Nawigacja

  • PREMIERA SPEKTAKLU

    20 marca 2010 odbyła się w sali kina MDK premiera spektaklu „6457” Teatru Variété.

    Spektakl „6457” – powstał na podstawie tekstów Harolda Pintera. Prezentuje dziwny świat, w którym rządzą nierozgarnięte morderczynie. Strach się bać. Świat pełen absurdów,           dziwacznych instytucji i chorych stosunków międzyludzkich. Współczesność skupiona w soczewce szpitalnego (?) dnia powszedniego bawi do łez; Pinter jednak czuwa nad adaptacją swoich sztuk, nie pozwala bawić się bezkarnie, nie pozwala zapominać o czającym się zagrożeniu. Skoro pojawia się broń, do morderstwa, musi dojść.

    Teatr Variétépod obecną nazwą i w obecnym składzie istnieje od 2005 roku, w jego skład wchodzą:

    Krzysztof Bobrowski, Magdalena Dzwoniarska, Zuzanna Dzwoniarska, Patrycja Serwatka, Marta Sobczak, Daria Stasiak, oraz: Ewa Serwatka, Maciej Łasecki

    Pomoc techniczna: Sara Agacińska, Magdalena Kunke, Maja Nowak

    Teatr przy MDK istnieje od 2003 roku. Od czasu do czasu zdobywa główne nagrody (wyróżnienie podczas XXIII Czarnkowskiego Forum Teatrów Szkolnych (2005), Srebrny Gwóźdź – II nagroda główna przeglądu w Gnieźnie (2005), Złota Kurtyna w Wągrowcu (2007), Nagroda na „Czwartej Ścianie” w Turku (2007), Złoty Gwóźdź – I nagroda główna w Gnieźnie (2008), Nagroda Specjalna im. J. Bogusza – dla największego objawienia mityngu w Gnieźnie (2010), ale cenniejsze są wspólne cotygodniowe spotkania na próbach i praca nad tekstami Witkacego, Czechowa, Białoszewskiego, a obecnie Pintera.

  • Geografia w Wielkopolsce

    Odpowiadając na zaproszenie Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu skierowane do nauczycieli geografii szkół ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcące przystąpiło do projektu „Geografia w Wielkopolsce”. Program obejmuje uczestnictwo młodzieży w wykładach otwartych prowadzonych przez pracowników naukowych WNGiG. Tematyka wykładów porusza postulowane żywo w naukach przyrodniczych wątki badań interdyscyplinarnych oraz najnowsze osiągnięcia badawcze w dziedzinie geografii.

    W cyklu wykładów uczestniczą uczniowie klas matematyczno-geograficznych (1C, 2C, 3C) oraz uczniowie zdający egzamin maturalny z geografii.

    Pierwszy z wykładów odbył się w piątek, 19 marca. Tematem przewodnim była biogeoróżnorodność Borneo. Dr Małgorzata Mazurek, geomorfolog, pracownik Zakładu Geoekologii, scharakteryzowała środowisko przyrodnicze wyspy oraz warunki życia w klimacie równikowym wybitnie wilgotnym. Wykład ilustrowany był mapami, przekrojami geologicznymi oraz licznymi zdjęciami.

    Kolejne wykłady odbędą się w kwietniu i na początku maja.

  • Spotkanie z himalaistą

    Dnia 9 marca 2010r. we wtorek nasze Liceum odwiedził Mariusz Sprutta. Absolwent szkoły oraz himalaista pochodzący z Wągrowca. W szkolnej auli mogliśmy posłuchać o jego życiu, o przygotowaniach do wyprawy, o niej samej oraz obejrzeć slajdy, upamiętniające zdobywanie szczytów.            

    W spotkaniu uczestniczyli głównie uczniowie klas o profilu matematyczno - geograficznym, nauczyciele jak również były wychowawca himalaisty Pan Józef Wojciechowski, który w czasach szkolnych jeździł z nim w góry. To wtedy narodziło się zamiłowanie do gór.

             Podczas wyświetlania slajdów absolwent szkoły opowiadał o wyprawach, zachęcał także do zadawania pytań. Dociekliwych znalazło się paru, zarówno uczniów jak i nauczycieli. Mówił nie tylko o dobrych stronach wspinaczki, lecz także o tych negatywnych. Nie od dziś wiadomo, że nieumiejętna wspinaczka grozi nawet śmiercią. Choć bywało i tak, że ci najbardziej doświadczeni pożegnali świat na białych stokach, w drodze do osiągnięcia celu. Himalaista z ciepłym światełkiem w oku, z pewną pasją opowiadał o wrażeniach, widoczne było jego zamiłowanie do gór. Jednym z marzeń Mariusza Sprutty jest wspólna wspinaczka z rodziną. Po spotkaniu paru uczniów osobiście chciało porozmawiać z byłym uczniem naszej szkoły. Pytali o to jak, stać się himalaistą. Co muszą zrobić by móc zdobywać góry. Mariusz Sprutta porozmawiał również z byłym wychowawcą.

