Międzynarodowa współpraca młodzieży Niemcy Włochy Holandia Francja Dania Wielka Brytania Ukraina Comenius - Polska

Współpraca międzynarodowa

Comenius - Polska

WARSZTATY COMENIUS W POLSCE

Klikając w link obok możesz obejrzeć film z tych warsztatów http://www.youtube.com/watch?v=k_7hjI3M94A

W dniach 17.01-21.01.2011 roku po raz pierwszy nasze miasto wspólnie odwiedziły grupy młodzieży z Niemiec i Danii w ramach projektu „Comenius HEED”. Do wągrowieckiego ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego Wielspin” zjechało  ponad 60 osób. Jako pierwsza, zakwaterowała się nasza ekipa, aby przywitać gości. Po powitaniu wszystkich, zostaliśmy podzieleni na 3 grupy: białą, żółtą i zieloną. Każda z grup miała osobne zadania do zrealizowania m.in. odwiedzenie różnych wągrowieckich instytucji. Po omówieniu formalnych spraw, przeszliśmy do nawiązywania nowych znajomości. Początki, jak zwykle, były trudne, jednak jak wkrótce się okazało, nawet bariera językowa w żaden sposób nie mogła nas ograniczyć. Otrzymaliśmy również drobne upominki od niemieckiej młodzieży, które okazały się bardzo przydatne w kolejnych dniach.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy wczesną pobudką zrekompensowaną pysznym śniadaniem. Następnie każda z grup udała się w wyznaczone wcześniej miejsca: Urząd Miejski, Muzeum Regionalne oraz ośrodek Wielspin. Potem wracaliśmy do szkoły i przygotowywaliśmy prezentacje na określone tematy, które przedstawialiśmy na koniec warsztatów.

W kolejnych dniach odwiedziliśmy inne wągrowieckie firmy m.in. Spółdzielnię Inwalidów oraz firmę Lindner, która stała się faworytem naszych gości. Nasi koledzy i koleżanki z Niemiec i Danii mieli możliwość poznania również zwyczajów polskiej rodziny ,a przede wszystkim   skosztowania przysmaków naszej kuchni. Zostali zaproszeni do naszych domów, z których oczywiście nie mogli wyjść głodni, o co zadbały nasze mamy. Był również czas na zrobienie zakupów i poznanie urokliwych miejsc naszego miasta.

W trakcie warsztatów odbyła się również wycieczka do Poznania. Zwiedzanie Starego Rynku, ulic oraz bazyliki mimo chłodnej pogody była bardzo ciekawym elementem programu. Mieliśmy możliwość poznania także centrum handlowego Stary Browar od zupełnie innej strony i zapewne ciekawszej niż ta handlowa.

Pomimo obowiązków i czasami zmęczenia, zawsze mieliśmy ochotę na zabawę. Dzięki staraniom naszych nauczycieli, odbyła się dyskoteka, w której większość z chęcią wzięła udział.  Jednak największym powodzeniem cieszyła się gra w kręgle, przy której, nie ukrywam, było dużo śmiechu.

W ostatni dzień udaliśmy się do szkoły, gdzie każda z grup przedstawiała swoje 4-dniowe dokonania. Następnie głos zabrał dyrektor naszej szkoły i wręczył wszystkim dyplomy uczestnictwa w warsztatach. Uwieńczeniem tego spotkania było obejrzenie filmu, nakręconego w czasie warsztatów  przez chłopców. Wywołał on  uśmiechy na naszych twarzach, mimo zbliżającego się pożegnania. Z przykrością, lecz z nadzieją na ponowne spotkanie żegnaliśmy naszych kolegów.

Dzięki staraniom zarówna nauczycieli, jak i młodzieży udało się zrealizować program warsztatów. Poznaliśmy wiele sympatycznych osób, z którymi w dalszym ciągu utrzymujemy kontakt. Dlatego zachęcam wszystkich do brania udziału w tego typu warsztatach. Nie tylko poszerzają naszą wiedzę, ale także dają możliwość poznania nowych osób.

Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w tym projekcie, co zgodnie potwierdzają również nasi koledzy z Danii i Niemiec:

„Uważam że ten wyjazd był naprawdę udany! Z chęcią przedłużyłbym pobyt o kolejny tydzień. Miło było spotkać nowe osoby z innych krajów. Bardzo spodobał mi się Poznań, który jest naprawdę pięknym miastem.” – przyznaje Kasper z Danii.

„ Poznań to naprawdę wielkie i piękne miasto! Bardzo podobał mi się hotel, w którym mieliśmy przyjemność mieszkać. Dyskoteka i gra w kręgle były świetnym pomysłem.” – potwierdza Daniela z Niemiec.

(Katarzyna Przybysz)