W dniu 18.01.2012r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I Maratonie Chemicznym organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Gnieźnie. 103 uczestników rozwiązywało 42 zadania w ciągu 195 minut. Najlepszy wynik uzyskało trzech uczestników. Zwycięzca został wyłoniony po dogrywce. Uczennica naszej szkoły Anna Fajkiel z klasy III D zajęła IV miejsce. Wśród 10 najlepszych uczestników znalazł się również Tomasz Grzewiński z klasy III D. Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy "maratończycy" dyplomy. Wylosowano także 2 uczestników, którzy otrzymali dodatkowe nagrody. Szczęście dopisało Tomkowi Pajczykowi z klasy I D, który był jednym z dwójki szczęśliwców. W dobrych nastrojach ekipa naszego ogólniaka wraz z opiekunem p. Cecylią Bojanowską wróciła do Wągrowca.
Za rok w maratonie wystartujemy ponownie.
Radosnego kolędowania przy wigilijnym stole. Wesołych, spokojnych, rodzinnych Świąt Narodzenia Pańskiego! Dużo szczęścia i samych sukcesów w Nowym Roku 2012
życzy Administrator strony M. Patelski
25-26 listopada 2011r. uczniowie naszego liceum zdobyli I miejsce na XIII Powiatowych Konfrontacjach Małych Form Teatralnych „KURTYNA”. Kółko Teatralne powadzone przez Dorotę Kurzyńską-Kreskowiak, działające zaledwie od 4.11.br. przygotowało przedstawienie „O słodkiej królewnie i pięknym księciu”, w którym wykorzystano m.in. teksty Szekspira, Wisławy Szymborskiej i Andrzeja Bursy. Joasia Maziarczyk z 2c, Julita Węczkowska z 2d, Wiktoria Flis, Marta Pijanowska, Zuzanna Trybulska, Dagna Rutkowska z 2f oraz Bartek Staniszewski z 1e pokazali swoje aktorskie oblicza, a ich sceniczne dokonania zostały docenione przez jury przeglądu. Przedstawienie dotyczy nieobcej młodym ludziom tematyki – MIŁOŚCI: pierwszego spotkania, wzajemnego oczarowania, unoszenia się ponad rzeczywistością na skrzydłach miłości, a potem wkradającej się do każdego związku NUDY.
Widzowie mogli się przekonać o tym, co z NUDĄ zrobiła piękna królewna Joasia i słodki książę Bartek. Trzeba jeszcze dodać, że trochę pokierowała nimi Marta Pijanowska, która za grę aktorską otrzymała osobną nagrodę.
Kółko Teatralne zabrało się już do pracy nad następnym przedstawieniem, ale o tym na pewno jeszcze usłyszycie!
Nasza uczennica Ania Fajkiel (z klasy 3D) brała udział w Olimpiadzie Biologicznej w Poznaniu. Za pracę pod tytułem: "Wpływ antropopresji na stan fauny bentosowej cieków wodnych" otrzymała bardzo wysoką punktację tj. 49 / 50 pkt.. Temat uznano za bardzo interesujący, poświęcony wykorzystaniu metod bioindykacyjnych do oceny jakości wód. Praca zdaniem komisji miała bardzo wysoki walor poznawczy oraz duże znaczenie praktyczne. Podjęty temat wymagał od autorki umiejętności pracy terenowej, zdolności do prowadzenia obserwacji zebranych zwierząt oraz dużej wiedzy zoologicznej. Język opisu uznano za bardzo ładny, a tok wywodu żywy i pozwalający czytelnikowi wczuć się w emocje autorki towarzyszące poszukiwaniu zwierząt w próbach.
Gratulujemy!!!
W dniu 29 listopada 2011r. gościliśmy pana Marka W. Bannatyne’a profesora Amerykańskiego Uniwersytetu IUPUI z Indianapolis. Pan profesor specjalizuje się w grafice komputerowej. Od wielu lat współpracuje on z Wyższą Szkołą Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu, w której pełni obowiązki profesora wizytującego. Współpraca pana Marka W. Bannatyne’a z WSKiZ zaowocowała ofertą zajęć skierowaną do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkie te okoliczności sprawiły, że udało się zorganizować w I LO „Szkolny Dzień Grafiki Komputerowej i Reklamy”.
