackich na podstawie utworów wybranych twórców, np.: Baczyńskiego, Borowskiego, Różewicza, Krall, Herlinga – Grudzińskiego, Wata lub innych.

28(25)

Grupy poetyckie w XX – leciu międzywojennym. Omów wybrane teksty, wskazując na specyficzne dla danego twórcy cechy i tematy.

29

 

30(26)

Model XIX – wiecznej powieści realistycznej a powieść z XX- lecia międzywojennego. Przedstaw zagadnienie, interpretując wybrane utwory.

31(27)

Postacie mitologiczne i biblijne jako symbole wartości uniwersalnych. Omów na wybranych przykładach 2-3 epok.

32(28)

Mechanizmy i skutki działania systemu totalitarnego. Omów zagadnienie, interpretując wybrane utwory literatury polskiej i obcej.

33(29)

Analizując utwory dwóch wybranych epok, uzasadnij, że są one zwierciadłem czasu w którym powstały.

34

 

35(30)

Sarmatyzm w literaturze nie tylko barokowej. Analizując wybrane utwory z różnych epok, przedstaw powody zmieniającej się jego oceny w zależności od czasu powstania utworu.

36(31)

Życie pisarza jako literackie tworzywo. Przedstaw związek biografii pisarza z konkretnymi utworami na podstawie analizy tekstów z różnych epok.

37(32)

Czesław Miłosz - poeta moralista. Analizując i interpretując wybrane wiersze tego poety, omów szczególne zainteresowania poety etyką.

38(33)

Poezja Z. Herberta wyznacznikiem etycznego heroizmu. Omów zagadnienie, analizując i interpretując wybrane utwory.

39(34)

Refleksje o człowieku w poezji W. Szymborskiej. Przedstaw zagadnienie, analizując i interpretując wybrane utwory tej poetki.

40

 

41

 

42(35)

Omów przejawy młodopolskiej ludomanii, analizując wybrane utwory literackie.

43(36)

Tendencje awangardowe i powroty do tradycji w poezji XX-lecia międzywojennego. analizując i interpretując wybrane utwory, scharakteryzuj zastosowane środki wyrazu oraz ich funkcje.

44(37)

Fantastyka i realizm w kreowaniu światów B. Schulza. Omów, analizując jego utwory literackie.

45

 

46(38)

Katastrofizm i katastrofa jako temat w literaturze XX wieku. Porównaj różne realizacje tego motywu, analizując wybrane utwory literackie.

47(39)

Wpływ domu oraz doświadczeń życiowych na kształtowanie się postaw moralnych i społecznych .Omów problem, interpretując wybrane utwory.

48(40)

Tragedia getta warszawskiego w literaturze polskiej. Porównaj sposób prezentowania tematu w utworach poetyckich i prozatorskich.

49

 

50(41)

Motyw cierpienia i konfliktów współczesnego świata w literaturze najnowszej. Omów zagadnienie na podstawie wybranych utworów, np.: reportaży P. Kapuścińskiego, W. Tochmanna czy wierszy W. Szymborskiej.

51(42)

Etos pracy w literaturze polskiego pozytywizmu. Przedstaw różnorodność ujęć tematu na podstawie wybranych utworów.

52(43)

Utylitarna rola pozytywistycznej literatury. Omów problem w oparciu o analizę i interpretację wybranych utworów literackich i artykułów prasowych tej epoki.

53

 

54

 

55(44)

Powstanie styczniowe jako literacki temat w pozytywizmie i modernizmie. Omów interpretujac wybrane utwory poetyckie i prozatorskie.

56(45)

Impresjonizm, symbolizm i naturalizm w Młodej Polsce. Analizując wybrane utwory należące do różnych rodzajów literackich, wykaż różnorodność realizacji tych kierunków artystycznych

57(46)

Pozytywistyczny i modernistyczny wizerunek wsi i jej problemów. Odwołaj się do wybranych utworów z polskiej epiki, liryki i dramatu.

58

 

59(47)

Żyd jako bohater literacki. Przedstaw sposoby kreowania postaci analizując wybrane utwory z różnych epok.

