Nawigacja

Międzynarodowa współpraca młodzieży Niemcy Włochy Holandia Francja Dania Wielka Brytania Ukraina Comenius - Polska

Współpraca międzynarodowa

Niemcy





Nasza szkoła utrzymuje kontakty partnerskie z dwiema szkołami w Niemczech: Realschule Oedeme z Lüneburga oraz Christian- Ludwig - Liscow Gymnasium z Wittenburga.

 

 


 

Wizyta młodzieży z Wittenburga 2012

 

 

Już po raz drugi gościliśmy w naszej szkole i w naszych domach młodzież i nauczycieli z niemieckiej  szkoły Gymnasiales Schulzentrum Wittenburg. W dniach 23.-28.04.2012 wspólnie realizowaliśmy program wymiany szkolnej. Pokazaliśmy naszym nowym kolegom uroki naszego miasta i okolicy, a także wspólnie odkrywaliśmy i poznawaliśmy Toruń. Jemu poświęcone były realizowane przez nas projekty. Dwa dni spędzone w tym mieście potwierdziły, że wybór tematu był słuszny, gdyż Toruń ma naprawdę wiele do zaoferowania. Jest to miasto o wielu twarzach. Pierniki, Kopernik, astronomia, krzyżacy, gotyk, hanza, twierdza to tylko niektóre hasła kojarzące się z Toruniem. Zobaczyliśmy i doświadczyliśmy wielu nowych rzeczy, a efekty zaprezentowaliśmy w czasie wieczoru pożegnalnego.

Wymiana to także wspólne zajęcia szkolne i udział w życiu szkoły. Nasi goście mieli okazję uczestniczyć  nie tylko we wspólnych zajęciach, ale także w uroczystości zakończenia szkoły przez maturzystów. Zrobiło ono na nich duże wrażenie, podobnie jak polska gościnność i wspaniała atmosfera, która panowała w grupie. Czekamy na kolejne spotkanie!

Realizacja wymiany możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rewizyta młodzieży z Lüneburga 2011

 

 

 

 

Od poniedziałku 23.05.2011 do soboty 28.05.2011 młodzież naszego liceum gościła uczniów z Realschule Oedeme z Lüneburga. Była to rewizyta w ramach kolejnej już wymiany młodzieży naszych szkół. Całe spotkanie przebiegało pod hasłem ŁĄCZY NAS WIĘCEJ NIŻ NAM SIĘ WYDAJE – POZNAJEMY REGION PARTNERÓW. W ramach tej wymiany młodzież obu szkół pracowała nad projektem, którego zadaniem była wymiana informacji na temat cech łączących oba miasta i regiony i zaprezentowanie ich w formie elektronicznej (prezentacje) oraz papierowej (plakaty). Poza tym młodzi Niemcy uczyli się tradycyjnego tańca – poloneza, wzięli udział w lekcji muzealnej na temat tradycji regionu Pałuk oraz wraz z polskimi uczniami zwiedzili Wągrowiec (w ramach gry miejskiej), Gniezno (Muzeum Początków Państwa Polskiego, katedra) i Poznań (Makiety starego Poznania, fara, ratusz, Stary Browar, Malta Ski). W ostatnim dniu chętni uczestnicy wymiany spędzili wspaniałe chwile w wągrowieckim aquaparku, a wieczorem odbyło się spotkanie, podczas którego uczestnicy w mieszanych grupach zaprezentowali swoje prace w ramach projektu oraz podsumowano wymianę. W sobotę rano goście wyjechali do Niemiec.

Spotkania takie są wspaniałą okazją do szlifowania w praktyce umiejętności językowych oraz dają szansę przełamywania barier i stereotypów, które wciąż są żywe w obu społeczeństwach. Mamy zatem nadzieję, że w przyszłości kolejne grupy młodzieży z obu szkół spotkają się w ramach wymiany. Tradycyjnie już cały projekt odbył się dzięki finansowemu wsparciu POLSKO-NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY MŁODZIEŻY (PNWM).

 

 

 

          Jeśli chcesz obejrzeć więcej zdjęć, zajrzyj do zakładki /Album fotograficzny/.

