_______________________________________________________________________________________________________________________
Spotkanie z pierwszymi powojennymi absolwentami z rocznika 1950
Historię każdej instytucji tworzą pracujący w niej ludzie; w przypadku szkoły są to przede wszystkim jej uczniowie i kadra pedagogiczna. Uczniowie szybko stają się absolwentami, rozchodzą w różne strony, robią karierę. W ich sercach jednak na zawsze pozostaje szkoła, w której zdobywając wiedzę, wkraczali w dojrzałość, zawiązywali pierwsze przyjaźnie, kształtowali swoją osobowość, przekonania i system wartości. Całym swoim życiem – zawodowym i osobistym – wystawiają później cenzurkę nauczycielom, pod skrzydłami których przysposabiali się do dorosłego życia.
Powrót, niekiedy po wielu latach, w mury swojej Alma Mater naznaczony jest sentymentem, ale niesie również wciąż aktualne przesłanie – dla obecnych jej wychowanków. W poniedziałek 24 maja w murach naszego Liceum gościli jego pierwsi powojenni absolwenci, maturzyści z 1950 roku. Osoby w podeszłym już wieku, niekiedy z ogromnym bagażem – często niechcianych – doświadczeń życiowych. Mimo to zachowali, prócz sił fizycznych, również wielką pogodę ducha i nadzieje na przyszłość, z którymi nader chętnie dzielili się z przyszłymi absolwentami – uczniami, którzy do egzaminu dojrzałości przystąpią dopiero za rok bądź dwa lata.
Staraliśmy się przyjąć ich iście po królewsku, z należnymi ich wiekowi szacunkiem i respektem. Po słowach powitania, wkroczeniu na scenę zabytkowej auli pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu narodowego odbył się krótki koncert przygotowany przez obecnych uczniów i jednego absolwenta naszej szkoły. W imieniu władz szkolnych głos zabrał dyrektor Ireneusz Biniewski, który w skrócie przedstawił dokonania kierowanej przez niego placówki w ciągu ostatnich kilku dekad; podzielił się także refleksjami na temat współczesnych wyzwań i problemów, przed jakimi stoi i z którymi musi borykać się Liceum.
Po zakończeniu części oficjalnej wizyta przybrała formę spotkania towarzyskiego. Przy kawie i ciastkach wymieszały się pokolenia, goście z gospodarzami. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się we wspomnienia sprzed lat, z kolei dostojni absolwenci nieśmiało podpytywali, jak dzisiaj funkcjonuje szkoła, jakie plany mają jej obecni podopieczni. Rozstając się, padło z obu stron zapewnienie: „Do widzenia”. Trzymamy więc za słowo, mając nadzieję, że przy okazji Waszego kolejnego rocznicowego zjazdu spotkamy się ponownie.