60(48)

Różne sposoby wykorzystania przestrzeni miejskiej. Omów, analizując wybrane utwory z 2-3 epok.

61(49)

Zaangażowanie pozytywistycznych twórców w problemy społeczne Polaków XIX wieku. Analizując wybrane utwory z literatury pięknej oraz z ówczesnej publicystyki, przedstaw ich różnorodność gatunkową i tematyczną

62

 

63(50)

Strategia narracyjna i sposoby opisu obozu koncentracyjnego. Omów, analizując wybrane utwory literackie.

64(51)

Temat wojny i jego miejsce w twórczości przedstawicieli pokolenia Kolumbów. Przedstaw problem, analizując wybrane utwory konkretnych poetów oraz ich biografie.

65(52)

Poezja religijna- wczoraj i dziś. Interpretując wybrane utwory, omów ewolucję gatunków literackich i sposoby wyrażania uczuć.

66(53)

Młody inteligent wobec zagrożenia ojczyzny. Przedstaw zagadnienie na podstwie analizy i interpretacji wybranych utworów.

67

 

68(54)

Pamiętnik dziennik, autobiografia, wywiad jako formy z pogranicza gatunków. Omów, analizując problem na wybranych przykładach, uwzględniając uwarunkowania społeczne, obyczajowe, historyczne sprzyjające rozwojowi takiej literatury.

69

 

70

 

71(55)

Wpływ warunków politycznych w czasach PRL- u na literaturę piękną. Omów zagadnienie, analizując i interpretując stosowne dzieła literackie.

72

 

73(56)

Różne typy powieści realistycznej ( np.: „Lalka”, „Ludzie bezdomni”, „Ojciec Goriot” lub inne). W analizowanych przykładach uwzględnij cechy wspólne oraz różnice.

74(57)

Na przykładzie analizy wybranych utworów literackich dwóch kolejnych epok, omów zmieniające się poglądy na zadania poezji i rolę artysty.

75(58)

Mit dzieciństwa. Omów, analizując wybrane teksty z literatury polskiej, np.: „Pan Tadeusz”, „Liryki lozańskie”, „Syzyfowe prace”, „Sklepy cynamonowe”, „Dolina Issy”.

76(59)

Dziecko jako postać literacka w utworach różnych epok. Omów, analizując wybrane utwory. Zauważ zachodzące zmiany w traktowaniu dzieci jako bohaterów literackich.

77(60)

Człowiek wobec historii w twórczości pisarzy różnych epok. Analizując i interpretując wybrane utwory, przedstaw jak zmieniała się koncepcja historii i jej wpływ na losy człowieka.

78(61)

Wpływ pieniędzy na losy ludzi. Przedstaw ten motyw, analizując wybrane utwory różnych autorów.

79(62)

Świat mieszczański i ziemiański w literaturze pozytywizmu i dwudziestolecia międzywojennego. Omów, analizując wybrane utwory.

80(63)

Porównaj tematykę i typy bohaterów w literaturze tendencyjnej, analizując wybrane utwory z pozytywizmu.

81(64)

Różne sposoby funkcjonowania tradycji biblijnej w literaturze polskiej. Omów, analizując wybrane utwory literackie.

82(65)

Motywy mitologiczne w polskiej poezji współczesnej. Omów, analizując wybrane utwory.

83(66)

Skamander i Awangarda Krakowska – dwa odmienne przykłady myślenia o świecie i poezji. W swoim omówieniu uwzględnij twórczość różnych autorów.

84(67)

Porównaj rózne realizacje toposu wędrowca w literaturze polskiej od romantyzmu do modernizmu. Omów, analizując wybrane utwory.

85(68)

Na granicy dwóch światów – realność i fantastyka w wybranych utworach nie tylko romantyków. Przedstaw zagadnienie, analizując wybrane utwory.

86(69)

Kreacje bohatera w literaturze fantasy. Omów, analizując utwory przynajmniej dwóch twórców tego gatunku.

87(70)

Motyw vanitas w literaturze polskiej i obcej. Omów problem, analizując wybrane teksty z różnych epok.

88

 

89(71)

Funkcjonowanie groteski w utworach XX wieku. Omów zagadnienie na podstawie analizy i interpretacji tekstów , należących do różnych rodzajów literackich.

