Serdecznie zapraszamy wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów na "otwarte drzwi" w naszej szkole. W sobotę 16 kwietnia od godziny 10.00 szkoła będzia stała przed Wami otworem. Zabierzcie ze sobą rodziców. Będzie okazja zapoznać się z bazą, nauczycielami oraz porozmawiać z młodzieżą uczącą się w murach wągrowieckiego ogólniaka. Gwarantujemy dobrą zabawę, pogodę (przynajmniej ducha). Zapewniamy, że po wizycie u nas wszyscy niezdecydowani co do wyboru szkoły, nie będą mieli już żadnych wątpliwości.
Przekonali się o tym uczniowie klasy z 2c i 1b, którzy uczestniczyli w poniedziałek, 04 kwietnia br. w grze symulującej zarządzanie firmą zajmującą się odpadami komunalnymi. Grę własnego autorstwa przeprowadzili, na zaproszenie p. M. Jankowskiej, wolontariusze poznańskiej fundacji „Pro Terra” Centrum Edukacji Ekologicznej dla Zrównoważonego Rozwoju. Rozwijanie świadomości ekologicznej uczniów, to nie tylko jedno z zadań fundacji, ale także cel realizowanego w naszej szkole projektu międzynarodowego Comenius HEED.
Dnia 31 marca z udziałem młodzieży oraz nauczycieli I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO w WĄGROWCU odbyły się II Powiatowe Targi Edukacyjne. Nasi uczniowie wystąpili w roli ambasadowów, zachęcając gorąco młodzież kończącą edukację w gimnazjach do podjęcia nauki w I LO na Klasztornej. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Jednocześnie przypominamy Gimnazjalistom oraz ich Rodzicom o terminie Otwartych Drzwi w naszej szkole (16.04.2011 - sobota od godziny 10.00) zachęcając gorąco do skorzystania z okazji do zapoznania się ze szkołą i naszą ofertą edukacyjną. Klikając na poniższy link możecie obejrzeć materiał filmowy przygotowany przez młodzież
http://www.youtube.com/watch?v=NTp51h2vLqw
http://www.youtube.com/watch?v=ClJpVK_r_CQ
W dniu 30 marca 2011 roku na wydziale Fizyki UAM w Poznaniu uczestniczyliśmy w XIV Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki.
Czy warto popularyzować naukę? Owszem, albowiem jest ona jednym z głównych czynników sprawczych postępu cywilizacyjnego i gospodarczego, a także rozwoju społecznego i kulturalnego. Wiedza stoi w centrum najważniejszych procesów cywilizacyjnych o czym przekonywali się nasi uczniowie.
Popularyzować naukę warto zawsze, aby nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała.
„Mam Haka Na Raka”,to ogólnopolski program edukacyjny, skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Jego istotą jest zaangażowanie młodych ludzi w tworzenie kampanii społecznej, która będzie promowała profilaktykę nowotworową. Głównym zadaniem uczniów, zaangażowanych w program „Mam Haka na Raka”, jest propagowanie postaw prozdrowotnych w najbliższym otoczeniu. Dzięki realizowanym akcjom, młodzi ludzie chcą realnie wpłynąć na nastawienie Polaków wobec chorób nowotworowych. Młodzież pragnie przyczynić się do tego, że dorośli przestaną uciekać od problemu i podejmą próbę zapobiegania chorobom, stosując odpowiednią profilaktykę.
Grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, (przedstawiciele klasy IC), pod opieką pani prof. Jolanty Radziątkowskiej, zdecydowała się wziąć udział w kampanii „Mam Haka Na Raka”. To właśnie Paulina Depta, Joanna Maziarczyk, Jagoda Rogalska i Magdalena Zborowska wraz z Mateuszem Cieśnikiem zorganizowali 26. stycznia 2011 roku w auli szkoły spotkanie ze specjalistą chirurgiem onkologiem - Michałem Dolatą. Uczniowie klas biologiczno-chemicznych, podczas dwugodzinnego wykładu, mogli dowiedzieć się wielu istotnych faktów dotyczących nowotworów, a po zakończonej prelekcji uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Młodzi „hakowicze” postanowili przekazać zdobytą wiedzę uczniom ze Szkół Podstawowych nr 3 i nr 4 oraz Gimnazjum nr 1, przedstawiając im prezentację multimedialną połączoną z quizem i krótkim wykładem.
Jednym z dość szczególnych elementów kampanii „Mam Haka Na Raka” jest zbiórka maskotek, w którą włączyły się przedszkola oraz szkoły z Wągrowca. Ogromna ilość „pluszaków” zostanie przekazana dzieciom z chorobami nowotworowymi. Uśmiech na ich twarzach jest naszym największym sukcesem.