                       Myślę, że spotkanie wywarło duże wrażenie na uczniach, a himalaista rozwiał wiele wątpliwości dotyczących wspinaczki i być może zachęcił niektórych do takiej formy sportu.

                                                                                                                                            

     Natalia Chmura

     

    Więcej materiałów znajdziesz w zakładce Wydarzenia

  • W dniach 22-27.02 gościliśmy w I LO uczestników wymiany szkolnej z Wittenburgiem

    W dniach 22-27.02 uczniowie  I LO w Wągrowcu uczestniczyli w wymianie szkolnej z uczniami z Wittenburga (Christian – Ludwig - Liscow  Gimnazjum).  Nasi goście swój pierwszy wieczór spędzili wraz z goszczącymi  ich rodzinami, a następnego dnia rozpoczęła się ciężka praca. Po oprowadzeniu niemieckich kolegów po szkole wszystkich uczestników podzielono na grupy projektowe, których tematyka odnosiła się głównie do historii Polski w latach 1945 – 1990. Wyjątek stanowiła grupa kulinarna. Jej zadaniem było przygotowanie smakołyków zastępujących w owym czasie dzisiejsze słodycze, których wtedy brakło na półkach.  Tego dnia wszyscy zajmowali się wyszukiwaniem informacji na temat wyżej wymienionych zagadnień. Następnie rozpoczęły się podchody miejskie. Wtedy to uczniowie mieli okazję zwiedzić jedne z najciekawszych zakątków naszego miasta i dowiedzieć się kilku ciekawostek na ich temat. Niektóre z nich były nowością nawet dla polskich uczniów.  Kolejnego dnia (w środę) pojechaliśmy do Poznania.  Uczestnicy wymiany mogli miło spędzić czas podziwiając Stare Miasto oraz zwiedzając muzeum Poznańskiego Czerwca 1956. Ciekawa wystawa uzupełniła informacje znalezione w Internecie.

    Czwartek to ostatni dzień spędzony przez naszych gości w Wągrowcu.  Wszyscy pracowali nad przedstawieniem zdobytej wiedzy w formie plakatów. Każda grupa wykonał je w dwóch językach (niemieckim i polskim). Ostatni dzień w naszym mieście został zakończony  imprezą szkolną, gdzie uczestnicy delektowali się polskimi specjalnościami. Na stole znalazły się też smakołyki wykonane przez grupę kulinarną. Poczęstunek poprzedziła prezentacja wykonanych plakatów.

    Doskonałą pointą na zakończenie wymiany była dwudniowa wycieczka do Gdańska (piątek, sobota), gdzie została nam przybliżona historia strajków stoczniowców i początku końca komunizmu.  Zwiedziliśmy także starówkę Gdańską i dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o jednym z najważniejszych polskich miast.  Z pewnością dla wielu była to najatrakcyjniejsza część wymiany.

    Sobota minęła w autokarze- przejazd do Szczecina, skąd odjeżdżała do domu grupa niemiecka. Po smutnym i długim pożegnaniu na szczecińskim dworcu PKP odjechaliśmy do Wągrowca. Około godziny 18 podróż dobiegła końca. Z pewnością ta wymiana to bardzo udane i ciekawe doświadczenie. Już nie możemy doczekać się następnej!

    Jagoda Nykiel, Wioleta Karczewska

    Realizacja programu możliwa była dzięki dofinansowaniu z PNWM.

