__________________________________
OSIĄGNIĘCIA Z PRZEDMIOTÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH
Wytrwała praca szkolnych koordynatorów projektu, pani profesor Cecylii Bojanowskiej, a także zaangażowanie wszystkich uczniów i nauczycieli podczas Dnia Transplantacji zaowocowało ogromnym sukcesem!
W czwartek, 21 czerwca w Sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się gala finałowa podsumowująca 4 edycję kampanii „Drugie życie”. Spośród 33 szkół z Wielkopolski biorących udział w projekcie to właśnie nasza szkoła otrzymała tytuł laureata!
Promowaliśmy idee transplantacji poprzez rozdawanie oświadczeń woli, organizacje konkursów, uczestnictwo w Powiatowych Targach Edukacyjnych, poprzez obecność na festiwalu Młode Miasto, promocję w lokalnych gazetach. Naszym największym przedsięwzięciem był zorganizowany 18 kwietnia Dzień Transplantacji. Po zakończeniu spotkania w auli w przebraniach, z transparentami udaliśmy się na wągrowiecki rynek, gdzie odbyła się sesja zdjęciowa. Podzieleni na grupy wraz z nauczycielami wyruszyliśmy w różne części miasta, gdzie rozdawaliśmy mieszkańcom oświadczenia woli.
Działalność I LO została zauważona przez Kapitułę kampanii „Drugie życie". W swoim przemówieniu Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Wielkopolskiego, pani Anna Parzyńska-Paschke, przyznała, że hasło umieszczone w naszym raporcie, wygłoszone przez jedną z klas podczas Dnia Transplantacji: „Nie bądź sknerą, podziel się nerą”, stało się jej ulubionym mottem promującym idee transplantacji.
Zostaliśmy nagrodzeni czekiem charytatywnym o wartości 1000 zł. Jeszcze nie wiemy komu przekażemy tę kwotę, ale jesteśmy pewni, że będzie to szczytny cel.
„Per aspera ad astra – przez trudny do gwiazd”. Cieszymy się, że naszą działalnością udowodniliśmy, że my, młodzi ludzie, możemy wpływać na świadomość społeczeństwa i zostawić świat, choć trochę lepszym niż go zastaliśmy.
Dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do naszego sukcesu.
Klasztorna górą!
Joanna Maziarczyk
W dniu 11 kwietnia 2012r. odbyła się XXXVII Edycja Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości na szczeblu okręgowym w Pile. Drużyna I LO, w składzie: Agata Łapacz (2B), Patrycja Dobruchowska (2B), Maksymilian Kaminiarz (2B) zajęła II miejsce.
Jednak najwiekszym osiągnięciem jest zajęcie II miejsca indywidualnie przez Agatę Łapacz, która jednocześnie zakwalifikowała się na szczebel centralny tej olimpiady, przewidziany na przełomie maja i czerwca w Bartoszycach.
Opiekunem w/w uczniów był dyrektor I. Biniewski
W dniu 18.01.2012r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I Maratonie Chemicznym organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Gnieźnie. 103 uczestników rozwiązywało 42 zadania w ciągu 195 minut. Najlepszy wynik uzyskało trzech uczestników. Zwycięzca został wyłoniony po dogrywce. Uczennica naszej szkoły Anna Fajkiel z klasy III D zajęła IV miejsce. Wśród 10 najlepszych uczestników znalazł się również Tomasz Grzewiński z klasy III D. Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy "maratończycy" dyplomy. Wylosowano także 2 uczestników, którzy otrzymali dodatkowe nagrody. Szczęście dopisało Tomkowi Pajczykowi z klasy I D, który był jednym z dwójki szczęśliwców. W dobrych nastrojach ekipa naszego ogólniaka wraz z opiekunem p. Cecylią Bojanowską wróciła do Wągrowca.