90(72)

Współczesny człowiek wobec tradycji romantycznej. Omów problem, analizując wybrane dzieła literatury XX wieku w których widoczne są nawiązania do romantyzmu.

91(73)

Świat to labirynt, teatr, sen…Omów różne koncepcje mówienia o świecie w literaturze, analizując wybrane utwory z różnych epok.

92(74)

Konflikt pokoleń. Przedstaw problem na wybranych przykładach z literatury różnych epok.

93(75)

Twórczość T. Różewicza jako głos pokolenia Kolumbów. Przedstaw na wybranych przykładach.

94(76)

Dramaty T. Różewicza jako eksperyment artystyczny i głos pokolenia. Przedstaw temat, analizując wybrane 2-3 utwory.

95(77)

Sposoby kreowania rzeczywistości w sielankach polskich i obcych. Omów, analizując i interpretując odpowiednie utwory literackie.

96(78)

Porównaj sposoby funkcjonowania motywu utopii, analizując utwory z różnych epok.

97(79)

Ideały rycerskie w literaturze polskiej i obcej. Omów problem, analizując wybrane utwory literackie różnych epok.

98(80)

Przedstaw różnorodność relacji między człowiekiem a światem i Bogiem, analizując wybrane utwory literackie.

99(81)

Parabola jako sposób przedstawiania rzeczywistości. Przedstaw, analizując i interpretując utwory o charakterze przypowieści.

100(82)

Dialog z tradycją w wierszach Z. Herberta. Przedstaw problem, analizując wybrane utwory.

101

 

102(83)

Moralność obozowa. Omów zagadnienie, analizując wybrane utwory z literatury łagrowej i lagrowej.

103

 

104(84)

Porównaj cechy gatunkowe tragedii antycznej, szekspirowskiej i współczesnej, analizując stosowne utwory.

105(85)

Wątki sensacyjne w literaturze. Analizując wybrane utwory, omów ich rolę w obrębie fabuły i wpływ na konstrukcję bohatera.

106

 

107

 

108(86)

Wpływ historii na charakter literatury polskiej. Omów zagadnienie, analizując wybrane utwory, odwołaj się do konkretnych zdarzeń historycznych.

109

 

110(87)

Wizerunek modernistycznego artysty. Omów zagadnienie, analizując stosowne teksty z literatury polskiej i powszechnej.

111(88)

Marzyciele, fantaści i niepokorne dusze w literaturze polskiej i obcej. Przedstaw interpretując wybrane utwory.

112(89)

Rola dekalogu w życiu człowieka. Omów, analizując utwory z literatury polskiej i obcej.

113(90)

Etyka heroizmu w twórczości J. Conrada. Omów zasady etyczne pisarza, analizując jego wybrane utwory.

114(91)

Mickiewicz w Wielkopolsce. W swoim omówieniu uwzględnij listy poety, analizę stosownych utworów literackich oraz prace badawcze.

115

 

116(92)

Porównaj sposoby przedstawienia świata baśni, marzenia sennego i świata rzeczywistego, analizując wybrane utwory. Zwróć uwagę na zastosowane środki wyrazu.

117(93)

Awangardowa twórczość E. Stachury jako duchowe wsparcie dla błądzącego pokolenia. Omów, analizując i interpretując wybrane utwory tego poety.

118(94)

„Operujemy ciągle aluzjami…”. Przedstaw sposoby i efekty posługiwania się aluzją literacką, interpretując wybrane utwory różnych autorów.

119(95)

Świat fantastyki i jego rola w literaturze różnych epok. Omów, analizując wybrane utwory.

120(96)

Bardowie czasów stanu wojennego. Analizując i interpretując wybrane teksty poetów tego okresu, przedstaw ich związek z historią i tradycją poezji tyrtejskiej.

121(97)

„Wszystko czas żarłoczny zagarnia, wszystko pożera” (Seneka). Na podstawie analizy wybranych utworów z różnych epok przedstaw funkcjonowanie motywu czasu.

