Dyrekcja szkoły informuje, że uroczystość rozpczęcia nowego roku szkolnego nastąpi w poniedziałek tj. 3 września 2012 r. o godzinie 10.00 w auli szkolnej. Zgodnie z przyjętym zwyczajem uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego poprzedzona zostanie mszą św., która zostanie odprawiona w Kościele poklasztornym pw. NMP Wniebowziętej o godzinie 9.00.
W piątek 6 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród tegotocznym maturzystom, którzy uzyskali najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych w naszym powiecie. W tym roku przeliczano wyniki uzyskane z poszczególnych przedmiotów na poziomie podstawowym. Na uwagę zasługuje fakt, że na dziesięciu najlepszych uczniów, aż dziewięcioro jest absolwentami wągrowieckiego liceum z ulicy Klasztornej. Są to:
1) Marta Małecka (469 pkt.)
2) Natalia Kaźmierczak (466 pkt.)
3) Tomasz Grzewiński (463 pkt.)
4) Estera Bilska (459 pkt.)
5) Karolina Ćmielewska (454 pkt.)
6) Anna Kotecka (454 pkt.)
7) Adrianna Trzeszczkowska (454 pkt.)
8) Damian Zieliński (454 pkt.)
9) Partycja Misiek (452 pkt.)
Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody finansowe. W imieniu władz gratulacje składał osobiście wicestarosta Tomasz Kranc.
We wrześniu 2012 roku planowane są uroczystości związane z obchodami 140 lecia istnienia gimnazjum męskiego późniejszego liceum ogólnokształcącego w Wągrowcu. Wszystkich absolwentów i sympatyków naszej szkoły zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej http://www.1lowagrowiec.eu/. Znajdziecie Państwo na niej wiele ciekawych informacji, a także dowiecie się w jaki sposób zarejestrować się, aby wziąć udział w uroczystościach rocznicowych.
Zaświadczenia maturalne będą wręczane maturzystom przez wychowawców w piątek, 29 czerwca 2012 o godzinie 11:00.
Serdecznie zapraszamy.
Wytrwała praca szkolnych koordynatorów projektu, pani profesor Cecylii Bojanowskiej, a także zaangażowanie wszystkich uczniów i nauczycieli podczas Dnia Transplantacji zaowocowało ogromnym sukcesem!
W czwartek, 21 czerwca w Sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się gala finałowa podsumowująca 4 edycję kampanii „Drugie życie”. Spośród 33 szkół z Wielkopolski biorących udział w projekcie to właśnie nasza szkoła otrzymała tytuł laureata!
Promowaliśmy idee transplantacji poprzez rozdawanie oświadczeń woli, organizacje konkursów, uczestnictwo w Powiatowych Targach Edukacyjnych, poprzez obecność na festiwalu Młode Miasto, promocję w lokalnych gazetach. Naszym największym przedsięwzięciem był zorganizowany 18 kwietnia Dzień Transplantacji. Po zakończeniu spotkania w auli w przebraniach, z transparentami udaliśmy się na wągrowiecki rynek, gdzie odbyła się sesja zdjęciowa. Podzieleni na grupy wraz z nauczycielami wyruszyliśmy w różne części miasta, gdzie rozdawaliśmy mieszkańcom oświadczenia woli.
Działalność I LO została zauważona przez Kapitułę kampanii „Drugie życie". W swoim przemówieniu Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Wielkopolskiego, pani Anna Parzyńska-Paschke, przyznała, że hasło umieszczone w naszym raporcie, wygłoszone przez jedną z klas podczas Dnia Transplantacji: „Nie bądź sknerą, podziel się nerą”, stało się jej ulubionym mottem promującym idee transplantacji.
Zostaliśmy nagrodzeni czekiem charytatywnym o wartości 1000 zł. Jeszcze nie wiemy komu przekażemy tę kwotę, ale jesteśmy pewni, że będzie to szczytny cel.
„Per aspera ad astra – przez trudny do gwiazd”. Cieszymy się, że naszą działalnością udowodniliśmy, że my, młodzi ludzie, możemy wpływać na świadomość społeczeństwa i zostawić świat, choć trochę lepszym niż go zastaliśmy.
Dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do naszego sukcesu.
Klasztorna górą!
