Nawigacja

Informacje Struktura egzaminu maturalnego 2013 Harmonogram matury wiosna 2013 Jak sporządzić bibliografię Matura z matematyki od A do Z Lista tematów z j. polskiego - matura wiosna 2014

Matura

Matura z matematyki od A do Z

Arystoteles (bo przecież porządny leksykon musi zacząć się od Arystotelesa) powiedział, że matematyka jest miarą wszystkiego. Od 2010 roku słowa te nabierają nowego sensu - matematyka staje się miarą dojrzałości. Po raz pierwszy od 25 lat egzamin z matematyki będzie obowiązkowy dla wszystkich, którzy chcą legitymować się świadectwem poświadczającym zdanie egzaminu maturalnego. Specjalnie dla Was zebraliśmy fakty, plotki i domysły o matematyce na maturze 2010.

Arkusze egzaminacyjne
Arkusz dla poziomu podstawowego składa się z trzech grup zadań:
I grupa - zawiera od 20 do 30 zadań zamkniętych. Do każdego z tych zadań są podane cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Każde zadanie z tej grupy jest punktowane w skali 0-1. Zdający udziela odpowiedzi, zaznaczając je na karcie odpowiedzi.
II grupa - zawiera od 5 do 10 zadań otwartych krótkiej odpowiedzi punktowanych w skali 0-2.
III grupa - zawiera od 3 do 5 zadań otwartych rozszerzonej odpowiedzi punktowanych w skali 0-4, albo 0-5, albo 0-6.
Za rozwiązanie wszystkich zadań zdający może uzyskać maksymalnie 50 punktów. Przewidziane są różne wersje arkuszy, żeby nie "kusiło".
Arkusz dla poziomu rozszerzonego: nie będzie zdań za 3 lub 7 pkt. Pozostaną zadania rozszerzonej odpowiedzi, za które będzie można maksymalnie otrzymać 4,5 lub 6 pkt.

Bojkotować matematykę?
Już Hugo Steinhaus, zmarły przed trzydziestu pięciu laty polski matematyk, który nie dożył największego skoku cywilizacyjnego naszych czasów, czyli komputerów, telefonii bezprzewodowej i transmisji satelitarnych, twierdził, że kraj bez matematyki nie wytrzyma współzawodnictwa z tymi, którzy uprawiają matematykę. Jeśli zatem chcemy, aby Polska była konkurencyjna wobec innych, musimy szanować i podkreślać znaczenie elementarnego wykształcenia matematycznego od początku ścieżki edukacyjnej każdego młodego człowieka. Obok wszystkim znanego, lecz mimo to kontrowersyjnego hasła Matematyka królową nauk, pojawiło się nowe:
Matematyka królową sukcesu. Co ciekawe drugie hasło - stosunkowo nowe - nie wzbudza niczyich kontrowersji.

Czy matematyka przyda się tylko tym, którzy wybierają się na kierunki techniczne?
Absolutnie nie tylko! Jak powiedział Galileusz: Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat. Jeśli więc chcemy zrozumieć otaczający nasz świat, warto najpierw spróbować zrozumieć matematykę. To dzięki matematyce z chaosu wyłania się uporządkowany obraz całości.

Do czego humaniście potrzebna jest matematyka?
Niezależnie od wykształcenia i piastowanych posad, każdy człowiek - także humanista - musi kiedyś przeliczyć procenty oferowanego przez bank kredytu na złotówki, wyliczyć nowy metraż mieszkania, gdy chce przestawić ściany czy umieć odmierzyć 3 litra mleka, żeby upiec ciasto. Znajomość algorytmów, wzorów oraz języka matematyki - wspomoże słuszne i praktyczne rozwiązania praktyczne.
Logika matematyczna jest uniwersalnym narzędziem komunikowania się w różnych sytuacjach życia codziennego.

Egzamin maturalny
jako przedmiot obowiązkowy jest zdawany na poziomie podstawowym. Egzamin trwa 170 minut i polega na rozwiązaniu zadań egzaminacyjnych sprawdzających rozumienie pojęć i umiejętność ich zastosowania w życiu codziennym oraz zadań o charakterze problemowym. 
Jako przedmiot dodatkowy jest zdawany na poziomie rozszerzonym. Egzamin trwa 180 minut i polega na rozwiązaniu zadań egzaminacyjnych wymagających rozwiązywania problemów matematycznych. Ten egzamin odbędzie się w innym dniu niż egzamin na poziomie podstawowym.

Kiedy egzamin jest zdany
Jeżeli zdający z każdego z trzech obowiązkowych przedmiotów (w przypadku języków zarówno w części ustnej, jak i pisemnej), zdawanych na poziomie podstawowym uzyskał minimum 30% punktów możliwych do uzyskania za dany egzamin.
Egzamin uważa się za niezdany jeżeli: zdający z któregokolwiek egzaminu obowiązkowego,  w części ustnej lub pisemnej, otrzymał mniej niż 30% punktów możliwych do uzyskania
na zadeklarowanym poziomie; w trakcie egzaminu stwierdzono, że zdający pracuje niesamodzielnie i jego egzamin został przerwany i unieważniony; w trakcie sprawdzania prac egzaminator stwierdził niesamodzielność rozwiązywania zadań egzaminacyjnych i unieważniono egzamin.