122(98)

Antyteatr czyli teatr absurdu w literaturze europejskiej. Omów podstawy teoretyczne oraz poetykę tego nurtu w dramaturgii oraz przedstaw ich artystyczne realizacje na podstawie analizy wybranych tekstów takich twórców jak np.: E. Ionesco, S. Beckett, S. I. Witkacy, T.Różewicz, S. Mrożek ...

123(99)

Twórcza aktywność M. Białoszewskiego. Omów rozmaitość doświadczeń artystycznych autora, wykazując jej nowatorstwo tematyczne, językowe i formalne.

124(100)

Wieś i jej mieszkańcy w twórczości pisarzy różnych epok. Omów temat, analizując wybrane utwory.

125(101)

Poezja w służbie ideologii. Analizując wybrane teksty socrealistyczne, omów zastosowane w nich środki wyrazu oraz różnorodność tematyczną.

126(102)

Wydarzenia polityczne w literaturze XX wieku. Przedstaw zagadnienie, interpretując wybrane utwory.

127(103)

Różne koncepcje tragizmu w literaturze XIX i XX wieku. Omów zagadnienie, analizując wybrane utwory.

128(104)

Krytyka moralności mieszczańskiej w twórczości wybranych autorów literatury XIX i XX wieku. Omów temat, analizując wybrane utwory.

129(105)

Motyw utraconego dzieciństwa. Omów różne realizacje tego tematu, analizując wybrane utwory.

130(106)

Ewolucja bohatera romantycznego. Przedstaw na podstawie analizy wybranych tekstów.

131(107)

Narodziny powieści jako gatunku literackiego. Przedstaw ewolucję powieści na wybranych przykładach.

132(108)

Młodość jako temat i problem w literaturze. Analizując wybrane utwory, wyjaśnij przyczyny zainteresowania młodością przez twórców literatury XIX i XX wieku.

133

 

134

 

135(109)

Ironia, sceptycyzm i sarkazm w twórczości poetów Nowej Fali. Analizując i interpretując utwory wybranych poetów (np.: S. Barańczak, E. Stachura, R. Wojaczek…), przedstaw ich odmienny sposób reagowania na rzeczywistość.

136(110)

Manifesty programowe kolejnych pokoleń artystycznych i grup literackich oraz ich literackie realizacje. Przeprowadź analizę porównawczą wybranych przykładów manifestów i utworów literackich.

137(111)

Motyw pracy w publicystyce i utworach pozytywistycznych. Przedstaw zagadnienie na podstawie analizy wybranych utworów.

138(112)

Związek literatury modernistycznej z filozoficzną i estetyczną myślą epoki. Omów, analizując wybrane utwory literackie.

139(113)

Różnorodne ujęcia motywu pożegnania w literaturze polskiej różnych epok. Omów zagadnienie, analizując wybrane utwory.

140(114)

 

141(115)

Satyra, kpina, żart czyli jak uleczyć świat śmiechem. Analizując wybrane utwory z różnych epok, porównaj zastosowane w nich środki wyrazu.

142(116)

Wierność i zdrada w decyzjach moralnych bohaterów literackich. Przedstaw, analizując wybrane utwory literackie.

143

 

144(117)

Swój i obcy w literaturze różnych epok. Przedstaw problem, analizując wybrane utwory.

145(118)

Obraz kapitalisty w literaturze dwóch wybranych epok. Omów zagadnienie, analizując wybrane utwory.

146

 

147

 

148(119)

Przedstaw różnorodność tematyczną dramatów naturalistycznych, analizując wybrane utwory z literatury polskiej i obcej przełomu XIX i XX wieku.

149(120)

Dom rodzinny- oaza spokoju, miejsce konfliktu, wspomnienie… Na podstawie wybranych utworów literackich wyjaśnij, czym może być dom rodzinny.

150(121)

Motyw powstania listopadowego w literaturze romantycznej. Przedstaw temat na podstawie analizy i interpretacji wybranych utworów.

151(122)

Rola przyrody w utworach romantycznych. Przedstaw zagadnienie, interpretując wybrane utwory z liryki i dramatu.

152(123)

Praca jako spełnienie i praca jako przymus. Omów, analizując różne utwory z różnych epok.

153(124)

Porównaj różne realizacje motywu rewolucji w literaturze polskiej analizując wybrane utwory literackie.