Joanna Maziarczyk
Informacja o przebudowie dachu w budynku I LO w Wągrowcu wraz z przebudową ocieplenia stropu nad ostatnią kondygnacją i wykonaniem podłogi. SIWZ oraz treść ogłoszenia o zamówieniu zainteresowani znajdą wchodząc na poniższy link: http://www.bip.wagrowiec.pl/?a=6828
26 maja 2012r. zespół MARA w składzie Roma Król (1E), Joanna Szymańska (1E), Adrianna Piwońska (1E) oraz Marta Śmigielska (1C) zajął III miejsce w XIV Powiatowych Konfrontacjach Szkolnych Zespołów Muzycznych i Tanecznych "WITRYNA 2012".
Dziewczyny wspierała i pomagała im w przygotowaniach p. Małgorzata Wojnowska, nauczyciel j. polskiego oraz wychowawca świetlicy.
W dniu 26 kwietnia 2012 roku odbył się w naszej szkole konkurs języka angielskiego PECHA KUCHA 2012. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnościami konwersacyjnymi oraz bogatym słownictwem. Laureatami zostali: Jagoda Domagalska (2e), Maciej Konieczny (3a), Maciej Brzostowski (3a). Wyróżnienia otrzymali: Dagna Rutkowska (2f), Zuzanna Trybulska (2f), Adrian Janochowski (3a). Konkurs przeprowadził Łukasz Sielewicz.
W dniach 23-24 kwietnia br. uczniowie grup geograficznych oraz klasy 2F wraz z opiekunami, panią prof. H. Mantej i panem prof. Sz. Woźniakiem wzięli udział w projekcie „Zrozumieć przyrodę”, zorganizowanym przez pracowników naukowych Wielkopolskiego Parku Narodowego. W programie dwudniowych zajęć prowadzonych w Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach przewidziano krótkie wykłady wraz z projekcjami multimedialnymi, zajęcia w laboratorium oraz ćwiczenia terenowe.
Kluczowym celem projektu było ukazanie uczniom szeregu zależności i powiązań pomiędzy poszczególnymi komponentami środowiska przyrodniczego, tak aby „Zrozumieć przyrodę”. Uczniowie poznali budowę geologiczną i polodowcową rzeźbę obszaru oraz genezę i charakter występowania wód powierzchniowych i podziemnych. Wykonali podstawowe badania wód, poznali zagrożenia i formy ich ochrony. Młodzi przyrodnicy zostali zapoznani ze zróżnicowaniem ekosystemów lądowych i jeziornych oraz ich wzajemnym oddziaływaniem. Poznali także formy prawnej ochrony przyrody w praktyce.
Uczniowie samodzielnie wykonywali także podstawowe pomiary terenowe przy pomocy profesjonalnego sprzętu geodezyjnego.
Zajęcia były prowadzone przez specjalistów z zakresu poruszanych zagadnień: chemika - prof. dr hab. inż. Barbarę Walną, biologa – dr Renatę Dondajewską, geografa – dr Lecha Kaczmarka i geologa – dr Michała Lorenca.
Zdjęcia z pobytu w WPN dostępne są w albumie fotograficznym.
W związku z licznymi pytaniami i telefonami dotyczącymi dni wolnych od nauki informujemy, że uczniowie klas pierwszych i drugich nie mają zajęć lekcyjnych w dniach od 1 do 6 maja. Dniami wolnymi dla młodzieży są także 8 i 10 maja. Poniedziałek 7 maja, środa 9 maja oraz piątek 11 maja są dla uczniów normalnymi dniami nauki. Informacja o dniach wolnych od zajęć była przekazana na radzie pedagogicznej w dniu 24 kwietnia i powinna być podana wychowankom przez wychowawców klas.
Dyrekcja I LO
Transparenty na korytarzach, przebrani uczniowie i podekscytowanie to nie zwiastun balu karnawałowego, czy studniówki, lecz Dzień Transplantacji zorganizowany w naszej szkole 18 kwietnia w ramach kampanii „Drugie życie”. Prośba do uczniów o propagowanie idei transplantacji poprzez promowanie wylosowanego wcześniej narządu spotkała się z ogromnym odzewem. Powstały piosenki, wiersze, koszulki z hasłami, krótkie scenki, prezentacje multimedialne i ulotki. Kreatywność uczniów nie znała granic. Każda klasa odznaczyła się pomysłowością. Osoby z widowni były zapraszane na scenę do uczestniczenia w quizach i innych konkursach. Jury w składzie: pani dyrektor Powiatowego Szpitala w Wągrowcu – Emilia Jagat, pan wicedyrektor Maciej Patelski, pani Cecylia Bojanowska, Olga Krystkowiak oraz Maciej Kaczanowski miało nie lada orzech do zgryzienia. W czasie trwania burzliwych obrad komisji zgromadzeni mieli okazję zobaczyć teledysk „Drużyny Szpiku”. Swoją obecnością zebranych zaszczycił pan Starosta Michał Piechocki.