    /Zdjęcia w zakładce Współpraca międzynarodowa / Niemcy

  • WRAŻENIA PO WARSZTATACH COMENIUSA W WITTENBURGU

    W celu realizacji projektu Comenius HEED grupa 17 uczniów i 2 nauczycieli z I LO w dniach 9-13 listopada udała się do Niemiec, do miejscowości Wittenburg. Rówież nasi partnerzy-młodzież z Danii i Niemiec zamieszkała z nami w Dreilützow Schloss.
    Po przyjedzie, wieczorem spotkaliśmy się wszyscy razem i podjeliśmy pracę w grupach. Już pierwszego dnia mogliśmy się poznać i dowiedzieć się czegoś o sobie. Mimo zmęczenia, efekty pracy były owocne.
    Najgorszym punktem codziennego planu było wczesne wstawanie, ale chęć poznawania nowych rzeczy mobilizowała do wstania i podjęcia pracy. Zajecia w Christian- Ludwig-Liscow- Gymnasium, w grupach międzynarodowych były dobrym pomysłem, ponieważ mogliśmy się lepiej poznać, wykorzystć znajomość języków obcych, dobrze się bawić i sprawdzić, jak pracuje się z młodzieżą z innych krajów. Podobała mi się ta współpraca z grupą miłych dziewczyn z Danii i Niemiec. Jak pojawił się jakiś problem, potrafiłyśmy pójść na kompromis i znaleźć dogodne rozwiązanie.
    Wycieczki edukacyjne, były przydatne do opracowania tematów w grupach. Dowiedzieliśmy się wielu nowych informacji m.in. o funkcjonowaniu biogazowni w Neuhof, działaniu fabryki soków Fruchtquell. Oba obiekty zachowują zasady zrównoważonego rozwoju. Mimo brzydkiej pogody tego dnia, wycieczka się udała.
    Bardzo podobał mi się wyjazd do Lubeki. Nareszcie mogliśmy posłuchać naszego ojczystego języka, którego nam brakowało po kilku dniach mówienia w języku niemieckim. Lubeka to piękne malownicze miasto. Do Starego Miasta weszliśmy przez jedyną bramę, która się zachowała z tamtego okresu. Miasto kryje w sobie wiele malowniczych miejsc, które warto zobaczyć. Lubeka jest przyjazna dla mieszkańców i turystów. Właściwe zarządzana stwarza swoim obywatelom dogodne warunki do życia i rozwoju, a zatem może służyć jako przykład zrównoważonego rozwoju. Oprócz zwiedzania był też czas na zakup marcepanów i zjedzenie posiłku.
    Efektywnie wykorzystywaliśmy również czas spędzany w autobusie. To była dobra okazja, by porozmawiać ze sobą i troszkę odpocząć.
    Po każdym dniu wracaliśmy zmęczeni do schroniska. Przekonaliśmy się, że mimo pozorów, praca umysłowa może bardzo zmęczyć. Jednak wieczorami wszyscy woleli się wspólnie pobawić, pobyć ze sobą niż iść od razu spać.
    Końcowe podsumowanie w piątek pokazało jak ciężko i intensywnie pracowaliśmy nad swoimi projektami oraz jaką wiedzę zdobyliśmy podczas pobytu w Niemczech.
    Wyjazd podobał mi się i sprawił mi dużo przyjemności, chociaż niesprzyjająca pogoda wpływała na pogorszenie samopoczucia. Myślę, że takie wyjazdy są potrzebne i przydatne w celu pogłęnia naszej wiedzy, bo przecież „Człowiek uczy się przez całe życie”

    Natalia Chmura
  • W stolicy astronomii


    Zgodnie ze szkolną tradycją, obecne klasy pierwsze 20 i 21 października pojechały na wycieczkę przedmiotową z geografii do Torunia zorganizowaną przez profesora Szymona Woźniaka. Plan obejmował zwiedzanie Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach, spektakl w toruńskim Planetarium oraz zwiedzanie miasta.
    Centrum Astronomii UMK dzieli się na dwie katedry: Katedrę Astronomii i Astrofizyki (astronomia optyczna) oraz Katedrę Radioastronomii. W pierwszej części obserwatorium mieliśmy okazję zobaczyć dwa najważniejsze instrumenty optyczne: teleskop Schmidta - Cassegraina oraz historyczny teleskop Drapera. Pierwszy o średnicy zwierciadła głównego-90cm, sprzężony ze spektrografem szczelinowym, choć w Polsce jest największy, to należy do małych w skali Europy i świata.
    Teleskop Drapera natomiast, jest jednym z pierwszych na świecie astrografów. Dzięki uprzejmości prof. Shapleya został wypożyczony na sto lat z Obserwatorium Harwarda. Dotarł do Torunia w czerwcu 1947 r. i dla ówczesnych astronomów stał się zalążkiem, z którego wyrosło Obserwatorium Astronomiczne UMK. O oby dwóch teleskopach opowiadał nam z wielka pasją prof. dr hab. Andrzej Strobel. Objaśnił nam działanie tych instrumentów, a także filozofię astronomii, która dla wielu z nas była jednym z trudniejszych elementów wykładu.
    Druga część obserwatorium poświęcona jest radioastronomii. Najważniejszym jej instrumentem jest unikalny w Europie środkowo-wschodniej, 32m teleskop, który uczestniczy w światowej sieci VLBI. Służy on do badania różnych obiektów astrofizycznych: kwazarów, radiogalaktyk, pulsarów, maserów międzygwiezdnych i układów planetarnych. Na terenie Katedry występuje również drugi-mniejszy teleskop 15m, który pełni również nie małą rolę w poznawaniu wszechświata.
    Po zwiedzeniu obserwatorium nadszedł czas na planetarium w Toruniu. W sali orbitarium oglądaliśmy seans „Wirująca Ziemia”. Ten interaktywny pokaz uświadomił nam nie tylko wiele zagadnień astronomicznych, ale również piękno nieba i gwiazd. Siedząc w fotelach orbitarium odszukiwaliśmy gwiazdozbiory „Dużego i Małego Wozu”, „Oriona”, czy też „Plejad”.
    Po odpoczynku w planetarium przyszła kolej na mały spacer po uliczkach Torunia. Czekając na przewodników przywitaliśmy się z sławą tego miasta - Mikołajem Kopernikiem. Stojąc wciąż na swym postumencie rozmawia z gołębiami wypełniającymi toruński rynek. Swą wędrówkę rozpoczęliśmy od pręgierza, czyli osiołka stojącego przy ul. Szerokiej. Siedzenie na nim na pewno nie należało do przyjemnych (przetestowane przez naszych uczniów). Dalej przyjrzeliśmy się Dworowi Artusa, Ratuszowi, krzywej wieży, Kościołowi NMP. Wszystkie te miejsce były opatrzone komentarzem pani przewodnik. Najwięcej czasu poświęciliśmy na poznanie historii kościoła NMP, który słynie ze swego gotyckiego stylu. Budowany był w XIII i XIV w, w układzie halowym. Bezwieżowy kościół z trzema niewysokimi sygnaturkami, znacznie różni się od innych toruńskich kościołów. Wewnątrz są między innymi cenne gotyckie stalle, fragmenty polichromii, epitafia manierystyczne, ambona i prospekt organowy (1605-09), późnobarokowy ołtarz główny ze sceną Zwiastowania NPM i kaplica grobowa Anny Wazówny pochowanej tu w 1636 r.
    W całej wyciecze nie zabrakło również toruńskich pierników, które przywieźliśmy ze sobą oraz kilku słów na temat krajobrazu polodowcowego prof. Szymona Wodniaka i historii ciekawych postaci związanych z Toruniem (Stanisław Przybyszewski, Krzyżacy oraz Mikołaj Kopernik) prof. Sebastiana Chosińskiego.