154

 

155(125)

Świat realnego socjalizmu w krzywym zwierciadle. Omów, analizując wybrane utwory np.:M. Hłaski i T. Konwickiego.

156

 

157(126)

Homo viator w literaturze różnych epok. Omów, analizując i interpretując wybrane utwory.

158(127)

Porównaj różne realizacje motywu życia codziennego w utworach, np.: J. Tuwima, K.I. Gałczyńskiego i M. Białoszewskiego, analizując wybrane utwory tych poetów.

159(128)

Współczesne inspiracje poezją Awangardy Krakowskiej. Od J. Przybosia do A. Ważyka. Przedstaw problem na wybranych przykładach.

160(129)

Od H. Balzaca do S. Mrożka. Scharakteryzuj i porównaj sposoby kreowania bohaterów literackich, analizując wybrane utwory pisarzy XIX i XX wieku.

161(130)

Nowoczesność, witalizm i optymizm w poezji dwudziestolecia międzywojennego. Omów, analizując wybrane utwory różnych poetów.

162(131)

Wyobrażenia na temat heroizmu w literaturze różnych epok. Omów, analizując stosowne utwory.

163(132)

Dylematy życiowe bohaterów prozy Tomasza Manna. Omów zagadnienie na wybranych przykładach z opowiadań lub / i powieści tego autora.

164(133)

Porównaj różne realizacje motywu przedmiotów magicznych i praktyk czarnoksięskich w literaturze polskiej i obcej, analizując wybrane utwory.

165

 

166(134)

Śmierć i miłość jako główne motywy opowiadań E. A. Poe. Omów różne jego realizacje, analizując wybrane utwory tego autora.

167(135)

Związki filozofii z literaturą. Omów, analizując stosowne utwory, np.: A. Camusa, J. Kochanowskiego.

168

 

169(136)

Nawiązania do tradycji antycznej w utworach polskich romantyków. Omów, analizując odpowiednio dobrane utwory.

170(137)

Szatan, duch i anioł w literaturze romantycznej. Przedstaw różne realizacje motywu, analizując wybrane utwory.

171

 

172(138)

Porównaj wizerunki szlachcica w literaturze staropolskiej i w późniejszych epokach, analizując wybrane utwory literackie.

173

 

174

 

175(139)

Porównaj różne realizacje toposu ojczyzny-matki, analizując wybrane utwory z różnych epok.

176(140)

Przeprowadź charakterystykę porównawczą władcy uwikłanego w konflikt między prawami, a obowiązkami, analizując wybrane utwory.

177(141)

Poszukiwanie postaw wobec współczesnego świata w twórczości poetów pokolenia’56. Analizując wiersze wybranych poetów (np.: W. Szymborska, M. Białoszewski, S. Grochowiak…), przedstaw rozmaitość tematyczną i formalną ich utworów.

178(142)

Reportaż, felieton, esej...Omów cechy wybranego gatunku z pogranicza literatury na konkretnym materiale źródłowym (np.: reportaże R. Kapuścińskiego).

179(143)

S. Przybyszewski – twórca i teoretyk modernizmu. Analizując i interpretując wybrane utwory literackie i teoretyczne tego pisarza, przedstaw jego dokonania.

180(144)

Porównaj, w jaki sposób religia i filozofia Dalekiego Wschodu wpływały na poglądy i twórczość pisarzy modernizmu i dwudziestolecia międzywojennego, analizując wybrane utwory tych autorów.

181(145)

Przedstaw sposób funkcjonowania motywu śmierci i miłości, analizując wybrane utwory literackie różnych epok.

182

 

183

 

184(146)

Scharakteryzuj wpływ mitologii i określ jej funkcje w twórczość Tolkiena, analizując i interpretując wybrane utwory tego pisarza.

185(147)

Stworzenia fantastyczne w literaturze. Porównaj ich wyobrażenia i pełnione funkcje, interpretując wybrane utwory z literatury popularnej i w klasyki polskiej i / lub obcej.

186(148)

Przedstaw różne realizacje motywu szatana, analizując między innymi powieść "Mistrz i Małgorzata" M. Bułhakowa oraz inne utwory pisarzy polskich i obcych.