W pierwszej części odbył się festiwal animacji poprzedzony słowem wstępnym pana profesora. Uczestniczyło w nim siedem klas z wszystkich trzech poziomów nauczania. Zaprezentowane zostały filmy, których autorami są amerykańscy studenci pana profesora. W czasie tego spotkania odbywającego się w auli młodzież miała sposobność dowiedzieć się, ile pracy i wysiłku trzeba włożyć w wyprodukowanie pełnometrażowego filmu wykonanego w technice komputerowej, który później z wielką przyjemnością można obejrzeć w kinie lub telewizji.
Druga część miała charakter warsztatowy i była realizowana w pracowni komputerowej. Ćwiczenia praktyczne dotyczyły Photoshopa i zostały przeprowadzone w dwóch grupach (po ok. 90 minut) dla uczniów realizujących informatykę w zakresie rozszerzonym (klasa 2B i 3B). Młodzież z wielkim zaangażowaniem wykonywała przygotowane ćwiczenia. Po zajęciach większość uczniów czuła niedosyt spowodowany zbyt krótkim czasem trwania warsztatów.
Wizyta amerykańskiego gościa oraz przedstawicieli WSKiZ zaowocowała obietnicą kontynuacji współpracy pomiędzy poznańską uczelnią a dyrekcją I LO.
8 listopada 2011 w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu siedmioro uczniów I LO wzięło udział w I etapie (powiatowym) - IV Ponadpowiatowej Olimpiady Ekologicznej Subregionu Pilskiego. I miejsce wśród uczestników z różnych szkół ponadgimnazjalnych zdobył nasz uczeń Maurycy Seemann z klasy 2c, II miejsce ex aequo z osobą z innej szkoły zajęła Anna Fajkiel z klasy 3d. Wyróżnienia oraz możliwość udziału w II etapie konkursu zdobyli ponadto: Monika Kaczorowska z klasy 1d, Romana Goździk z klasy 1c oraz Wiktoria Suty z klasy 2c.
Bardzo cieszy fakt, że z ośmiorga uczniów przechodzących do dalszego etapu olimpiady i mogących reprezentować powiat wągrowiecki w Pile., aż pięcioro było uczniami Ogólniaka z Klasztornej!!!.
W dniu 21 listopada br. Klasztorniacy potwierdzili swoją klasę na na etapie ponadpowiatowym w Pile. Anna Fajkiel z 3d zdobyła II miejsce, a Monika Kaczorowska z 1d uzyskała wyróżnienie we wspomnianej olimpiadzie. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczniów z I LO. Trzymamy kciuki i liczymy na dalsze sukcesy!.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Urząd Marszałkowski ogłosili konkurs pt. "Cała prawda o elektrowni atomowej w Wielkopolsce" skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Województwa Wielkopolskiego. W projekcie tym uczestniczyło ponad 300 zespołów z całej Wielkopolski. Zespół w składzie: Iga Szymankiewicz, Klaudia Dobrogojska, Maciej Dąbrowski oraz Kacper Palluth (uczniowie klasy IIa) wykonali pracę multimedialną pt. Elektrownia jądrowa dobro czu zło? Praca ta uzyskała uznanie w oczach jury konkursowego. Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce zdobywając nagrodę 7.000 zł, która to kwota zostanie przeznaczona na wyposażenie pracowni fizycznej.
Gratulujemy!
Uczniowie klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego w dniu 10 października 2011r. uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt. "Przepraszam cię mamo", przygotowanym przez teatr "Kurtyna" z Krakowa.
Spektakl ukazuje narastającą falę agresji we wszystkich sferach życia, przestrzega młodzież przed braniem środków odurzających, po których człowiek nie panuje nad swoimi emocjami. Pokazuje wartość i kruchość życia, smutek po stracie bliskiej osoby i konsekwencje prawne czekające na nieletnich sprawców przestępstw.