Informator
Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www. cke. edu. pl) umieszczony został Informator o egzaminie maturalnym z matematyki od 2010 roku, w którym szczegółowo zostały opisane wszystkie aspekty tego egzaminu.
Informator zawiera także zbiór ponad stu kolejnych zadań egzaminacyjnych, których rozwiązanie pozwoli lepiej przygotować się do egzaminu.

Media  maturze 2010
Albo wieszczą klęskę, albo mówią, że zostanie drastycznie obniżony poziom. Prawda leży po środku - ripostuje prof. Zbigniew Marciniak, wiceminister edukacji. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce utrzymać wskaźniki zdawalności egzaminu dojrzałości na poziomie 80 proc. Nie planuje jednak obniżenia wymagań co do minimalnej liczby punktów z matematyki, ani żadnego okresu przejściowego przy wprowadzaniu jej na maturę.

Niepokoje co do wyników matury w 2010 r. podsyca najnowszy raport oparty na międzynarodowych badaniach PISA, w których oceniono umiejętności uczniów z 57 krajów. Z matematyki przeciętny uczeń liceum ogólnokształcącego w Polsce zdobył aż 570 punktów. Ale już w technikach tylko 499, a w liceach profilowanych - 483 pkt. W krajach OECD lepiej poradzili sobie nawet sporo młodsi gimnazjaliści - uzyskali średnio 500 pkt.
Eksperci PISA aż 20 proc. polskich uczniów ulokowali w tabeli z niepokojąco niskimi osiągnięciami z matematyki. Poradzą oni sobie najwyżej z prostymi zadaniami, w których podano wszystkie dane liczbowe i wystarczy podstawić je do wyuczonych na pamięć algorytmów

Nowy egzamin
Ma kłaść nacisk na sprawdzanie umiejętności logicznego myślenia i zastosowania matematycznych prawideł w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Priorytety
W powtórzeniach są zadania testowe wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź z czterech podanych jest poprawna). Dobrze, jeśli specjalne lekcje poświęcane będą strategiom rozwiązywania tego typu zadań. Liczą się w nich bowiem pewne niematematyczne umiejętności. Sukces w rozwiązywaniu zadań zamkniętych gwarantuje zdanie całej matury.

Próba
CKE zapewnia, że przed 2010 r. odbędą się powszechne próbne matury z matematyki we wszystkich szkołach. Pierwsze próbne egzaminy czekają uczniów na przełomie października i listopada 2009 r.

Standardy wymagań egzaminacyjnych
Wydobywają na plan pierwszy podstawowe cele kształcenia uczniów w zakresie matematyki: umiejętność modelowania, myślenia strategicznego i rozumowania. Matematyki uczymy po to, by uczeń nauczył się rozumować, planować strategię itp., a nie wyłącznie po to, by umiał rozwiązać równanie kwadratowe lub nierówność. Taki sposób formułowania wymagań jest obecnie powszechnie przyjęty w świecie, zarówno przez systemy egzaminacyjne, jak i przez międzynarodowe badania porównawcze, np. badania OECD PISA.

Ty już je znasz
Jednym z obowiązków Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jest testowanie obowiązkowej matury z matematyki. To jest tzw. standaryzacja arkuszy. Wyniki trafiają potem do CKE i są analizowane. "Ciche próby z matematyki" odbywały się już od dwóch lat, ale jest to kuchnia przygotowań do obowiązkowego egzaminu z matematyki. Nie wiadomo, w ilu szkołach testuje się matematykę na klasówkach oraz jak uczniom idzie rozwiązywanie maturalnych zadań. Wiadomo jedynie, że piszą je uczniowie wszystkich szkół maturalnych: ogólniaków, techników i liceów profilowanych.

Warto
Zainteresować się dodatkowymi godzinami matematyki przewidzianymi w planie lekcji, na zajęciach wyrównawczych lub zajęciach o charakterze kursu przygotowującego do matury, jeśli szkoła oferuje takie lekcje. Rozejrzyj się - powtórzenia, kursy, itp. oferują też uczelnie. Warto skorzystać.

Zasady oceniania arkuszy egzaminacyjnych

  1. Zadania otwarte w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzają i oceniają egzaminatorzy powołani przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.
  2. Rozwiązania poszczególnych zadań oceniane są na podstawie szczegółowych kryteriów oceniania, jednolitych w całym kraju.
  3. Egzaminatorzy w szczególności zwracają uwagę na:
    - poprawność merytoryczną rozwiązań,
    - kompletność prezentacji rozwiązań zadań - wykonanie cząstkowych obliczeń,
    - przedstawienie sposobu rozumowania.
  4. Ocenianiu podlegają tylko te fragmenty pracy zdającego, które dotyczą polecenia. Komentarze, nawet poprawne, nie mające związku z poleceniem nie podlegają ocenianiu.
  5. Gdy do jednego polecenia zdający podaje kilka rozwiązań (jedno prawidłowe, inne błędne), to egzaminator nie przyznaje punktów.
  6. Za całkowicie poprawne rozwiązania zadań, uwzględniające inny tok rozumowania niż podany w schemacie punktowania, przyznaje się maksymalną liczbę punktów.
  7. Zapisy w brudnopisie nie są oceniane.
  8. Zdający zdał egzamin maturalny z matematyki, jeżeli otrzymał co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania za rozwiązanie zadań z arkusza dla poziomu podstawowego.
  9. Wynik egzaminu maturalnego z matematyki ustalony przez komisję okręgową jest ostateczny.

Aktualności

Kontakt

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
    ulica Klasztorna 17a
  • 672621481
    fax:672621481

Galeria zdjęć