187

 

188(149)

Omów kreacje literackich detektywów, analizując wybrane utwory. Zwróć uwagę na ewolucję powieści kryminalnej jako gatunku.

189(150)

Anioł, diabeł, wojująca feministka czy kapłanka domowego ogniska? Literatura polemicznie o kobietach. Analizując wybrane utwory, scharakteryzuj różne sposoby przedstawiania kobiecych bohaterek .

 

 

 

 

 

 

 

 

II ZWIĄZKI LITERATURY Z INNYMI DZIEDZINAMI SZTUKI

lp

temat

1

Istota adaptacji filmowej . Przeanalizuj i porównaj wybrane dzieła filmowe z ich literackimi pierwowzorami.

2

Motyw Stabat Mater Dolorosa w literaturze, rzeźbie i malarstwie. Przedstaw i omów, interpretujac wybrane przykłady.

3

Porównaj różne realizacje motywu końca świata, analizując wybrane utwory literackie i inne teksty kultury.

4

Bliski związek piosenek Jacka Kaczmarskiego z literaturą, historią i innymi tekstami kultury. Omów, analizując i interpretując wybrane utwory tego artysty

5

Ideał barokowego piękna w architekturze, malarstwie i literaturze. Omów interpretując wybrane dzieła.

6

Twórczość Tolkiena i jej związek z innymi gatunkami literackimi. Omawiając zagadnienie, zwróć uwagę na liczne podobieństwa w zakresie kreacji bohaterów i ujęć motywów z innymi utworami literackimi.

7

Porównaj różne realizacje motywu raju utraconego w literaturze i malarstwie, analizując różne dzieła.

8

Różne sposoby wykorzystywania motywu natury. Omów, analizując wybrane dzieła literackie i teksty kultury z różnych epok.

9

 

10(9)

Surrealizm jako kierunek artystyczny. Omów jego charakterystyczne cechy analizując wybrane dziełach z literatury i malarstwa.

11

 

12(10)

Impresjonizm w malarstwie i w poezji. Przedstaw zagadnienie analizując wybrane przykłady twórców polskich i obcych.

13(11)

Gotycka katedra jako synteza średniowiecznej myśli. Przedstaw na podstawie analizy i interpretacji wybranych tekstów kultury.

14(12)

Autoportret w literaturze i sztukach plastycznych. Omów, analizując wybrane dzieła. Uwzględnij kontekst historyczny i biograficzny.

15(13)

Symbol jako środek wyrazu w literaturze i malarstwie. Omów na wybranych przykładach z kilku epok.

16(14)

Porównaj różne sposoby prezentowania średniowiecznego myślenia o świecie, analizując wybrane dzieła literackie i inne teksty kultury.

17

 

18(15)

Sztuka i jej stosunek do rzeczywistości w obrazach J. van Eycka oraz w świeckim nurcie literatury przełomu średniowiecza i renesansu. Omów, analizując stosowne utwory literackie i porównaj je z wybranymi obrazami wskazanego artysty.

19(16)

Porównaj różne realizacje motywu człowieka żyjącego w harmonii z naturą w kulturze renesansu, analizując wybrane utwory literackie i inne teksty kultury.

20(17)

Dysharmonia i chaos jako zasady kompozycji w barokowej sztuce i w literaturze. Omów, analizując wybrane utwory literackie i inne teksty kultury.

21(18)

Porównaj różne realizacje motywu świata jako teatru,analizując wybrane utwory literackie i inne teksty kultury.

22(19)

Człowiek, Bóg i natura w literaturze i innych tekstach kultury. Omów zagadnienie, analizując stosowne przykłady.

23(20)

Portrety małżeństw. Omów problem, analizując wybrane utwory literackie i inne teksty kultury.

24(21)

Porównaj różne sposoby przedstawiania prawdy o narodzie polskim, analizując wybrane utwory literackie i inne teksty kultury z XIX i XX wieku.

25(22)

Inspirująca rola kultury ludowej w literaturze, muzyce i sztukach plastycznych. Omów, analizując wybrane dzieła z różnych epok..