Spektakl został sfinansowany przez Wydział Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Wągrowcu.
W dniach 17-20 października br. już po raz drugi członek stowarzyszenia "Załoga 62100" Edgar Hein będzie prowadził zajęcia na temat problematyki rasizmu, nietolerancji i ksenofobii. Akcja odbywa się w ramach "Europejskiego Tygodnia Walki z Rasizmem" organizowanego przez stowarzyszenie "Football Against Racism in Europe", a dokładniej w ramach "II Antyrasistowskiego Weekendu Sportowego Wągrowiec 2011" (który to projekt został notabene wybrany przez FARE jako jeden z 14 najlepszych projektów w Polsce!). Kolejny rocznik uczęszczający do klas drugich I LO im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu będzie nie tylko zaznajomiony z tymi zjawiskami, ale także uczniowie sami będą mieli możliwość wyrażenia swojego zdania, skonfrontowania go z opinią prowadzącego oraz innych uczniów. Planowane jest także spotkanie z uczniami klas pierwszych, urozmaicone prezentacją filmów edukacyjnych o tematyce antyrasistowskiej. Zdajemy sobie sprawę z odmiennych stanowisk zajmowanych przez uczniów, jednak grunt to przekazanie hasła - oceniaj człowieka, nie jego cechy przypisane jak rasa, narodowość czy wyznanie! W ten sposób chcemy dołożyć cegiełkę do budowy otwartego, tolerancyjnego społeczeństwa, a dyskusje na ten temat z przyszłą elitą naszej społeczności uznajemy za krok w jak największym stopniu słuszny.
Informujemy, że wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2011/2012 znajduje się w zakładce rekrutacja. Podręczniki należy zakupić zgodnie z wybranym profilem kształcenia. Dla przedmiotów kierunkowych w zakresie rozszerzonym, dla pozostałych - w zakresie podstawowym.
Informacja dla uczniów klas pierwszych:
- zajęcia z przedmiotu "Podstawy przedsiębiorczości" odbywają się w klasie drugiej.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2011/2012 odbędzie się w czwartek, 1 września o godzinie 9:00 w auli szkolnej.
O godzinie 8:00 sprawowana będzie Msza Św. inaugurująca nowy rok szkolny w kościele pw. Św. Piotra i Pawła przy ulicy Cysterskiej w Wągrowcu.
Miło nam poinformować, że zakończyła prace komisja rekrutacyjna. W wyniku postępowania rekrutacyjnego, na podstawie złożonych dokumentów, przyjęci uczniowie zostali przydzieleni do następujących klas:
1A – klasa politechniczna
1B – klasa matematyczna/ekonomiczna
1C – klasa biologiczno-chemiczna
1D – klasa biologiczno-chemiczna
1E – klasa medialna
1F – klasa społeczno-filozoficzna/pedagogiczna
Wszystkich pierwszoklasistów serdecznie witamy w gronie „Klasztorniaków”. Gratulujemy dokonania trafnego wyboru. Na potwierdzenie tego faktu zachęcamy do zapoznania się w wynikami egzaminu maturalnego, które osiągnęli nasi tegoroczni abiturienci.
Przypominamy, że lista obowiązujących podręczników znajduje się na stronie internetowej strony w zakładce „Rekrutacja”, w wągrowieckich księgarniach oraz w sekretariacie szkoły.
Życzymy udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!
Znamy już wyniki egzaminu maturalnego. Uczniowie I LO mają powody do zadowolenia, bowiem w zdecydowanej większości odnieśli wymarzony sukces. Wierzymy, że uzyskane wyniki pozwolą na dostanie się na upragnione kierunki studiów.
Wśród dziesięciu najlepszych maturzystów z powiatu wągrowieckiego wszyscy reprezentują I Liceum Ogólnokształcące. Oto 10 najlepszych:
Miło nam poinformować, że ww. abiturienci zostaną przyjęci przez Starostę Powiatu Wągrowieckiego Pana Michała Piechockiego.