Sebastian Chosiński
___________________________________________________________________
Powiatowe Targi Edukacyjne 2010
Dnia 26.03.2010 roku I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu przedstawiło swoją ofertę edukacyjną podczas I Powiatowych Targów Edukacyjnych. Przygotowania wystawy trwały od kilku tygodni, a ich efektem było stoisko, które w sposób interesujący prezentowało ofertę szkoły, jej historię, możliwości i działania. Informacje przedstawione zostały w sposób tradycyjny w postaci estetycznych plansz i folderów oraz elektroniczny – zdjęcia i prezentacje wyświetlane na dwóch ekranach. Gimnazjaliści mieli również okazję zwiedzić nasze liceum podczas wirtualnego spaceru, który mogli odbyć dzięki dwóm stanowiskom komputerowym. Podczas targów na naszym stoisku rozdawana była także monografia Pana Wiesława Szczepańskiego. Książka o naszej szkole cieszyła się ogromnym powodzeniem i znikała ze stolika jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Wielkie dzięki należą się młodzieży, która z ogromnym zaangażowaniem oprowadzała po stoisku potencjalnych kandydatów, udzielając im wyczerpujących, czasami barwnych objaśnień. To dzięki temu zaangażowaniu nasze stoisko było odwiedzane przez rzesze gimnazjalistów. Wiele działo się także poza stoiskiem. Na scenie głównej uczniowie naszej szkoły przedstawili swoje propozycje artystyczne. Wystąpił zespół taneczny PLEJADA, zespół tańca nowoczesnego, wokaliści oraz kabaret. Występy cieszyły się ogromnym powodzeniem. Całe przedsięwzięcie nie mogłoby dojść do skutku gdyby nie ogromne zaangażowanie grupy nauczycieli naszej szkoły – Katarzyny Michalskiej (Plejada, udział w targach), Moniki Jankowskiej (wirtualny spacer, plansze, wiele pomysłów, udział w targach), Danuty Żwikiewicz-Muszyńskiej (folder, udział w targach), Katarzyny Kuczerepy-Budzyńskiej (folder), Joanny Szymkowiak (plansze), Szymona Woźniaka (informacje do planszy), Piotra Seemanna (zdjęcia do folderu) oraz Cezarego Szypulskiego (koordynator, plansze, pomysły). Poniżej przedstawiam listę uczniów biorących udział w targach:
Wszystkim składam serdeczne podziękowania z nadzieją, że nasze działania przyniosą rezultaty we wrześniu w postaci mądrej, pełnej energii i zapału do nauki młodzieży, która zasili szeregi uczniów a potem absolwentów liceum na Klasztornej.
Aby obejrzeć więcej zdjęć z targów zapraszamy do zakładki /Album fotograficzny/.
__________________________________________________
Spotkanie z Mariuszem Spruttą
Dnia 2 marca 2010 naszą szkołę odwiedził absolwent I Liceum Ogólnokształcącego Mariusz Sprutta – taternik jaskiniowy, alpinista, polarnik oraz himalaista. Pan Mariusz Uczestniczył w siedmiu ekspedycjach w Himalaje i Karakorum: Annapurna I (8091m n. p .m ), Gasherbrum I (8068 m n.p.m.), Manaslu (8167 m n.p.m.), Shishapangma (8014 m n.p.m.), Cho Oyu (8203 m n.p.m.), Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) oraz Nanga Parbat (8125 m n.p.m.).
Spotkanie, które odbyło się w auli, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży. Uczestniczyli w nim uczniowie - przedstawiciele klas I ,II oraz III . Wśród słuchaczy nie zabrakło też kolegów ze szkolnych lat naszego gościa - prof. Seemanna czy prof. Chosińskiego, obecny był także prof. Józef Wojciechowski – wychowawca Mariusza.
Podczas dwugodzinnego spotkania pan Sprutta interesująco i barwnie opowiadał o wspinaczkach wysokogórskich, o przygotowaniach do nich i o samej specyfice takich wypraw. Pokazywał slajdy między innymi z wyprawy na Annapurnę – jedną z najtrudniejszych gór świata, na którą dotychczas zarejestrowano 103 wejścia. Zdobywanie góry trwało 2 miesiące, trudność polegała na tym, że ściana po której się wspinali to 4 km pionowego wejścia. Pan Mariusz wspinał się z wieloma znanymi alpinistami: Jerzym Kukuczką, Wandą Rutkiewicz czy Piotrem Walickim.
Dzięki takim spotkaniom młodzież może usłyszeć o niesamowitych miejscach od osoby, która tam była, a nie tylko czerpać informacje z książek, internetu czy telewizji.