    Autor artykułu: Monika Kabata z kl.1F
  • RELACJA Z WYMIANY MIĘDZY I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W WĄGROWCU A HEERBEECK COLLEGE W BEST

    13.10.2009 W ubiegłym roku szkolnym, w kwietniu, w ramach wymiany z Heerbeeck College z Best uczniowie naszego liceum wyjechali do Holandii. Natomiast w dniach 26.09.2009 – 1.10.2009 gościli uczniów z Holandii w swoich domach.
    Program wymiany w Polsce był bardzo bogaty i napięty. Goście przyjechali do Wągrowca późnym wieczorem w sobotę 26 września 2009.
    Już w niedzielę wyjechaliśmy do Żnina, skąd kolejką wąskotorową dotarliśmy na festiwal archeologiczny w Biskupinie.
    W poniedziałek Holendrzy odwiedzili naszą szkołę, gdzie razem z polskimi uczniami wzięli udział w jednej lekcji, a potem, dzięki uprzejmości profesor Katarzyny Michalskiej, uczyli się tańczyć poloneza. Jak na jedną godzinę nauki wychodziło to całkiem dobrze. Następnie, po otrzymaniu zadań, uczniowie w mieszanych polsko - holenderskich grupach zwiedzali Wągrowiec. Odszukiwali wskazane w zadaniach miejsca i odpowiadali na pytania, wszystko to uwieczniając na zdjęciach, które zaprezentowali podczas pożegnalnego spotkania. Po południu w poniedziałek wszyscy spotkali się na powitalnym grillu „u Króla”, podczas którego, w tych samych mieszanych grupach, smażyli placki ziemniaczane. Placki były wyśmienite. Do tańca przygrywał DJ i wszyscy dobrze się bawili.
    We wtorek wczesnym rankiem cała ekipa pojechała autokarem do Poznania, a stamtąd pociągiem do Wrocławia, gdzie zwiedziliśmy starą część miasta, obejrzeliśmy Panoramę Racławicką, pokaz fontanny przed Halą Stulecia i samą halę. Był to bardzo męczący, ale pełen atrakcji dzień.
    W środę wyjechaliśmy na wycieczkę do Poznania. Zwiedziliśmy tam Stare Miasto, obejrzeliśmy makiety starego Poznania oraz pozjeżdżaliśmy na saneczkach na Malcie.
    Ostatniego dnia wymiany – w czwartek - uczniowie spotkali się w szkolena na zajęciach z kreatywności prowadzonych przez profesora Łukasza Sielewicza. Dla najlepszej grupy czekały wieczorem nagrody książkowe. Po zajęciach pojechaliśmy do Tarnowa Pałuckiego zwiedzić drewniany kościół. Goście byli zachwyceni. Po tej wycieczce planowane były żaglówki, niestety pogoda pokrzyżowała plany i musieliśmy zrezygnować z tego punktu programu.
    Po południu wszyscy spotkali się na pożegnalnym grillu „u Króla”. Oprócz tradycyjnych kiełbasek goście mieli okazję spróbować bigosu oraz domowych wypieków (wszystko było wyśmienite). Organizatorzy podsumowali wymianę, uczestnicy zaprezentowali zadania, które otrzymali do wykonania w drugim dniu wymiany. Po prezentacji rozstrzygnięto także konkurs na zdjęcie flag Polski i Holandii. Wygrała Inga Krystkowiak, Małgosia Szczurek oraz Nick v. Diesen. Natomiast nagrody za kreatywność otrzymali: Natalia Pacholska, Liliana Kłopocka, Błażej Nowakowski, Koen Vogels, Michiel v. Andel oraz Laura de Haas. Potem wszyscy bawili się przy muzyce, a późnym wieczorem goście wyjechali do Holandii.
    Była to debiutancka edycja wymiany pomiędzy naszymi szkołami i zdecydowanie można ją uznać za bardzo udaną. W związku z tym mam nadzieję, że nie zabraknie chętnych do wzięcia udziału w kolejnych edycjach. Wszystkich serdecznie zapraszam, wkrótce pojawią się plakaty reklamujące wymianę między I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu a Heerbeeck College w Best 2010.
  • Święto Edukacji Narodowej