Wszystkim maturzystom gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
W sobotę, 18. czerwca br. spotkali się w murach naszego Liceum Uczniowie rocznika 1957 / 1961, w 50 lat po ukończeniu nauki zwieńczonej uzyskaniem świadectwa dojrzałości. Było to 4 spotkanie, w którym uczestniczyło liczne grono Dostojnych Jubilatów. Wielu z nich przyjechało do Wągrowca, aby spotkać się z Koleżankami i Kolegami z lat szkolnych, aby podzielić się swymi doświadczeniami, osiągnięciami, czy też porażkami. Przyjechali, aby wrócić wspomnieniami do lat szkolnych, do tej atmosfery, która towarzyszyła formowaniu Ich zainteresowań, ambicji, marzeń, pierwszych smpatii i miłości. Jak wspominali, uczyło Ich i wychowywało wielu bardzo dobrych profesorów, którzy w większości swe wykształcenie uzyskali w okresie międzywojennym. Miało to także wpływ na Ich edukację. Pomimo trudnego okresu historycznego, w którym przyszło Im się kształcić oraz żyć, wielu z Nich ukończyło studia wyższe. Niestety 9 osób odeszło, nie doczekawszy tego wspaniałego Jubileuszu.
Wielokrotnie podkreślano jak wielki wpływ na swoich Wychowanków wywarła ta niepowtarzalna szkoła i jej atmosfera. Jeden z czcigodnych Absolwentów, prof. B. Miśkowiak zacytował na zakończenie części oficjalnej spotkania fragment wiersza Czesława Miłosza "Traktat moralny", bowiem jak twierdził, w treści tego urywka można doszukać się relacji pomiędzy wpływem szkoły, a jej uczniami - wychowankami.
... Nie jesteś jednak tak bezwolny
A choćbyś był jak kamień polny,
Lawina bieg od tego zmienia,
Po jakich toczy się kamieniach.
I, jak zwykł mawiać już ktoś inny,
Możesz, więc wpłyń na bieg lawiny.
Łagodź jej dzikość, okrucieństwo,
Do tego też potrzebne męstwo...
A więc pamiętaj w trudną porę
Marzeń masz być ambasadorem.
Serdeczne życzenia dla Wspaniałych, Dostojnych Jubilatów. Dużo zdrowia, pogody ducha oraz siły, a także dalszego wspaniałego ambasadorowania Naszej Szkole składają dyrekcja, nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu
Uczniowie:
Rodzice /od godz. 12.30/:
W tym miesiącu uczniowie naszej szkoły brali czynny udział w konkursach o tematyce religijnej. Konkurs szkolny został przeprowadzony w dniach od 3. do 9. maja br. Był on związany z uczczeniem faktu beatyfikacji naszego rodaka, papieża Jana Pawła II.
Uczestnicy konkursu zostali poproszeni o wcielenie się w rolę dziennikarzy i przeprowadzenie wywiadu z papieżem Polakiem. W pracach, obok życiorysu Jana Pawła II, pojawiły się ciekawe treści dotyczące relacji papieża z dziećmi, młodzieżą i osobami chorymi, ukazano również temat Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa 2000 roku. Każdy z uczestników postarał się także o poruszenie tematu jednej z encyklik papieskich. Laureatami tego konkursu zostali: I miejsce: Iga Szymankiewicz (kl. I a), II miejsce Agata Łapacz (kl. I b) oraz III miejsce Paweł Berdych (kl. I a).
Informujemy jednocześnie, że uczennica naszej szkoły Agata Łapacz reprezentowała społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu, podczas Konkursu dla Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych Metropolii Gnieźnieńskiej z okazji 110 rocznicy urodzin, 65 rocznicy konsekracji biskupiej i 30 rocznicy śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. W tym konkursie Agata zajęła III miejsce.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
księża prefekci
Zgodnie z Ceremoniałem Szkolnym na uroczystości zakończenia roku szkolnego klas maturalnych sztandar I Liceum Ogólnokształcącego przejmują przedstawiciele klas II. Członkowie pocztu sztandarowego, spełniający ściśle określone kryteria, zatwierdzeni przez Radę Pedagogiczną, składają wobec społeczności szkolnej przysięgę.