 

 

_________________________________________________

 

Lüneburg 2010

 

W dniach 4–9.10.2010 kolejna grupa młodzieży naszej szkoły wyjechała do Lüneburga w Niemczech w ramach wymiany z tamtejszą szkołą (Realschule Oedeme). Tak jak podczas poprzednich pobytów zwiedzaliśmy piękne miasto Lüneburg, mieliśmy wspólne zajęcia w szkole (lekcje oraz zajęcia sportowe). Gospodarze zabrali nas na wycieczkę do Hamburga gdzie zwiedziliśmy dzielnicę spichrzów, port oraz obejrzeliśmy seans w planetarium. Mieliśmy także okazję pojeździć na łyżwach w Adendorfie oraz zobaczyć niesamowite urządzenie hydrotechniczne – tzw. windę dla statków. Nie obyło się niestety bez pewnych nieporozumień i problemów. Chociaż, tak właściwie stworzyły one okazją do nauki sztuki negocjacji, bycia gotowym do kompromisów, a co najważniejsze do praktycznej nauki języka obcego. Czyli, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.  Wymiana była finansowo wspierana przez POLSKO-NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY  (PNWM).              

Teraz czas na rewizytę, grupa niemiecka odwiedzi naszą szkołę pod koniec maja 2011 roku. My przygotujemy się lepiej.

 

                                          Jeśli chcesz obejrzeć więcej zdjęć, zajrzyj do zakładki /Album fotograficzny/.

__________________________

 

Wizyta młodzieży z Wittenburga w Polsce 2010

           

W dniach 22-27.02 uczniowie  I LO w Wągrowcu uczestniczyli w wymianie szkolnej z uczniami z Wittenburga (Christian – Ludwig - Liscow  Gimnazjum).  Nasi goście swój pierwszy wieczór spędzili wraz z goszczącymi  ich rodzinami, a następnego dnia rozpoczęła się ciężka praca. Po oprowadzeniu niemieckich kolegów po szkole wszystkich uczestników podzielono na grupy projektowe, których tematyka odnosiła się głównie do historii Polski w latach 1945 – 1990. Wyjątek stanowiła grupa kulinarna. Jej zadaniem było przygotowanie smakołyków zastępujących w owym czasie dzisiejsze słodycze, których wtedy brakło na półkach.  Tego dnia wszyscy zajmowali się wyszukiwaniem informacji na temat wyżej wymienionych zagadnień. Następnie rozpoczęły się podchody miejskie. Wtedy to uczniowie mieli okazję zwiedzić jedne z najciekawszych zakątków naszego miasta i dowiedzieć się kilku ciekawostek na ich temat. Niektóre z nich były nowością nawet dla polskich uczniów.  Kolejnego dnia (w środę) pojechaliśmy do Poznania.  Uczestnicy wymiany mogli miło spędzić czas podziwiając Stare Miasto oraz zwiedzając muzeum Poznańskiego Czerwca 1956. Ciekawa wystawa uzupełniła informacje znalezione w Internecie.

Czwartek to ostatni dzień spędzony przez naszych gości w Wągrowcu.  Wszyscy pracowali nad przedstawieniem zdobytej wiedzy w formie plakatów. Każda grupa wykonał je w dwóch językach (niemieckim i polskim). Ostatni dzień w naszym mieście został zakończony  imprezą szkolną, gdzie uczestnicy delektowali się polskimi specjalnościami. Na stole znalazły się też smakołyki wykonane przez grupę kulinarną. Poczęstunek poprzedziła prezentacja wykonanych plakatów.

Doskonałą pointą na zakończenie wymiany była dwudniowa wycieczka do Gdańska (piątek, sobota), gdzie została nam przybliżona historia strajków stoczniowców i początku końca komunizmu.  Zwiedziliśmy także starówkę Gdańską i dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o jednym z najważniejszych polskich miast.  Z pewnością dla wielu była to najatrakcyjniejsza część wymiany.

Sobota minęła w autokarze- przejazd do Szczecina, skąd odjeżdżała do domu grupa niemiecka. Po smutnym i długim pożegnaniu na szczecińskim dworcu PKP odjechaliśmy do Wągrowca. Około godziny 18 podróż dobiegła końca. Z pewnością ta wymiana to bardzo udane i ciekawe doświadczenie. Już nie możemy doczekać się następnej!

Jagoda Nykiel, Wioleta Karczewska

 

 

 

 

 

___________________________________________

 

Wyjazd do Wittenburga - program Comenius HEED

 

W roku szkolnym 2009/2010, w ramach projektu Comenius, rozpoczęliśmy współpracę z wyżej wymienioną szkołą z Wittenburga oraz szkołą z Naestved w Danii. Już w dniach od 9 do 13 listopada 2009 roku grupa młodzieży z naszego liceum przebywała w Wittenburgu gdzie wraz z młodzieżą z Niemiec i Danii współpracowała nad projektem HEED! (Human(e) Economic and Environmental Development). Poniżej prezentujemy relację z warsztatów w Niemczech jednej z uczestniczek.