W dniu 24 stycznia 2011r. uczniowie klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego obejrzeli spektakl pt. "Ana i Mia" przygotowany przez teatr profilaktyczny "Kurtyna" z Krakowa.
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie autentycznych wydarzeń. Bohaterką jest Diana, dziewczyna w zaawansowanym stadium anoreksji. Jej psychika jest już silnie opanowana przez chorobę. Doprowadza swój organizm do autodestrukcji.
Akcja spektaklu rozgrywa się w szpitalu, na przestrzeni trzech miesięcy, podczas których dziewczyna poddana jest leczeniu wbrew własnej woli, co niezwykle komplikuje postępy terapii.
Po spektaklu młodzież wysłuchała krótkiej prelekcji.
Spektakl został sfinansowany przez p. B. Linetty z Biura Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Wągrowcu.
Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, dnia 27. grudnia 2010roku, Dyrektor I LO wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli (jak corocznie) w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
3 listopada 2010r. przeprowadzony został przez Centralną Komisję Egzaminacyjną próbny egzamin maturalny z matematyki. Sprawdzian ten miał na celu pokazać poziom przygotowania młodzieży klas trzecich do matury z matematyki (ponownie obowiązkowy przedmiot maturalny od ubiegłego roku). Prace uczniowskie sprawdzali egzaminatorzy zewnętrzni w Poznaniu. Wynik osiągnięty w Powiecie Wągrowieckim - 59,6% nie jest niestety zadawalający. Uczniowie naszego liceum (a w tym roku przystępujących do matury jest 196 osób) osiągnęli wynik 83,2%. Tak więc pozostałe szkoły w powiecie uzyskały w sumie tylko 43,9% zdawalności!!!!
Zespół teatralny naszego LO, czyli Teatr Wpół Do Trzeciej zdobył na XII Powiatowych Konfrontacjach Małych Form Teatralnych Kurtyna 2010 w Wągrowcu I miejsce i Złotą Kurtynę za spektakl "Urodziny Stanleya" zrealizowany na podstawie dramatu Harolda Pintera pod tym samym tytułem. Przegląd odbywał się w dniach 10-20 listopada 2010, nasza grupa wystąpiła w sobotę i oceniana była w kategorii inscenizacja teatralna, zespół ponadgimnazjalny. W skład grupy teatralnej wchodzą: Patrycja Stachowiak, Joanna Skrentna, Hubert Pilarski, Maciej Moćko, Wojciech Wasylewicz, Maciej Dąbrowski. Reżyserią i scenariuszem zajęła się Katarzyna Kuczerepa-Budzyńska, obsługą techniczną: Sara Agacińska, Magdalena Kunke, Maja Nowak. 2. Teatr Variete zdobył główną nagrodę Grand Prix na VII Ogólnopolskim Konkursie Teatrów młodzieżowych Melpomena 2010 w Środzie Wielkopolskiej. Konkurs trwał trzy dni, od 18 do 20 listopada. Wyróżniona za grę aktorska i rolę Pana Dyrektora została również Patrycja Serwatka, natomiast Katarzyna Kuczerepa-Budzyńska otrzymała nagrodę za inscenizację i reżyserię spektaklu "6457". W spektaklu pt "6457" zrealizowanym na podstawie dramatów Harolda Pintera "Samoobsługa" i "Cieplarnia" wystąpili: Krzysztof Bobrowski Zuzanna Dzwoniarska Daria Stasiak Ewa Serwatka Patrycja Serwatka Marta Sobczak Obsługą techniczną zajęły się: Sara Agacińska Magdalena Kunke Maja Nowak
Po raz kolejny w I LO w Wągrowcu zorganizowana będzie ogólnoszkolna akcja charytatywna, w trakcie której zbierana będzie odzież zimowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wszystkie rzeczy zostaną przekazane w grudniu 2010r. Caritas w Wągrowcu. Nad przebiegiem akcji czuwać będą panie pedagog i wychowawca świetlicy.
W dniach 4–9.10.2010 kolejna grupa młodzieży naszej szkoły wyjechała do Lüneburga w Niemczech w ramach wymiany z tamtejszą szkołą (Realschule Oedeme). Tak jak podczas poprzednich pobytów zwiedzaliśmy piękne miasto Lüneburg, mieliśmy wspólne zajęcia w szkole (lekcje oraz zajęcia sportowe). Gospodarze zabrali nas na wycieczkę do Hamburga gdzie zwiedziliśmy dzielnicę spichrzów, port oraz obejrzeliśmy seans w planetarium. Mieliśmy także okazję pojeździć na łyżwach w Adendorfie oraz zobaczyć niesamowite urządzenie hydrotechniczne – tzw. windę dla statków. Nie obyło się niestety bez pewnych nieporozumień i problemów. Chociaż, tak właściwie stworzyły one okazją do nauki sztuki negocjacji, bycia gotowym do kompromisów, a co najważniejsze do praktycznej nauki języka obcego. Czyli, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Teraz czas na rewizytę, grupa niemiecka odwiedzi naszą szkołę pod koniec maja 2011 roku. My przygotujemy się lepiej.