    07.10.2009 We wtorek 13 października br. obchodzone będzie Święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbędzie się uroczysta akademia przygotowana przez klasę 2B. Na wspólne spotkanie zaproszeni zostaną również emerytowani pracownicy liceum.
  • Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

    07.10.2009 W roku szkolnym 2009/10 nasi uczniowie ponownie uczestniczyć będą w Nowych Horyzontach - programie promującym edukację filmową wśród młodzieży szkolnej. W tym roku edukacja filmowa spotkała się z jeszcze większym zainteresowaniem, co cieszy szczególnie polonistów. Swój udział w programie zgłosiły klasy: 1A, 1B, 1D, 1E, 1F, 1G, 2A, 2C oraz 2D. Repertuar filmowy został ułożony w trzy bloki: kino współczesne, klasyka oraz kino rosyjskie.
  • Wstępna deklaracja maturalna: czas minął!

    06.10.2009 Minął już termin złożenia wstępnej deklaracji maturalnej. Do 30 września należało wybrać swoje egzaminacyjne typy. Niezdecydowanym przypominamy jednak, że decyzję będzie można zmienić do 5 lutego 2010 r.
    Do momentu ostatecznego wyboru pozostało więc pięć miesięcy.
    Próbny egzamin maturalny z matematyki przygotowany przez CKE najprawdopodobniej odbędzie się 3 listopada. To ważna data. Będzie oznaczała wielką próbę dla maturzystów.
    Pod koniec listopada maturzyści będą mogli zweryfikować swoją wiedzę także w czasie matury próbnej przygotowanej przez wydawnictwo OPERON.
    Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała aneks do informatorów maturalnych na rok szkolny 2009/2010. Dzięki niemu każdy maturzysta szczegółowo pozna tegoroczne wymagania egzaminacyjne. Warto przejrzeć! W dokumencie znajdziecie m.in. opis formy egzaminów z poszczególnych przedmiotów.(treść dokumentu znajdziecie pod adresem: http://www.cke.edu.pl/images/stories/Aneks_inf_mat/Aneksy_2010/aneks_2010.pdf)
    Ciekawe materiały maturzyści znajdą także na stronie http://www.perspektywy.pl/


  • RUSZA IV EDYCJA SZKOLNEJ LIGI HISTORYCZNEJ

    29.09.2009 …to konkurs organizowany dla wszystkich uczniów naszego liceum, dla których HISTORIA jest czymś więcej niż tylko jednym ze szkolnych przedmiotów. W konkursie tym mogą brać udział wszyscy uczniowie I LO, którzy zgłoszą swoje w nim uczestnictwo do piątku 9 października 2009 (dla uczniów klas maturalnych zdających maturę z historii konkurs ten jest obowiązkową formą zaliczeń).

    Konkurs będzie składał się z 5 etapów oraz Wielkiego Finału. Każdy z etapów będzie polegał na rozwiązaniu testu zawierającego pytania dotyczące pięciu wielkich epok historycznych. Pytania będą oparte na obowiązujących testach maturalnych z historii.

