20 marca 2010 odbyła się w sali kina MDK premiera spektaklu „6457” Teatru Variété.
Spektakl „6457” – powstał na podstawie tekstów Harolda Pintera. Prezentuje dziwny świat, w którym rządzą nierozgarnięte morderczynie. Strach się bać. Świat pełen absurdów, dziwacznych instytucji i chorych stosunków międzyludzkich. Współczesność skupiona w soczewce szpitalnego (?) dnia powszedniego bawi do łez; Pinter jednak czuwa nad adaptacją swoich sztuk, nie pozwala bawić się bezkarnie, nie pozwala zapominać o czającym się zagrożeniu. Skoro pojawia się broń, do morderstwa, musi dojść.
Teatr Variétépod obecną nazwą i w obecnym składzie istnieje od 2005 roku, w jego skład wchodzą:
Krzysztof Bobrowski, Magdalena Dzwoniarska, Zuzanna Dzwoniarska, Patrycja Serwatka, Marta Sobczak, Daria Stasiak, oraz: Ewa Serwatka, Maciej Łasecki
Pomoc techniczna: Sara Agacińska, Magdalena Kunke, Maja Nowak
Teatr przy MDK istnieje od 2003 roku. Od czasu do czasu zdobywa główne nagrody (wyróżnienie podczas XXIII Czarnkowskiego Forum Teatrów Szkolnych (2005), Srebrny Gwóźdź – II nagroda główna przeglądu w Gnieźnie (2005), Złota Kurtyna w Wągrowcu (2007), Nagroda na „Czwartej Ścianie” w Turku (2007), Złoty Gwóźdź – I nagroda główna w Gnieźnie (2008), Nagroda Specjalna im. J. Bogusza – dla największego objawienia mityngu w Gnieźnie (2010), ale cenniejsze są wspólne cotygodniowe spotkania na próbach i praca nad tekstami Witkacego, Czechowa, Białoszewskiego, a obecnie Pintera.
Odpowiadając na zaproszenie Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu skierowane do nauczycieli geografii szkół ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcące przystąpiło do projektu „Geografia w Wielkopolsce”. Program obejmuje uczestnictwo młodzieży w wykładach otwartych prowadzonych przez pracowników naukowych WNGiG. Tematyka wykładów porusza postulowane żywo w naukach przyrodniczych wątki badań interdyscyplinarnych oraz najnowsze osiągnięcia badawcze w dziedzinie geografii.
W cyklu wykładów uczestniczą uczniowie klas matematyczno-geograficznych (1C, 2C, 3C) oraz uczniowie zdający egzamin maturalny z geografii.
Pierwszy z wykładów odbył się w piątek, 19 marca. Tematem przewodnim była biogeoróżnorodność Borneo. Dr Małgorzata Mazurek, geomorfolog, pracownik Zakładu Geoekologii, scharakteryzowała środowisko przyrodnicze wyspy oraz warunki życia w klimacie równikowym wybitnie wilgotnym. Wykład ilustrowany był mapami, przekrojami geologicznymi oraz licznymi zdjęciami.
Kolejne wykłady odbędą się w kwietniu i na początku maja.
Dnia 9 marca 2010r. we wtorek nasze Liceum odwiedził Mariusz Sprutta. Absolwent szkoły oraz himalaista pochodzący z Wągrowca. W szkolnej auli mogliśmy posłuchać o jego życiu, o przygotowaniach do wyprawy, o niej samej oraz obejrzeć slajdy, upamiętniające zdobywanie szczytów.
W spotkaniu uczestniczyli głównie uczniowie klas o profilu matematyczno - geograficznym, nauczyciele jak również były wychowawca himalaisty Pan Józef Wojciechowski, który w czasach szkolnych jeździł z nim w góry. To wtedy narodziło się zamiłowanie do gór.