Wymiana była finansowo wspierana przez POLSKO-NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY (PNWM).
„Fizyka jest ciekawa”
I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu bierze udział w projekcie „Fizyka jest ciekawa”. Do głównych celów projektu należy:
W naszej szkole opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje pani prof. Jolanta Okoniewska.
9 lipca 2010 roku najzdolniejsi maturzyści ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wągrowieckiego uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Starostwa Powiatowego.
Na 10 najlepszych abiturientów, 9 to tegoroczni absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego. Najlepszym maturzystą w powiecie został Piotr Pałczyński z klasy matematyczno-fizyczno-informatycznej. Pozostałą ósemkę wyróżnionych stanowią:
Oprócz najlepszych maturzystów nagrodzeni zostali laureaci olimpiad przedmiotowych i konkursów. I LO reprezentowali:
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Historię każdej instytucji tworzą pracujący w niej ludzie; w przypadku szkoły są to przede wszystkim jej uczniowie i kadra pedagogiczna. Uczniowie szybko stają się absolwentami, rozchodzą w różne strony, robią karierę. W ich sercach jednak na zawsze pozostaje szkoła, w której zdobywając wiedzę, wkraczali w dojrzałość, zawiązywali pierwsze przyjaźnie, kształtowali swoją osobowość, przekonania i system wartości. Całym swoim życiem – zawodowym i osobistym – wystawiają później cenzurkę nauczycielom, pod skrzydłami których przysposabiali się do dorosłego życia.
Powrót, niekiedy po wielu latach, w mury swojej Alma Mater naznaczony jest sentymentem, ale niesie również wciąż aktualne przesłanie – dla obecnych jej wychowanków. W poniedziałek 24 maja w murach naszego Liceum gościli jego pierwsi powojenni absolwenci, maturzyści z 1950 roku. Osoby w podeszłym już wieku, niekiedy z ogromnym bagażem – często niechcianych – doświadczeń życiowych. Mimo to zachowali, prócz sił fizycznych, również wielką pogodę ducha i nadzieje na przyszłość, z którymi nader chętnie dzielili się z przyszłymi absolwentami – uczniami, którzy do egzaminu dojrzałości przystąpią dopiero za rok bądź dwa lata.
Staraliśmy się przyjąć ich iście po królewsku, z należnymi ich wiekowi szacunkiem i respektem. Po słowach powitania, wkroczeniu na scenę zabytkowej auli pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu narodowego odbył się krótki koncert przygotowany przez obecnych uczniów i jednego absolwenta naszej szkoły. W imieniu władz szkolnych głos zabrał dyrektor Ireneusz Biniewski, który w skrócie przedstawił dokonania kierowanej przez niego placówki w ciągu ostatnich kilku dekad; podzielił się także refleksjami na temat współczesnych wyzwań i problemów, przed jakimi stoi i z którymi musi borykać się Liceum.
Po zakończeniu części oficjalnej wizyta przybrała formę spotkania towarzyskiego. Przy kawie i ciastkach wymieszały się pokolenia, goście z gospodarzami. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się we wspomnienia sprzed lat, z kolei dostojni absolwenci nieśmiało podpytywali, jak dzisiaj funkcjonuje szkoła, jakie plany mają jej obecni podopieczni. Rozstając się, padło z obu stron zapewnienie: „Do widzenia”. Trzymamy więc za słowo, mając nadzieję, że przy okazji Waszego kolejnego rocznicowego zjazdu spotkamy się ponownie.
W ramach projektu „20 lat wspólnie” zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej z okazji dwudziestolecia samorządu terytorialnego w Polsce (w powiecie wągrowieckim koordynatorem projektu jest Starostwo Powiatowe) w ogłoszonych konkursach wzięli udział uczniowie naszej szkoły.