26

 

27

 

28

 

29(23)

Brzydota jako specyficzna kategoria estetyczna, porównaj sposoby jej przedstawienia, analizując wybrane dzieła literackie i inne teksty kultury.

30(24)

Porównaj różne sposoby przedstawiania fascynacji śmiercią na przełomie XIX i XX wieku, analizując wybrane utwory literackie i inne teksty kultury.

31

 

32(25)

Różne ujęcia motywu Apokalipsy w literaturze i innych tekstach kultury. Omów zagadnienie, analizując wybrane dzieła.

33(26)

Tatry w literaturze i innych tekstach kultury Młodej Polski. Omów temat, analizując wybrane dzieła.

34(27)

Różne sposoby wykorzystania symboliki biblijnej. Omów, analizując wybrane utwory literackie i inne teksty kultury.

35(28)

Portret kobiety w literaturze, malarstwie i rzeźbie. Przeanalizuj i porównaj stosowne utwory literackie i inne teksty kultury.

36(29)

Klasycyzm jako kanon estetyczny w literaturze i innych tekstach kultury. Omów, analizując stosowne dzieła.

37(30)

Średniowieczna i renesansowa kultura śmiechu. Omów zjawisko karnawalizacji w literaturze i sztukach plastycznych na wybranych przykładach.

38(31)

Porównaj różne realizacje motywu niespełnionej miłości analizując wybrane dzieła literackie, filmowe i piosenki.

39(32)

Porównaj różne sposoby portretowania Sarmaty, analizując wybrane utwory literackie i inne teksty kultury .

40

 

41(33)

Artystyczne inspiracje historią w literaturze i malarstwie (np.:H. Sienkiewicz i J. Matejko). Przeprowadź analizę porównawczą wybranych dzieł.

42(34)

Omów, na podstawie analizy i interpretacji wybranych tekstów literackich i filmowych rolę inspiracji biblijnych.

43

 

44(35)

Kontrast jako zasada kompozycji w sztuce baroku. Omów problem, analizując stosowne dzieła z literatury i sztuk plastycznych.

45(36)

Współczesne inscenizacje dramatów romantycznych. Porównaj, analizując wybrane spektakle z ich literackimi pierwowzorami.

46(37)

Polscy twórcy współcześni wobec mitów narodowych (np.:Wajda, Konwicki).Omów problem na wybranych przykładach literackich i filmowych.

47(38)

Od „Satyry na leniwych chłopów” do „Samych swoich” – obraz wsi w literaturze i filmie polskim. Omów temat, analizując wybrane utwory.

48(39)

Intertekstualność jako zasada twórcza. Omów problem wzajemnego przenikania się różnych tekstów kultury na podstawie wybranych utworów z różnych dziedzin literatury i sztuki.

49(40)

Przepis na arcydzieło. Porównaj, analizując wybrane dzieła filmowe i literackie powszechnie uważane za wybitne.

50

 

51(41)

Problem kary śmierci w literaturze i filmie. Omów zagadnienie, analizując wybrane utwory.

52(42)

Między nieskończonością a nicością czyli artyści baroku portretują człowieka. Omów, analizując wybrane utwory literackie i malarskie.

53(43)

Związek literatury z grami fabularnymi. Na podstawie analizy kilku znanych sobie gier, wykaż ich związek z typowymi motywami literackimi.

 

 

 

III JĘZYK

 

lp

temat

1

Przysłowia i aforyzmy oraz ich funkcje w utworach literackich. Omów na wybranych przykładach.

2

Język w służbie informatyki. Omów specyficzne słownictwo i konstrukcje składniowe używane w informatyce.

3

 

4

 

5(3)

Zależność posługiwania się polszczyzną od kultury osobistej człowieka. Omów zagadnienie, analizując stosowne przykłady.

6(4)

Język propagandy dawniej i dzisiaj. Analiza języka prasy z lat pięćdziesiątych i współczesnej.

7(5)

Wpływ języka angielskiego na współczesną polszczyznę potoczną. Omów problem na wybranych przykładach.

8(6)

Rola archaizacji w powieściach H. Sienkiewicza. Zanalizuj zgromadzony materiał językowy pochodzący z wybranych utworów tego autora.