Podczas wyświetlania slajdów absolwent szkoły opowiadał o wyprawach, zachęcał także do zadawania pytań. Dociekliwych znalazło się paru, zarówno uczniów jak i nauczycieli. Mówił nie tylko o dobrych stronach wspinaczki, lecz także o tych negatywnych. Nie od dziś wiadomo, że nieumiejętna wspinaczka grozi nawet śmiercią. Choć bywało i tak, że ci najbardziej doświadczeni pożegnali świat na białych stokach, w drodze do osiągnięcia celu. Himalaista z ciepłym światełkiem w oku, z pewną pasją opowiadał o wrażeniach, widoczne było jego zamiłowanie do gór. Jednym z marzeń Mariusza Sprutty jest wspólna wspinaczka z rodziną. Po spotkaniu paru uczniów osobiście chciało porozmawiać z byłym uczniem naszej szkoły. Pytali o to jak, stać się himalaistą. Co muszą zrobić by móc zdobywać góry. Mariusz Sprutta porozmawiał również z byłym wychowawcą.
Myślę, że spotkanie wywarło duże wrażenie na uczniach, a himalaista rozwiał wiele wątpliwości dotyczących wspinaczki i być może zachęcił niektórych do takiej formy sportu.
Natalia Chmura
Więcej materiałów znajdziesz w zakładce Wydarzenia
W dniach 22-27.02 uczniowie I LO w Wągrowcu uczestniczyli w wymianie szkolnej z uczniami z Wittenburga (Christian – Ludwig - Liscow Gimnazjum). Nasi goście swój pierwszy wieczór spędzili wraz z goszczącymi ich rodzinami, a następnego dnia rozpoczęła się ciężka praca. Po oprowadzeniu niemieckich kolegów po szkole wszystkich uczestników podzielono na grupy projektowe, których tematyka odnosiła się głównie do historii Polski w latach 1945 – 1990. Wyjątek stanowiła grupa kulinarna. Jej zadaniem było przygotowanie smakołyków zastępujących w owym czasie dzisiejsze słodycze, których wtedy brakło na półkach. Tego dnia wszyscy zajmowali się wyszukiwaniem informacji na temat wyżej wymienionych zagadnień. Następnie rozpoczęły się podchody miejskie. Wtedy to uczniowie mieli okazję zwiedzić jedne z najciekawszych zakątków naszego miasta i dowiedzieć się kilku ciekawostek na ich temat. Niektóre z nich były nowością nawet dla polskich uczniów. Kolejnego dnia (w środę) pojechaliśmy do Poznania. Uczestnicy wymiany mogli miło spędzić czas podziwiając Stare Miasto oraz zwiedzając muzeum Poznańskiego Czerwca 1956. Ciekawa wystawa uzupełniła informacje znalezione w Internecie.
Czwartek to ostatni dzień spędzony przez naszych gości w Wągrowcu. Wszyscy pracowali nad przedstawieniem zdobytej wiedzy w formie plakatów. Każda grupa wykonał je w dwóch językach (niemieckim i polskim). Ostatni dzień w naszym mieście został zakończony imprezą szkolną, gdzie uczestnicy delektowali się polskimi specjalnościami. Na stole znalazły się też smakołyki wykonane przez grupę kulinarną. Poczęstunek poprzedziła prezentacja wykonanych plakatów.
Doskonałą pointą na zakończenie wymiany była dwudniowa wycieczka do Gdańska (piątek, sobota), gdzie została nam przybliżona historia strajków stoczniowców i początku końca komunizmu. Zwiedziliśmy także starówkę Gdańską i dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o jednym z najważniejszych polskich miast. Z pewnością dla wielu była to najatrakcyjniejsza część wymiany.
Sobota minęła w autokarze- przejazd do Szczecina, skąd odjeżdżała do domu grupa niemiecka. Po smutnym i długim pożegnaniu na szczecińskim dworcu PKP odjechaliśmy do Wągrowca. Około godziny 18 podróż dobiegła końca. Z pewnością ta wymiana to bardzo udane i ciekawe doświadczenie. Już nie możemy doczekać się następnej!
Jagoda Nykiel, Wioleta Karczewska
Realizacja programu możliwa była dzięki dofinansowaniu z PNWM.
/Zdjęcia w zakładce Współpraca międzynarodowa / Niemcy