Na końcową ocenę miały wpływ także wyniki konkursu wiedzy o transplantologii oraz konkursu na plakat promujący idee transplantacji. Podczas spotkania miało miejsce rozstrzygnięcie tych potyczek.
Konkurs wiedzy o transplantologii:
1 miejsce Martyna Adamska 1C
2 miejsce Iga Szymankiewicz 2A
3 miejsce Hubert Kuźma 1D
Wyróżnienie: Milena Nowicka 1F
Konkurs na plakat promujący idee transplantacji:
1 miejsce Agata Łapacz 2B
2 miejsce: Zuzanna Dzwoniarska i Katarzyna Moszyńska 2A
3 miejsce: Justyna Szudrowicz 1B
Wyróżnienia: Julita Węczkowska 2D
Aleksandra Szatkowska 2E
Nagroda Specjalna: Sonia Kaźmierczak klasa 3A
W ogólnej klasyfikacji najlepszą klasą okazała się klasa 2A, która zdobyła łącznie 14 punktów. Nagrodą główną jest tydzień bez pytania i niezapowiedzianych kartkówek.
Po zakończeniu spotkania w auli pochód przebranych uczniów wraz z transparentami przemaszerował na rynek, gdzie odbyła się sesja zdjęciowa. Przedstawiciele klas oraz szkolni koordynatorzy akcji „Drugie życie” promowali idee transplantacji poprzez rozdawanie oświadczeń woli na ulicach miasta.
Tak o Dniu Transplantacji wypowiada się jedna z uczennic: „Ta impreza uświadomiła nam, że będąc dawcą organu możemy być również dawcami życia. Ponadto niesamowicie zintegrowała klasy. Więcej takich akcji."
Dotychczasowe działania podejmowane przez szkolnych koordynatorów akcji „Drugie życie”
(Olga Krystkowiak, Aleksandra Orłowska, Agnieszka Hinc, Marta Śmigielska, Martyna Wieczorek, Dominika Sierakowska, Joanna Maziarczyk i Mateusz Cieśnik pod opieką pani mgr Cecylii Bojanowskiej)
Joanna Maziarczyk
Aby obejrzeć więcej zdjęć zapraszamy do zakładki album fotograficzny
Spektakl Teatru Prób do obejrzenia już w sobotę 21 kwietnia b.r. o godz. 20.00 w auli I LO przy ulicy Klasztornej
Scenariusz: Jan Kasper;
reżyseria: Jan Kasper, Agata Drążkiewicz;
światło i dźwięk: Witold Krystkowiak;
słowa piosenek: Jan Kasper, Andrzej Sobczak;
muzyka: Piotr Drążkiewicz, Sławomir Sokołowski;
zespół muzyczny: Miłosz Drążkiewicz – gitara basowa, gitara elektryczna, bongosy; Piotr Drążkiewicz – Rhodes, syntezatory, dzwonek;
wokaliści: Agata Drążkiewicz, Magdalena Hinz, Krystiana Liska, Anna Nawrocka, Piotr Drążkiewicz, Piotr Kaniewski, Włodzimierz Urbański;
aktorzy: Agata Drążkiewicz, Magdalena Hinz, Ewa Kasper, Krystiana Liska, Anna Nawrocka, Margarita Nowakowska, Joanna Paszkiewicz, Alina Sokołowska, Iwona Widzińska, Piotr Drążkiewicz, Piotr Kaniewski, Waldemar Konieczny, Łukasz Strzelecki, Włodzimierz Urbański;
premiera: Wągrowiec, 17 września 2011;
czas trwania: 50 min.
Spektakl swoją premierę miał podczas 30-lecia Teatru Prób. Jeśli decydujemy się pokazać go ponownie, tym razem w ramach obchodów 140-lecia I Liceum Ogólnokształcącego, to właściwie z jednego istotnego powodu. Zdecydowana większość aktorów należy do różnych pokoleń absolwentów szacownej wągrowieckiej Alma mater, najstarsi zdawali maturę jeszcze w latach 80. poprzedniego stulecia! Chyba warto zobaczyć ich wszystkich razem, w innych rolach, niż te, które pełnią na co dzień. Trzeba jednak uprzedzić potencjalnych widzów: problematyka spektaklu daleka jest od jubileuszowego, podniosłego nastroju. Dominuje w niej żart i groteska, czasem – nie ma co ukrywać – wręcz rubasznej proweniencji. Takie właśnie jest pisarstwo Rolanda Topora, z którym związana jest kolejna rocznica: 15-lecie jego śmierci. W swoich utworach kpi on na ogół z drobnomieszczańskiej obyczajowości i mentalności oraz operuje specyficznym, łatwo rozpoznawalnym poczuciem humoru.