9(7)

Związki frazeologiczne we współczesnym języku polskim. Zanalizuj zgromadzony materiał językowy.

10(8)

Porównaj różne sposoby wykorzystania stylizacji językowej w literaturze, analizując materiał językowy z wybranych utworów.

11(9)

Komizm słowny i sposoby jego realizacji w utworach literackich. Omów zagadnienie, analizując stosowne przykłady.

12

 

13(10)

Język reklamy. Omów zagadnienie, analizując stosowne przykłady z reklamy prasowej, radiowej, telewizyjnej…

14(11)

Ekspansja j. angielskiego. Oceń to zjawisko, odnosząc się do problemu zapożyczeń w przeszłości.

15(12)

Retoryczny styl przemówień – omów na przykładach pochodzących z różnych epok.

16(13)

Powojenna polszczyzna – na wybranych przykładach publicystycznych i literackich. Omów wpływ komunistycznej ideologii na język.

17(14)

Rola modyfikacji językowych w poezji Białoszewskiego. Omów, analizując stosowne przykłady z dzieł tego twórcy.

18(15)

Język współczesnej młodzieży a normy poprawnościowe. Omów, analizując zebrany materiał językowy.

19(16)

Tak mówią bohaterowie literaccy. Omów język 2-3 postaci literackich ze szczególnym uwzględnieniem przynależności środowiskowej i intencji nadawcy komunikatu.

20(17)

Ekspresyjna funkcja języka w prozie M. Hłaski. Omów, analizując zebrany materiał językowy z wybranych utworów tego autora.

21(18)

Językowe cechy literatury romantycznej i pozytywistycznej. Omów zagadnienie, porównując wybrane utwory z obu epok.

22(19)

Język metafory w wybranych tekstach literatury dwudziestolecia międzywojennego. Omów zagadnienie, analizując stosowne przykłady.

23(20)

Znaczenie mowy pozornie zależnej w prozie XX wieku. Omów zagadnienie, analizując stosowne przykłady.

24(21)

Cechy języka użytkowników telefonów komórkowych. Omów zagadnienie, analizując stosowne przykłady. Wskaż różnice w stosunku do języka ogólnego.

25(22)

Perswazyjna funkcja języka w liryce apelu. W swojej analizie uwzględnij utwory z różnych epok.

26(23)

Opisać miłość. Zanalizuj zasób leksykalny literatury i języka potocznego na temat miłości. Przywołaj stosowne przykłady.

27(24)

Język Twojego regionu – różne jego świadectwa. Omów zjawisko na wybranych przykładach.

28(25)

Funkcje neologizmów w poezji współczesnej. Omów na wybranych przykładach.

29(26)

Style uwarunkowane przez okoliczności komunikatu ,cel oraz osobowość nadawcy w języku bohaterów „Potopu” H. Sienkiewicza. Omów zagadnienie na wybranych przykładach z powieści.

30(27)

Funkcje stylizacji językowych w dziele literackim. Przedstaw, analizując wybrane przykłady.

31(28)

Kryteria oceny innowacji językowych. Omów zagadnienie na odpowiednio dobranym materiale językowym.

32(29)

Źródła związków frazeologicznych używanych we współczesnej polszczyźnie. Omów zagadnienie, analizując stosowne przykłady.

33(30)

Cechy językowe utworów wybranej epoki literackiej. Omów zagadnienie, analizując zgromadzony materiał językowy z wybranych dzieł.

34(31)

Cechy stylu retorycznego w wybranych utworach literackich różnych epok. Omów, analizując odpowiednie teksty prozatorskie i poetyckie .

35(32)

Pseudonimy i przezwiska – ich funkcjonowanie w życiu szkoły. Przedstaw, analizując zebrany materiał językowy.

36(33)

Stosunek do języka w manifestach futurystycznych. Omów na wybranych przykładach innowacje językowe tej grupy twórców oraz odnieś je do ich konkretnych tekstów poetyckich.

37(34)

Styl artystyczny. Omów stylistyczną wartość środków językowych w wybranych tekstach poetów XX wieku.

 

Aktualności

Kontakt

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
    ulica Klasztorna 17a
  • 672621481
    fax:672621481

Galeria zdjęć