Konkurs na esej
II miejsce w powiecie zdobyła Dajana Rojek (klasa 2d)
Konkurs na prezentację multimedialną
„Samorządność, czyli jak przeżyliśmy wspólnie 20 lat w demokracji”
I miejsce w powiecie zdobyli: Anna Smyk, Łukasz Nowicki, Tomasz Politowski i Bartosz Szypulski (klasa 2c)
Wyróżnienie w konkursie zdobyli Marta Paleń, Magdalena Wyrzykowska i Jakub Romaniak (klas 2e)
Powiatowa Olimpiada Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym
I miejsce w powiecie wągrowieckim zdobył Jakub Romaniak (klasa 2e)
Dnia 18.04.2010 roku o godzinie 11.00, pod opieką prof. Moniki Jankowskiej, prof. Joanny Szymkowiak i prof. Szymona Woźniaka, wyruszyliśmy na tygodniowe warsztaty Comeniusa, które tym razem odbyły się u naszych partnerów w Danii. Wygodny autobus, za którego kierownicą zasiadł nieoceniony Pan Henio wiózł nas przez północno-zachodnią Polskę aż do położonego na trzech wyspach Świnoujścia. Przez całą drogę towarzyszyło nam również słoneczko ;-). Późnym wieczorem, po przejściu odprawy paszportowej, opuściliśmy Polskę i wypłynęliśmy w kierunku Kopenhagi. Na promie, po zakwaterowaniu się w kajutach, udaliśmy się na pokład aby podziwiać zachodzące słońce i znikające w oddali polskie wybrzeże, a następnie do restauracji gdzie czekała na nas kulinarna niespodzianka przygotowana przez naszego armatora – przewoźnika. Mimo ogólnego zmęczenia znaleźliśmy jeszcze sił na zapoznanie się z pozostałymi atrakcjami jakie czekały na uczestników rejsu. O godzinie 23.00 wszyscy byli już jednak w swoich kajutach* - wiedzieliśmy, że czeka nas wczesna pobudka. Nikt z nas nie spodziewał się jednak, że Kopenhaga powita nas chłodem i porywistym wiatrem. Gdy po przebudzeniu zobaczyliśmy na termometrach zaledwie 5 stopni Celsjusza zatęskniliśmy za polską wiosną i zaczęliśmy szukać w swoich walizkach cieplejszych ubrań. Tuż po godzinie 8, po zjedzeniu śniadania, byliśmy gotowi postawić pierwsze kroki na duńskiej ziemi.
Z Kopenhagi autokarem przejechaliśmy do oddalonego o około 70km Naestved, które przez najbliższy tydzień stało się miejscem naszego pobytu. W miejscowej szkole czekali już na nas nasi duńscy koledzy, którzy po przywitaniu postanowili zabrać nas na wspólny spacer ulicami Naestved. Pokazali nam najciekawsze zakątki swojego miasta, które zachwyciło nas swoim urokiem i otwartością jego mieszkańców. Późnym popołudniem na miejsce dotarła również grupa niemiecka i wspólnie mogliśmy zakwaterować sie w lokalnym hostelu. Po wspólnej kolacji przyszedł czas na pierwsze rozmowy i wymianę wrażeń z podroży.
We wtorek po zjedzeniu śniadania, przyszedł czas na pracę. Podzieleni na dziewięć międzynarodowych grup, pełni zapału i energii wyjechaliśmy do miejscowości Kalundborg, gdzie mieści się siedziba firmy Novozymes - światowego lidera produkcji enzymów i insuliny. Mieliśmy okazję zapoznać sie z najnowszymi technologiami produkcji oraz zwiedzić obiekt, którego łączna powierzchnia równa jest polom ponad dwustu pełnowymiarowych boisk piłkarskich(!) Tego samego dnia odwiedziliśmy również Hallingelille - kompleks 20 w pełni ekologicznych domów. Co istotne, według zapewnień ich mieszkańców - koszty budowy takiego domu nie przewyższają ceny, jaką musimy zapłacić za tradycyjnie zbudowany dom.
W środę mieliśmy okazję na zapoznanie się z historią Naestved. W tym celu udaliśmy się do miejscowego muzeum. Była to doskonała okazja do poznania nie tylko historii, ale i kultury Duńczyków. Kolejnym przystankiem na naszej drodze był port. Lata jego świetności dawno już jednak minęły, a życie w nim jakby się zatrzymało. Według przewodnika wszystkiemu winny jest... kryzys gospodarczy, który nie ominął również Danii. Z portu udaliśmy sie do fabryki papieru. To miejsce spodobało nam się najbardziej. Nie tylko, ze względu na swoją atrakcyjność, ale przede wszystkim na fakt, że wewnątrz było po prostu ciepło... Chwila radości nie trwała jednak długo. Kolejnym punktem programu był rejs łódką po okolicznych wodach. Mimo wiatru i zimna znaleźli sie jednak odważni, którzy przykryci grubymi kocami podziwiali okolicę z otwartej, nieosłoniętej części łódki.