W celu realizacji projektu Comenius HEED grupa 17 uczniów i 2 nauczycieli z I LO w dniach 9-13 listopada udała się do Niemiec, do miejscowości Wittenburg. Rówież nasi partnerzy-młodzież z Danii i Niemiec zamieszkała z nami w Dreilützow Schloss. Po przyjedzie, wieczorem spotkaliśmy się wszyscy razem i podjeliśmy pracę w grupach. Już pierwszego dnia mogliśmy się poznać i dowiedzieć się czegoś o sobie. Mimo zmęczenia, efekty pracy były owocne. Najgorszym punktem codziennego planu było wczesne wstawanie, ale chęć poznawania nowych rzeczy mobilizowała do wstania i podjęcia pracy. Zajecia w Christian- Ludwig-Liscow- Gymnasium, w grupach międzynarodowych były dobrym pomysłem, ponieważ mogliśmy się lepiej poznać, wykorzystć znajomość języków obcych, dobrze się bawić i sprawdzić, jak pracuje się z młodzieżą z innych krajów. Podobała mi się ta współpraca z grupą miłych dziewczyn z Danii i Niemiec. Jak pojawił się jakiś problem, potrafiłyśmy pójść na kompromis i znaleźć dogodne rozwiązanie. Wycieczki edukacyjne, były przydatne do opracowania tematów w grupach. Dowiedzieliśmy się wielu nowych informacji m.in. o funkcjonowaniu biogazowni w Neuhof, działaniu fabryki soków Fruchtquell. Oba obiekty zachowują zasady zrównoważonego rozwoju. Mimo brzydkiej pogody tego dnia, wycieczka się udała. Bardzo podobał mi się wyjazd do Lubeki. Nareszcie mogliśmy posłuchać naszego ojczystego języka, którego nam brakowało po kilku dniach mówienia w języku niemieckim. Lubeka to piękne malownicze miasto. Do Starego Miasta weszliśmy przez jedyną bramę, która się zachowała z tamtego okresu. Miasto kryje w sobie wiele malowniczych miejsc, które warto zobaczyć. Lubeka jest przyjazna dla mieszkańców i turystów. Właściwe zarządzana stwarza swoim obywatelom dogodne warunki do życia i rozwoju, a zatem może służyć jako przykład zrównoważonego rozwoju. Oprócz zwiedzania był też czas na zakup marcepanów i zjedzenie posiłku. Efektywnie wykorzystywaliśmy również czas spędzany w autobusie. To była dobra okazja, by porozmawiać ze sobą i troszkę odpocząć. Po każdym dniu wracaliśmy zmęczeni do schroniska. Przekonaliśmy się, że mimo pozorów, praca umysłowa może bardzo zmęczyć. Jednak wieczorami wszyscy woleli się wspólnie pobawić, pobyć ze sobą niż iść od razu spać. Końcowe podsumowanie w piątek pokazało jak ciężko i intensywnie pracowaliśmy nad swoimi projektami oraz jaką wiedzę zdobyliśmy podczas pobytu w Niemczech.
           Wyjazd podobał mi się i sprawił mi dużo przyjemności, chociaż niesprzyjająca pogoda wpływała na pogorszenie samopoczucia. Myślę, że takie wyjazdy są potrzebne i przydatne w celu pogłęnia naszej wiedzy, bo przecież „Człowiek uczy się przez całe życie”.

Natalia Chmura

Więcej szczegółów można znaleźć w zakładce /Comenius/.

 

___________________________________________

 

Pierwsza wizyta młodzieży I LO w Wittenburgu

 

 

W roku szkolnym 2008/2009 I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu nawiązało współpracę z Christian-Ludwig-Liscow Gymnasium w Wittenburgu. Pierwszym efektem tej współpracy była wizyta naszych uczniów w Wittenburgu i okolicach w czerwcu 2009 roku. Oto jak wspomina tą wizytę jedna z uczestniczek wyjazdu – Barbara Szypulska:

„W dniach od 8.06 do 13.06 grupie uczniów naszej szkoły, oraz trójce jej nauczycieli, dane było uczestniczyć w tzw. „wymianie szkół” z młodzieżą Niemiecką. Nasz wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu przez PNWM. Miejscem przyjęcia nas przez kolegów z Niemiec był Wittenburg i okalające go wsie. Tam też zaznaliśmy niemieckiej gościnności, która, obok przyjacielskości i otwartości, okazała się główną cechą naszych zachodnich sąsiadów. Z pewnością długi czas wspominać będziemy luz i żarty królujące na lekcjach w Gimnazjum w Witteburgu oraz pozytywne nastawienie nauczycieli. Jednak, w tej krótkiej notce dotyczącej naszych wrażeń ogólnych, nie sposób nie wspomnieć dwóch wycieczek, które okazały się kluczem do tytułu jaki nadaliśmy naszej wyprawie. Mowa o wypadzie do Berlina i Szwerina. W Berlinie przyszło nam zwiedzić Reichstag, po którym oprowadzał nas jeden z parlamentarzystów Joachim Hacker, członek partii socjaldemokratycznej Niemiec (SPD), należącej do frakcji socjalistów (jednej z największych) w euro parlamencie. Zwiedzanie zakończyliśmy rozmową z panem Hackerem, który opowiadał o pracy w parlamencie oraz próbował udzielać odpowiedzi na nasze dociekliwe pytania. Miło było spędzić czas w otoczeniu siedzib znanych polityków, w tym najważniejszego dla Niemiec, kanclerza, pani Angeli Merkel. W Szwerinie natomiast, mieliśmy okazję zwiedzić parlament krajowy landu Mecklenburg-Vorpommern, którego siedziba znajduje się w malowniczym zamku w centrum miasta. W parlamencie odbyło się spotkanie z panią dr Margaret Seemann, sekretarzem parlamentu, wywodzącą się z partii socjaldemokratycznej SPD. Myślę, że ta rozmowa znaczenie bardziej zaciekawiła nas-słuchaczy. Debata dotyczyła głównie zapędów partii NPD (Nacjonalistycznej Partii Demokratycznej Niemiec), która próbuje do realnej polityki przemycić pewne nazistowskie zachowania i poglądy. Właśnie dlatego, pozostałe partie tworzą silną koalicję przeciwko NPD (mimo wewnętrznych różnic). Ten, dość nieprzyjemny i poważny temat, zainteresował i włączył do rozmowy wszystkich. Zgodnie stwierdziliśmy, że umiejętność prowadzenia takiej debaty w gronie zarówno Niemców jak i Polaków świadczy o dojrzałości obu grup i o celowości spotkań takich, jak nasze. Oczywiście, podczas całego wyjazdu nie zabrakło punktów typowo rozrywkowych, takich jak, pobyt w Alpin Center, gdzie każdy zainteresowany mógł wypróbować swoje umiejętności na nartach lub snowboardzie (widok Asi pędzącej w dół z zawrotną prędkością oraz przerażenie w oczach profesora Woźniaka stojącego nad krawędzią stromego stoku nigdy nie znikną z pamięci niżej podpisanej), czy impreza pożegnalna, gdzie czuliśmy się zintegrowani jak nigdy. Uważam, że tego typu wyjazdy powinny być wznawiane, a znajomości i przyjaźni zawarte podczas tego typu podróży, troskliwie pielęgnowane”.

 

___________________________________________

 

Współpraca ze szkołą z Lüneburga


 

 

Współpraca ze szkołą z Lüneburga została zapoczątkowana jeszcze w latach 90-tych XX wieku i z przerwami trwa do dnia dzisiejszego. W ramach tej współpracy uczniowie naszego liceum wielokrotnie przebywali w Lüneburgu, zwiedzali przepiękne miasto i okolicę, wyjeżdżali na wycieczki do Hannoveru czy Hamburga oraz uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych organizowanych przez stronę niemiecką. Po każdym pobycie następowała rewizyta, podczas której przyjmowaliśmy gości z Niemiec.

 

 

.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wymian ze szkołą z Lüneburga z lat 2004, 2007 i 2008.

 

 

 

fot. Monika Jankowska fot. Monika Jankowska fot. Monika Jankowska fot. Monika jankowska fot. Cezary Szypulski fot. Cezary Szypulski  fot. Cezary Szypulski fot. Cezary Szypulski fot. Cezary Szypulski fot. Cezary Szypulski fot. Cezary Szypulski
fot. Cezary Szypulski fot. Cezary Szypulski

Aktualności

Kontakt

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
    ulica Klasztorna 17a
  • 672621481
    fax:672621481

Galeria zdjęć