Międzynarodowa współpraca młodzieży Niemcy Włochy Holandia Francja Dania Wielka Brytania Ukraina Comenius - Polska

Współpraca międzynarodowa

Holandia

RELACJA Z WYMIANY MIĘDZY I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM
W WĄGROWCU A HEERBEECK COLLEGE W BEST

POLSKA

W ubiegłym roku szkolnym, w kwietniu, w ramach wymiany z Heerbeeck College z Best uczniowie naszego liceum wyjechali do Holandii. Natomiast w dniach 26.09.2009 – 1.10.2009 gościli uczniów z Holandii w swoich domach.

Program wymiany w Polsce był bardzo bogaty i napięty. Goście przyjechali do Wągrowca późnym wieczorem w sobotę 26 września 2009. Już w niedzielę wyjechaliśmy do Żnina, skąd kolejką wąskotorową dotarliśmy na festiwal archeologiczny w Biskupinie.

W poniedziałek Holendrzy odwiedzili naszą szkołę, gdzie razem z polskimi uczniami wzięli udział w jednej lekcji, a potem, dzięki uprzejmości profesor Katarzyny Michalskiej, uczyli się tańczyć poloneza. Jak na jedną godzinę nauki wychodziło to całkiem dobrze. Następnie, po otrzymaniu zadań, uczniowie w mieszanych polsko - holenderskich grupach zwiedzali Wągrowiec. Odszukiwali wskazane w zadaniach miejsca i odpowiadali na pytania, wszystko to uwieczniając na zdjęciach, które zaprezentowali podczas pożegnalnego spotkania. Po południu w poniedziałek wszyscy spotkali się na powitalnym grillu „u Króla”, podczas którego, w tych samych mieszanych grupach, smażyli placki ziemniaczane. Placki były wyśmienite. Do tańca przygrywał DJ i wszyscy dobrze się bawili.

We wtorek wczesnym rankiem cała ekipa pojechała autokarem do Poznania, a stamtąd pociągiem do Wrocławia, gdzie zwiedziliśmy starą część miasta, obejrzeliśmy Panoramę Racławicką, pokaz fontanny przed Halą Stulecia i samą halę. Był to bardzo męczący, ale pełen atrakcji dzień.

W środę wyjechaliśmy na wycieczkę do Poznania. Zwiedziliśmy tam Stare Miasto, obejrzeliśmy makiety starego Poznania oraz pozjeżdżaliśmy na saneczkach na Malcie.

Ostatniego dnia wymiany, w czwartek, uczniowie spotkali się w szkole na zajęciach z kreatywności prowadzonych przez profesora Łukasza Sielewicza. Dla najlepszej grupy czekały wieczorem nagrody książkowe. Po zajęciach pojechaliśmy do Tarnowa Pałuckiego zwiedzić drewniany kościół. Goście byli zachwyceni. Po tej wycieczce planowane były żaglówki, niestety pogoda pokrzyżowała plany i musieliśmy zrezygnować z tego punktu programu.

Po południu wszyscy spotkali się na pożegnalnym grillu „u Króla”. Oprócz tradycyjnych kiełbasek goście mieli okazję spróbować bigosu oraz domowych wypieków (wszystko było wyśmienite). Organizatorzy podsumowali wymianę, uczestnicy zaprezentowali zadania, które otrzymali do wykonania w drugim dniu wymiany. Po prezentacji rozstrzygnięto także konkurs na zdjęcie flag Polski i Holandii. Wygrała Inga Krystkowiak, Małgosia Szczurek oraz Nick v. Diesen. Natomiast nagrody za kreatywność otrzymali: Natalia Pacholska, Liliana Kłopocka, Błażej Nowakowski, Koen Vogels, Michiel v. Andel oraz Laura de Haas. Potem wszyscy bawili się przy muzyce, a późnym wieczorem goście wyjechali do Holandii.

Była to debiutancka edycja wymiany pomiędzy naszymi szkołami i zdecydowanie można ją uznać za bardzo udaną. W związku z tym mam nadzieję, że nie zabraknie chętnych do wzięcia udziału w kolejnych edycjach. Wszystkich serdecznie zapraszam, wkrótce pojawią się plakaty reklamujące wymianę między I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu a Heerbeeck College w Best.

RELACJA Z WYMIANY MIĘDZY I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM
W WĄGROWCU A HEERBEECK COLLEGE W BEST

HOLANDIA

W dniach od 18.04.2009 do 24.04.2009 miał miejsce pierwszy etap wymiany między młodzieżą z Polski i Holandii. Uczniowie naszego liceum odwiedzili swoich rówieśników w Best. Podczas pobytu w Holandii odwiedzili Amsterdam, Hagę, Best, Arnhem, Oosterbeek (cmentarz wojenny , na którym pochowani są polscy żołnierze), Efteling (park rozrywki), Kinderdijk (kanały z wiatrakami wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego) oraz Oirschot.
          Młodzież z Holandii odwiedzi naszą szkołę we wrześniu-październiku 2009.

Zachęcam do obejrzenia pozostałych zdjęć w /Album fotograficzny/.