Czwartek to dzień, na którego nadejście czekaliśmy najbardziej. Po wspólnej pracy nad grupowymi projektami wsiedliśmy do autokaru, którego GPS wskazywał kierunek Kopenhaga. Stolica Danii zaskoczyła nas swoim urokiem, malowniczością, otwartością mieszkańców i... przebłyskującym słońcem. Głównym punktem naszego wieczornego programu była wizyta w największym duńskim parku rozrywki - Tivoli. Do dziś o zawroty głowy przyprawiają nas wspomnienia o przejażdżce "Demonem", czy "Vertigo". Również widok panoramy Kopenhagi z wysokości 80 metrów z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Podobnie, jak w pamięci niżej podpisanych pozostanie turecki restaurator, którego konsekwentnie podejrzewamy o pomylenie kurczaka ze... szczurem. W przyszłości będziemy szerokim łukiem omijać lokale, do których nikt nie zagląda ;-).
Tydzień spędzony w Danii minął bardzo szybko. W piątek przyszedł czas na zaprezentowanie prac, które stworzyliśmy w naszych międzynarodowych grupach i moment, którego najbardziej chcieliśmy uniknąć, czyli pożegnanie. Warsztaty, w których mieliśmy okazję uczestniczyć pozwoliły nam nie tylko zgłębić swoja wiedzę na temat środowiska i ekologii, ale również nawiązać nowe polsko-niemieckie i polsko-duńskie znajomości, przełamać panujące stereotypy i w praktyce wykorzystać znajomość języków obcych.
Do domów wróciliśmy w sobotnie popołudnie. Pełni wrażeń, ale i nowych zamierzeń. Przed nami niełatwe zadanie - w przyszłym roku szkolnym grupy z Danii i Niemiec gościć będziemy w Wągrowcu...
*wersja oficjalna
Autorzy tekstu: Bartek Szypulski, Łukasz Nowicki (2C)
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjazdu w zakładce /Album fotograficzny/
Łącząc się w bólu z wszystkimi Polakami po tak wielkiej tragedii, która wydarzyła się w sobotni poranek pod Smoleńskiem, cała społeczność uczniowska oraz grono pedagogiczne I Liceum Ogólnokształcącego wezmą udział w mszy świętej, która odprawiona zostanie w intencji ofiar katastrofy samolotowej, w kościele farnym w dniu 13 kwietnia.
27 marca 2010 roku w auli I LO w Wągrowcu miał miejsce Wieczór Teatrów Wągrowieckich, którego organizatorami byli: Ognisko Pracy Pozaszkolnej oraz I Liceum Ogólnokształcące. To właśnie 27 marca 1961 roku został uchwalony na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu Międzynarodowy Dzień Teatru. W 49 rocznicę tego wydarzenia mieliśmy okazję zobaczyć dwa spektakle wągrowieckich teatrów: „Dziewictwo” w wykonaniu Teatru Co? w reżyserii Karola Krusia i „6457” Teatru Variété w reżyserii Katarzyny Kuczerepy-Budzyńskiej.
Scenariusz „Dziewictwa” powstał w oparciu o powieść Witolda Gombrowicza, w rolach głównych mogliśmy zobaczyć Waldemara Koniecznego i Żanetę Milej.
Spektakl „6457” powstał na podstawie dwóch sztuk Harolda Pintera „Cieplarni” i „Samoobsługi”, zagrali: Krzysztof Bobrowski, Magdalena Dzwoniarska, Zuzanna Dzwoniarska, Patrycja Serwatka, Marta Sobczak, Daria Stasiak.
25 marca 2010 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbył się „Dzień Przybyszewskiego”. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć inscenizację dramatu Stanisława Przybyszewskiego pt. „Śnieg” w wykonaniu Martyny Michalak, kl. 2f, Patrycji Stachowiak, kl. 1e, Macieja Brzostowskiego, kl. 1a i Huberta Pilarskigo, kl. 1e. Opracowaniem filmów do spektaklu zajął się Filip Moeglich, kl. 1b. Uczniów przygotowała prof. Katarzyna Kuczerepa-Budzyńska. Po występie młodzieży związki Przybyszewskiego z Wągrowcem przybliżyli nam Edyta Smolarek i Radosław Andrzejewski z kl. 2h. Kolejnym punktem programu był ciekawy wykład prof. Sebastiana Chosińskiego na temat polskiego kina niemego, który był wstępem do prezentacji filmu Henryka Szaro z 1929 roku pt. „Mocny człowiek” (adaptacji powieści Przybyszewskiego).