    Po podsumowaniu poszczególnych etapów konkursu do Wielkiego Finału zakwalifikowanych zostanie trzech uczniów z każdego rocznika, którzy otrzymają najwięcej punktów (w przypadku równej ilości punktów grono finalistów może zostać powiększone). Wielki Finał będzie polegał na przygotowaniu krótkiego – nieprzekraczającego 15 minut – wykładu historycznego, połączonego z prezentacją multimedialną, na temat „Za najważniejszą bitwę w dziejach świata uważam… – uzasadnij swój wybór”. Wykład oceniany będzie przez komisję, w składzie której znajdą się nauczyciele historii naszego liceum.

    Finaliści konkursu – poza honorowym tytułem „najlepszych historyków I LO w Wągrowcu w roku szkolnym 2009/2010” – otrzymają również atrakcyjne nagrody książkowe.

    HARMONOGRAM KONKURSU:

    • ZGŁOSZENIA – przyjmowane są do piątku 9 października 2009 przez nauczycieli historii, p. Karinę JAZGAR, p. Wiesława SZCZEPAŃSKIEGO oraz p. Sebastiana CHOSIŃSKIEGO;

    • 1. etap:
    STAROŻYTNOŚĆ – 30 X 2009 (piątek);

    • 2. etap:
    ŚREDNIOWIECZE – 27 XI 2009 (piątek);

    • 3. etap:
    HISTORIA NOWOŻYTNA (do 1914 roku) –
    18 XII 2009 (piątek);

    • 4. etap:
    ŚWIAT MIĘDZY WOJNAMI (lata 1914-1939) –
    15 I 2010 (piątek);

    • 5. etap:
    HISTORIA NAJNOWSZA (lata 1939-1989) –
    26 II 2010 (piątek);

    • WIELKI FINAŁ – wykład + prezentacja multimedialna – 31 III 2010 (środa) [termin może ulec zmianie, jeśli w tym czasie będą odbywać się rekolekcje wielkopostne].

    Terminy testów oraz finału w uzasadnionych przypadkach mogą ulec zmianie. O zmianie terminu uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni odpowiednio wcześniej.
  • Doświadczyć demokracji czyli refleksje po powrocie uczestników wymiany młodzieżowej z Niemcami

    W dniach od 8.06 do 13.06 grupie uczniów naszej szkoły, oraz trójce jej nauczycieli, dane było uczestniczyć w tzw. „wymianie szkół” z młodzieżą Niemiecką. Nasz wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu przez PNWM. Miejscem przyjęcia nas przez kolegów z Niemiec był Wittenburg i okalające go wsie. Tam też zaznaliśmy niemieckiej gościnności, która, obok przyjacielskości i otwartości, okazała się główną cechą naszych zachodnich sąsiadów. Z pewnością długi czas wspominać będziemy luz i żarty królujące na lekcjach w Gimnazjum w Witteburgu oraz pozytywne nastawienie nauczycieli. Jednak, w tej krótkiej notce dotyczącej naszych wrażeń ogólnych, nie sposób nie wspomnieć o dwóch wycieczkach, które okazały się kluczem do tytułu jaki nadaliśmy naszej wyprawie. Mowa o wypadzie do Berlina i Szwerina. W Berlinie przyszło nam zwiedzić Reichstag, po którym oprowadzał nas jeden z parlamentarzystów Joachim Hacker, członek partii socjaldemokratycznej Niemiec (SPD), należącej do frakcji socjalistów (jednej z największych) w euro parlamencie. Zwiedzanie zakończyliśmy rozmową z panem Hackerem, który opowiadał o pracy w parlamencie oraz próbował udzielać odpowiedzi na nasze dociekliwe pytania. Miło było spędzić czas w otoczeniu siedzib znanych polityków, w tym najważniejszego dla Niemiec, kanclerza, pani Angeli Merkel. W Szwerinie natomiast, mieliśmy okazję zwiedzić parlament krajowy landu Mecklenburg-Vorpommern, którego siedziba znajduje się w malowniczym zamku w centrum miasta. W parlamencie odbyło się spotkanie z panią dr Margaret Seemann, sekretarzem parlamentu, wywodzącą się z partii socjaldemokratycznej SPD. Myślę, że ta rozmowa znaczenie bardziej zaciekawiła nas-słuchaczy. Debata dotyczyła głównie zapędów partii NPD (Nacjonalistycznej Partii Demokratycznej Niemiec), która próbuje do realnej polityki przemycić pewne nazistowskie zachowania i poglądy. Właśnie dlatego, pozostałe partie tworzą silną koalicję przeciwko NPD (mimo wewnętrznych różnic). Ten, dość nieprzyjemny i poważny temat, zainteresował i włączył do rozmowy wszystkich. Zgodnie stwierdziliśmy, że umiejętność prowadzenia takiej debaty w gronie zarówno Niemców jak i Polaków świadczy o dojrzałości obu grup i o celowości spotkań takich, jak nasze. Oczywiście, podczas całego wyjazdu nie zabrakło punktów typowo rozrywkowych, takich jak, pobyt w Alpin Center, gdzie każdy zainteresowany mógł wypróbować swoje umiejętności na nartach lub snowboardzie (widok Asi pędzącej w dół z zawrotną prędkością oraz przerażenie w oczach profesora Woźniaka stojącego nad krawędzią stromego stoku nigdy nie znikną z pamięci niżej podpisanej), czy impreza pożegnalna, gdzie czuliśmy się zintegrowani jak nigdy. Uważam, że tego typu wyjazdy powinny być wznawiane, a znajomości i przyjaźni zawarte podczas tego typu podróży, troskliwie pielęgnowane. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę.