29 kwietnia przysięgę złożyli: chorąży: Błażej Matuszak (kl. 2C), asysta: Anna Kotecka (kl. 2E) i Paulina Tkaczyk (kl. 2B).
Kończącym kadencję członkom pocztu sztandarowego: Lilianie Kłopockiej (kl. 3A), Barbarze Myszce (kl. 3D) oraz Łukaszowi Nowickiemu (kl. 3C) serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie I Liceum Ogólnokształcącego.
29 kwietnia, o godzinie 12:00 w auli szkolnej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas trzecich. Na uroczystość przybyli: dyrektor szkoły, nauczyciele, zaproszeni goście: starosta powiatu wągrowieckiego pan Michał Piechocki, przewodniczący Rady Rodziców – pan Krzysztof Wojtaszek, rodzice uczniów i oczywiście tegoroczni maturzyści.
Trzynaścioro maturzystów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem za bardzo dobre wyniki w nauce:
Wysoką średnią ocen osiągnęli także następujący abiturienci:
Rodzicom wyróżnionych uczniów zostały wręczone listy gratulacyjne.
Ponadto podziękowania otrzymała Dominika Kusiak z klasy 3D za sumienne wypełnianie funkcji fotografa szkolnego, Sara Adamczewska także z klasy 3D za pracę w radiowęźle szkolnym oraz Jakub Grzeszczyk z 3G za zaangażowanie w pracach społecznych na rzecz szkoły.
Dyplomami za godne reprezentowanie szkoły na zawodach sportowych w latach 2008 – 2011 uhonorowani zostali Anna Berendt, Patrycja Hałas, Alicja Kaczmarek, Joanna Kłosowska, Katarzyna Kryger, Anna Olszewska, Lidia Szlanga i Honorata Szpis (z klasy 3D), Anna Woźniak (kl. 3E), Daria Skotarek (kl. 3F), Jesica Dykban, Karolina Meyer i Joanna Talaczyńska (z klasy 3G), Bernadetta Pauta i Natalia Przybysz (z klasy 3H) oraz Tomasz Gaszyński (kl. 3B), Jakub Sokołowski i Bartosz Szypulski (z klasy 3C), Piotr Kantorski i Maciej Szkutnicki (z klasy 3G).
Agata Wegner i Patryk Gogolewski z klasy 3A oraz Małgorzata Liske (kl. 3B) i Lucyna Szczurek (kl. 3H) odebrali dyplomy za reprezentowanie szkoły w zespole tanecznym Plejada.
Doceniono również zaangażowanie uczniów w promocję I Liceum Ogólnokształcącego. Podziękowania otrzymali: Anna Smyk i Łukasz Nowicki (z klasy 3C), Sara Adamczewska, Alicja Kaczmarek, Dominika Kusiak i Marta Stachowiak (z klasy 3D), Natalia Kowalczyk (kl. 3E), Jagoda Lica (kl. 3F) oraz Jakub Grzeszczyk (kl. 3G).
Ważnym momentem ceremonii zakończenia roku szkolnego klas trzecich było przekazanie sztandaru reprezentantom klas drugich. Za godne reprezentowanie szkoły członkowie dotychczasowego pocztu: Liliana Kłopocka, Barbara Myszka i Łukasz Nowicki z rąk dyrektora szkoły otrzymali dyplomy z podziękowaniami.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Apel przygotowali uczniowie klasy 1D pod opieką wychowawcy – pani prof. Magdy Wysockiej.
Dnia 13.04.2011r (w środę) odbyła się wycieczka przedmiotowa klasy 1c do Poznania. Wybrali się na Uniwersytet Adama Mickiewicza, gdzie uczestniczyli w zajęciach z chemii zorganizowanych przez prof. dr hab. Annę Gąsowską.
Uczniowie pod opieką grupy studentów z wydziału chemii przeprowadzali doświadczenia otrzymywania soli. Atrakcyjnym doświadczeniem było wyhodowanie w probówce ogródka chemicznego.
Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i z niecierpliwością oczekują kolejnego wyjazdu tego typu.