PS
Pan Mariusz po spotkaniu przesłał na ręce pani Danki maila, którego cytuję poniżej:
„Dziękuję raz jeszcze za ciepłe przyjęcie w LO. Miła i mądra młodzież (o tym świadczy list, który dostałem na Naszą Klasę od jednej uczennicy i jej autentyczne zainteresowanie geografią, podróżami, językami). Wiele osób zadawało pytania, nie przeszkadzali w trakcie bajania i przerzucaniu kadrów (dwie godziny lekcyjne!). Moje liceum, moja szkoła, moja aula – jestem dumny! :-)"
___________________________________
Wizyta młodzieży z Wittenburga
W dniach 22-27.02.2010 miała miejsce wizyta gości z Christian- Ludwig - Liscow Gymnasium z Wittenburga. Młodzież naszego liceum gościła 20 uczniów szkoły z Niemiec. Hasłem przewodnim tego spotkania było: „Polskie drogi do wolności”. W ramach zajęć uczniowie poznawali najnowszą historię Polski – zwiedzili miejsca związane z czerwcem 1956 roku w Poznaniu, w Gdańsku natomiast odwiedzili wystawę poświęconą Solidarności, pomnik poświęcony poległym stoczniowcom przed bramą główną stoczni oraz zwiedzili stare miasto. W ramach zajęć grupowych w szkole młodzież opracowywała materiały pochodzące z okresu komunizmu, dotyczące trudności i absurdów z jakimi społeczeństwo musiało się w tamtych czasach borykać. Ponadto uczniowie obu szkół zwiedzili drewniany kościół w Tarnowie Pałuckim. Ostatnim akcentem spędzonego wspólnie tygodnia była wspomniana wyżej dwudniowa wycieczka do Gdańska. Ostatniego dnia goście zostali odwiezieni do Szczecina, skąd udali się pociągiem do Wittenburga.
___________________________________________________________________
Studniówka 2010
Aby obejrzeć więcej zdjęć ze studniówki 2010 zapraszam do /Albumu fotograficznego/.
______________________________________________________________
Dnia 4.12.2009 odbył się IX Charytatywny Koncert Mikołajkowy. Jak co roku, uczniowie i nauczyciele I LO na Klasztornej wspólnie występowali na scenie auli prezentując piosenki, skecze czy układy taneczne. Występy artystyczne przeplatane były aukcjami, podczas których licytowano przyniesione, często samodzielnie wykonane przez uczniów i nauczycieli, przedmioty. Zebrane podczas licytacji pieniądze przeznaczone są na świąteczną pomoc dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły. Zaangażowanie społeczności szkolnej przeszło najśmielsze oczekiwania, dzięki czemu udało się zgromadzić kwotę 3231,67 złotych. Wielkie dzięki za hojność. Ogromne podziękowania należą się szczególnie osobom, które bezpośrednio były zaangażowane w organizację koncertu, a przede wszystkim opiekunowi RSU Joannie Szymkowiak.
Zatem do zobaczenia i usłyszenia za rok, na X Charytatywnym Koncercie Mikołajkowym. Już dzisiaj zapraszamy do aktywnego udziału.
Aby obejrzeć zdjęcia z koncertu zapraszam do /Albumu fotograficznego/.
______________________________________________
Dnia 17 listopada 2009 w Starostwie Powiatowym uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w pierwszym etapie II Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Pilskiego. Laureaci oraz osoby wyróżnione będą reprezentować nasz powiat w Pile na szczeblu ponadpowiatowym 30 listopada 2009. Młodzież miała przed sobą trudne zadanie, testy wymagały szerokiej wiedzy na tematy związane z problematyką ekologiczną, pojawiły się też zagadnienia dotyczące Obszaru Natura 2000, Parków Narodowych, czy plebiscytu Nowe Siedem Cudów Natury Świata.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nasze liceum zdeklasowało rywali – I miejsce zajął Zbigniew Zydor (2D) przed Dariuszem Kruszką (3D) i Martą Grabowską (3D), ponadto wyróżniono Annę Fajkiel (1D), Martę Stachowiak (2D) i Julitę Matecką (2D). Z ZSP nr 2 wyróżniono Natalię Bartoszek i Natalię Kotecką.
W dniu 30.11.2009 w Pile odbył się kolejny, finałowy etap Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej. Zbyszek Zydor z klasy 2D zajął III miejsce. Gratulacje.