25-26 listopada 2011r. uczniowie naszego liceum zdobyli I miejsce na XIII Powiatowych Konfrontacjach Małych Form Teatralnych „KURTYNA”. Kółko Teatralne powadzone przez Dorotę Kurzyńską-Kreskowiak, działające zaledwie od 4.11.br. przygotowało przedstawienie „O słodkiej królewnie i pięknym księciu”, w którym wykorzystano m.in. teksty Szekspira, Wisławy Szymborskiej i Andrzeja Bursy. Joasia Maziarczyk z 2c, Julita Węczkowska z 2d, Wiktoria Flis, Marta Pijanowska, Zuzanna Trybulska, Dagna Rutkowska z 2f oraz Bartek Staniszewski z 1e pokazali swoje aktorskie oblicza, a ich sceniczne dokonania zostały docenione przez jury przeglądu. Przedstawienie dotyczy nieobcej młodym ludziom tematyki – MIŁOŚCI: pierwszego spotkania, wzajemnego oczarowania, unoszenia się ponad rzeczywistością na skrzydłach miłości, a potem wkradającej się do każdego związku NUDY.
Widzowie mogli się przekonać o tym, co z NUDĄ zrobiła piękna królewna Joasia i słodki książę Bartek. Trzeba jeszcze dodać, że trochę pokierowała nimi Marta Pijanowska, która za grę aktorską otrzymała osobną nagrodę.
Kółko Teatralne zabrało się już do pracy nad następnym przedstawieniem, ale o tym na pewno jeszcze usłyszycie!
Nasza uczennica Ania Fajkiel (z klasy 3D) brała udział w Olimpiadzie Biologicznej w Poznaniu. Za pracę pod tytułem: "Wpływ antropopresji na stan fauny bentosowej cieków wodnych" otrzymała bardzo wysoką punktację tj. 49 / 50 pkt.. Temat uznano za bardzo interesujący, poświęcony wykorzystaniu metod bioindykacyjnych do oceny jakości wód. Praca zdaniem komisji miała bardzo wysoki walor poznawczy oraz duże znaczenie praktyczne. Podjęty temat wymagał od autorki umiejętności pracy terenowej, zdolności do prowadzenia obserwacji zebranych zwierząt oraz dużej wiedzy zoologicznej. Język opisu uznano za bardzo ładny, a tok wywodu żywy i pozwalający czytelnikowi wczuć się w emocje autorki towarzyszące poszukiwaniu zwierząt w próbach.
Gratulujemy!!!
8 listopada 2011 w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu siedmioro uczniów I LO wzięło udział w I etapie (powiatowym) - IV Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Pilskiego. I miejsce wśród uczestników z różnych szkół ponadgimnazjalnych zdobył nasz uczeń Maurycy Seemann z klasy 2c, II miejsce ex aequo z osobą z innej szkoły zajęła Anna Fajkiel z klasy 3d. Wyróżnienia oraz możliwość udziału w II etapie konkursu zdobyli ponadto: Monika Kaczorowska z klasy 1d, Romana Goździk z klasy 1c oraz Wiktoria Suty z klasy 2c.
Bardzo cieszy fakt, że z ośmiorga uczniów przechodzących do dalszego etapu olimpiady i mogących reprezentować powiat wągrowiecki w Pile., aż pięcioro było uczniami Ogólniaka z Klasztornej!!!.
W dniu 21 listopada br. Klasztorniacy potwierdzili swoją klasę na na etapie ponadpowiatowym w Pile. Anna Fajkiel z 3d zdobyła II miejsce, a Monika Kaczorowska z 1d uzyskała wyróżnienie we wspomnianej olimpiadzie. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczniów z I LO. Trzymamy kciuki i liczymy na dalsze sukcesy!.
Cała prawda o elektrowni atomowej w Wielkopolsce - I miejsce
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Urząd Marszałkowski ogłosili konkurs pt. "Cała prawda o elektrowni atomowej w Wielkopolsce" skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Województwa Wielkopolskiego. W projekcie tym uczestniczyło ponad 300 zespołów z całej Wielkopolski. Zespół w składzie: Iga Szymankiewicz, Klaudia Dobrogojska, Maciej Dąbrowski oraz Kacper Palluth (uczniowie klasy IIa) wykonali pracę multimedialną pt. Elektrownia jądrowa dobro czy zło? Praca ta uzyskała uznanie w oczach jury konkursowego. Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce zdobywając nagrodę 7.000 zł, która to kwota zostanie przeznaczona na wyposażenie pracowni fizycznej.
Gratulujemy!