O mnie Moje wymagania Klasa 4B 1997-2001 Klasa 3G 2002-2005 Klasa 3D 2005-2008 Klasa 3A 2008-2011 Klasa 1D 2011-2014

Cezary Szypulski

Moje wymagania

W roku szkolnym 2011/2012 obowiązują następujące podręczniki wraz z zeszytami ćwiczeń:

1. "Matura Solutions Pre-Intermediate" (Oxford) - grupa 2AK5
  2. "Matura Solutions Intermediate" (Oxford) - grupy 3AZ7, 2AK2, 2AK3
  3. "Matura Explorer Pre-Intermediate" (Nowa Era) - grupa 1AK4
  4. "Matura Explorer Intermediate" (Nowa Era) - grupa 1AK1 oraz 2AK5 (od II semestru)
  5. "Repetytorium maturalne 2012" (Longman) - grupa 3AZ2

Ogólne zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów znajdują się w „Szkolnym systemie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu”, który jest dostępny na stronie internetowej (zakładka „dla rodziców”). Tutaj chciałbym przedstawić kilka szczegółowych reguł, które obowiązują podczas zajęć języka angielskiego prowadzonych przeze mnie.

W ciągu semestru każdy uczeń otrzymuje przeciętnie 6 – 10 ocen.

• Najważniejszymi ocenami są oceny ze sprawdzianów (testów). W ciągu semestru przewidziane są 2-3 sprawdziany, z których przynajmniej jeden musi być napisany pozytywnie. W przeciwnym razie uczeń może otrzymać ocenę niedostateczną (semestralną lub końcoworoczną).
  • W przeciągu semestru każdy uczeń otrzyma przynajmniej jedną ocenę z odpowiedzi ustnej (słownictwo, wypowiedź na zadany temat, opis zdjęcia itp.)
  • Kartkówki z gramatyki najczęściej są zapowiadane, natomiast ze słówek bądź zwrotów nie.
  • Oceny można także otrzymać za prace pisemne (pisane w domu lub w szkole), czytanie ze zrozumieniem i słuchanie.
  • Za aktywny udział podczas lekcji można otrzymać „+” (trzy plusiki to ocena bardzo dobra).
  • Za brak zadania domowego, podręcznika, ćwiczeń, czy zeszytu uczeń otrzymuje „–” (minus). W semestrze można mieć maksymalnie trzy minusy, potem za brak wcześniej wymienionych rzeczy otrzymuje się ocenę niedostateczną.
  • Sprawdziany (testy) mogą być poprawiane w ciągu dwóch tygodni od oddania ich uczniom. Jeżeli uczeń z poprawy otrzyma także ocenę niedostateczną to jest ona dopisywana do tej pierwszej. Kartkówki z gramatyki można poprawiać podczas pisania sprawdzianu (testu), gdyż zwykle dany element gramatyczny jest jedną z części testu.
  • Pozostałych ocen nie poprawia się.
  • Sprawdziany (testy) uczniowie otrzymują tylko do wglądu, pozostałe prace są oddawane. Rodzice mogą obejrzeć prace uczniów podczas spotkań z rodzicami.
  • Przy ustalaniu oceny semestralnej lub końcoworocznej, w pierwszej kolejności, bierze się pod uwagę oceny ze sprawdzianów (testów). Jeżeli uczeń z tych form sprawdzania wiedzy i umiejętności ma same oceny niedostateczne, a z pozostałych form przeważają oceny maksymalnie dopuszczające, uczeń nie ma prawa do poprawy ocen cząstkowych pod koniec semestru i otrzymuje ocenę niedostateczną. Jeżeli oprócz ocen niedostatecznych ze sprawdzianów są w przeważającej ilości oceny przynajmniej dostateczne uczeń może poprawić wskazane przez nauczyciela elementy i otrzymać ocenę pozytywną.
  • W związku z tym, że w dzisiejszych czasach jest powszechny dostęp do przeróżnych środków komunikacji takich jak telefony (stacjonarne czy komórkowe), Internet (GG, Skype i inne komunikatory) nie będę uznawał usprawiedliwień typu „nie jestem przygotowany, nie byłem obecny i nie wiedziałem”. Obowiązkiem ucznia jest dowiedzieć się co było na lekcjach podczas jego nieobecności.