    Barbara Szypulska
  • Odbiór stypendiów naukowych oraz za osiągniecia sportowe za I i II sem. roku szkolnego 2008/2009

    Absolwenci, którzy uzyskali za I sem. średnią ocen 4,00 i wyższą lub osiągnęli znaczące sukcesy sportowe, mogą odbierać stypendia. Do odbioru jest również stypendium naukowe za II semestr roku szkolnego 2008 / 2009. Po pieniądze mogą zgłosić się wszyscy absolwenci, którzy za II semestr osiągnęli średnią od 4,1 wzwyż.
  • Doświadczyć demokracji

    Tak brzmi temat przewodni wymiany młodzieży, na którą uda się w przyszłym tygodniu młodzież z I LO im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu wraz z opiekunami. Pierwsze spotkanie uczniów w ramach wymiany szkolnej jest kolejnym etapem budowania wielopłaszczyznowej współpracy I LO i Christian- Ludwig- Liscow- Gymnasium z Wittenburga. Przedstawiciele obu szkół poznali się w czasie Międzynarodowego Spotkania Młodzieży w Cassino we wrześniu 2008 i od tego czasu planują wspólne przedsięwzięcia. Odbyły się wzajemne wizyty obu dyrekcji i przedstawicieli nauczycieli i rodziców, złożono wspólnie projekt w ramach programu unijnego Commenius, który czeka na weryfikację merytoryczną.
    W dniach 8-13 czerwca będziemy poznawać zasady funkcjonowania demokracji w Niemczech. Młodzież będzie miała okazję zobaczyć parlament nie tylko kraju związkowego Mecklenburg Vorpommern w Szwerinie ale też Reichstag w Berlinie i spotkać się z przedstawicielami obu parlamentów. Rozmowy, spotkania i wspólne lekcje w szkole mają pomóc młodzieży w zrozumieniu istoty demokracji i zachęcić do aktywniejszego udziału w życiu społecznym.
  • Wymiana młodzieży I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu - Heerbeeck College w Best (Holandia)

    W dniach od 18.04.2009 do 24.04.2009 miał miejsce pierwszy etap wymiany między młodzieżą z Polski i Holandii. Uczniowie naszego liceum odwiedzili swoich rówieśników w Best. Podczas pobytu w Holandii odwiedzili Amsterdam, Hagę, Best, Arnhem, Oosterbeek (cmentarz wojenny , na którym pochowani są polscy żołnierze), Efteling (park rozrywki), Kinderdijk (kanały z wiatrakami wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego) oraz Oirschot.
    Młodzież z Holandii odwiedzi naszą szkołę w październiku 2009.
  • Współpraca I Liceum Ogólnokształcącego i Christian-Ludwig-Liscow- Gymnasium z Wittenburga stała się faktem!

    12.03.2009 W dniach 10 i 11 marca przebywała w naszej szkole z rewizytą 4 osobowa delegacja z niemieckiego Christian-Ludwig-Liscow- Gymnasium z Wittenburga, na czele z panią dyrektor Ute Halfar. Goście zapoznali się funkcjonowaniem naszej szkoły, obejrzeli poszczególne sale lekcyjne, zwiedzali najważniejsze zabytki miasta. Głównym celem wizyty były rozmowy dotyczące bliższej współpracy obu szkół, która przebiegać ma na wielu płaszczyznach; wymiana młodzieży, spotkania szkoleniowo-informacyjne i hospitacyjne dla nauczycieli, realizacja wspólnych projektów. Widoczne są już pierwsze efekty tej krótkiej współpracy. Obie szkoły wraz z trzecim partnerem z Danii opracowały i złożyły wniosek na realizację wspólnego projektu w ramach międzynarodowego programu „Comenius”. Liczne grono pedagogów z naszej szkoły miało okazję porozmawiać Niemcami na temat realizacji takiego przedsięwzięcia i skorzystać z ich dotychczasowych doświadczeń. W trakcie wizyty opracowano również program wymiany młodzieży, która odbędzie się w czerwcu br. Niemieckie Gimnazjum zaprosiło do siebie 20 uczniów i 3 opiekunów I Liceum Ogólnokształcącego.Trzymamy kciuki, by plany mogły być zrealizowane.
    Fotografie dostępne w zakładce Komunikaty
  • Wizyta p. H. Skrzypińskiego - uczestnika walk pod Cassino w murach I Liceum Ogólnokształcącego

    W czwartek, 15 stycznia 2009r. młodzież naszego liceum gościła pana Henryka Skrzypińskiego, uczestnika bitwy pod Monte Cassino. Inicjatorką spotkania była nauczycielka j. niemieckiego, p. Monika Jankowska, która miała dwukrotnie okazję spotkać się ze wspomnianym weteranem w czasie pobytu naszych uczniów we Włoszech. W czasie spotkania młodzież miała niepowtarzalną okazję posłuchać żywej historii opowiedzianej w sposób niezwykle obrazowy i sugestywny. W zakładce Komunikaty możecie przeczytać obszerniejsze wrażenia ze spotkania jednej z waszych koleżanek. Do obejrzenia są również zdjęcia.
  • Udział I LO w poznańskich, centralnych obchodach 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

    W dniu 27 grudnia 2008 r. dyrektor I LO wraz z pocztem sztandarowym uczestniczył w Poznaniu w centralnych obchodach 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
  • INAUGURACJA OBCHODÓW 90. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO, OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY

    W piątek, 19 grudnia 2008 odbyła się inauguracja obchodów 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
    Uroczystości rozpoczęły się o godz. 18.00 pod budynkiem byłej starej strzelnicy (obecnie dom dzienny seniora). Zebranych powitał Burmistrz Miasta Wągrowiec Stanisław Wilczyński. Następnie głos zabrał p. Władysław Purczyński, który jako historyk nakreślił wydarzenia tamtych dni. Po koncercie chóru nauczycielskiego, w asyście orkiestry dętej, harcerzy i pocztów sztandarowych, wszyscy przemaszerowali do auli I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu. Tu odbyła się dalsza część uroczystości. Po powitaniu gości przez dyrektora szkoły p. Ireneusza Biniewskiego, przemówieniu Starosty Powiatu Wągrowieckiego p. Michała Piechockiego, odbyła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży - laureatów zorganizowanego przez I LO konkursu recytatorskiego "Odmienne czasy potrzebują odmiennych pieśni". Następnie burmistrz i starosta wręczyli nagrody laureatom konkursów recytatorskiego oraz fotograficznego. Po części oficjalnej była okazja obejrzeć wystawę okolicznościową prac uczniowskich, przygotowaną przez p. Danutę Żwikiewicz - Muszyńską, nauczyciela bibliotekarza w I LO (w albumie fotograficznym można obejrzeć zdjęcia z tej uroczystości).
    W ramach uroczystości rocznicowych związanych z powstaniem, obchodziliśmy w naszej szkole także Dzień Patrona, którym są Powstańcy Wielkopolscy. Tegoroczna uroczystość przygotowana przez klasę 2D miała szczególnie podniosły charakter i wymiar /dokumentacja fotograficzna dostępna w albumie fotograficznym/.
  • Rozstrzygnięto konkurs recytatorski z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

    11.12.2008 Dnia 11 grudnia 2008r. odbył się konkurs recytatorski z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego "Odmienne czasy potrzebują odmiennych pieśni". Uczestnikami konkursu była młodzież gimnazjalna oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi artyści prezentowali przed komisją wiersz oraz fragment prozy związanej tematycznie z Powstaniem Wielkopolskim.
    Komisja po burzliwych obradach, ustaliła ostatecznie następujących laureatów:

    W kategorii szkół gimnazjalnych:
    I miejsce - Patrycja Stachowiak - Gimnazjum im. dra P. Kowalika w Gołańczy,
    II miejsce - Magdalena Bochenek - z Zespołu Szkół w Wapnie,
    III miejsce - Patrycja Dąbrowska - również z Zespołu Szkół w Wapnie.

    W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
    I miejsce - Krzysztof Bobrowski - z I LO im. Powstańców Wlkp. w Wągrowcu,
    II miejsce - Daria Stasiak - z I LO im. Powstańców Wlkp. w Wągrowcu,
    III miejsce - Ada Sobolewska - z I LO im. Powstańców Wlkp. w Wągrowcu.
    Gratulujemy.
    Wręczenie nagród nastąpi w auli I liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu, w dniu 19 grudnia 2008r. w czasie oficjalnej, uroczystej inauguracji obchodów 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Aktualności

Kontakt

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
    ulica Klasztorna 17a
  • 672621481
    fax:672621481

Galeria zdjęć