Jan Kasper
W dniu 11 kwietnia 2012r. odbyła się XXXVII Edycja Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości na szczeblu okręgowym w Pile. Drużyna I LO, w składzie: Agata Łapacz (2B), Patrycja Dobruchowska (2B), Maksymilian Kaminiarz (2B) zajęła II miejsce.
Jednak najwiekszym osiągnięciem jest zajęcie II miejsca indywidualnie przez Agatę Łapacz, która jednocześnie zakwalifikowała się na szczebel centralny tej olimpiady, przewidziany na przełomie maja i czerwca w Bartoszycach.
Opiekunem w/w uczniów był dyrektor I. Biniewski
Wielki Finał VI edycji Szkolnej Ligi Historycznej odbył się w przedświąteczną środę 4 kwietnia 2012 roku. Wzięło w nim udział ośmioro uczniów z klas drugich i trzecich, którzy przygotowali wykład wraz z prezentacją multimedialną na temat „Za najbardziej wpływowe mocarstwo w dziejach świata uważam… – uzasadnij swój wybór”. W komisji oceniającej znaleźli się nauczyciele historii I Liceum Ogólnokształcącego, p. Karina Jazgar oraz p. Sebastian Chosiński.
Wyniki Wielkiego Finału były następujące:
Joanna SZEJN II E: 35,5 pkt., Julita WĘCZKOWSKA II D: 38 pkt., Anna GRYGIER II F: 31 pkt., Marianna SAWIŃSKA II D: 35,5 pkt., Jagoda SZEWCZYK III D: 32 pkt., Sylwia NOJGEBAUER III G: 36 pkt., Hubert PILARSKI III E: 35 pkt., Wanda PAUSZEK III G: 36 pkt.
Po dodaniu punktów zdobytych w Wielkim Finale, do tych, które uczniowie wywalczyli w poprzednich pięciu etapach konkursu, otrzymaliśmy wyniki ostateczne:
1 miejsce: Jagoda SZEWCZYK - III D - 202,5 pkt.
2 miejsce: Julita WĘCZKOWSKA - II D - 200 pkt.
3 miejsce: Joanna SZEJN - II E - 198,5 pkt.
4 miejsce: Sylwia NOJGEBAUER - III G - 175,5 pkt.
5 miejsce: Anna GRYGIER - II F - 174,5 pkt.
6 miejsce: Hubert PILARSKI - III E - 166,5 pkt.
7 miejsce: Marianna SAWIŃSKA - II D - 151,5 pkt.
8 miejsce: Wanda PAUSZEK - III G - 142,5 pkt.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców I Liceum Ogólnokształcącego oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczył dyrektor szkoły, p. Ireneusz Biniewski. Dodatkowo Jagoda Szewczyk otrzymała dyplom specjalny dla najlepszego historyka I LO w Wągrowcu w roku szkolnym 2011/2012.
WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH KONTYNUACJĄ NAUKI W SZKOLE Z TRADYCJAMI, W SZKOLE Z DUSZĄ, ZAPRASZAMY DNIA 14 KWIETNIA OD GODZINY 10.00 NA DRZWI OTWARTE W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W WĄGROWCU PRZY ULICY KLASZTORNEJ.
NASZA SZKOŁA MOŻE POSZCZYCIĆ SIĘ TYM, ŻE NAJLEPIEJ W POWIECIE WĄGROWIECKIM PRZYGOTOWUJE SWOICH ABSOLWENTÓW DO STUDIÓW WYŻSZYCH.
21.04 o godz. 18:01 w Pubie Tequila przy ul. Mickiwicza odbędzie się koncert charytatywy. Celem, który sobie postawiiśmy jest pomoc dla Tomka, maturzysty z I LO w Wągrowcu, którego potrącił samochód. Czeka go długa i kosztowna rehabilitacja, dlatego liczymy na Waszą pomoc- jak zwykle wielką! ;-) Cegiełka to 7 zeta
A zagrają:
Word is Mine (Hardcore/thrash metal Poznań) w którym napiernicza nasz Przyjaciel, Cypek! Na pełnej epie!
http://www.facebook.com/wordismine
Tank34 (hardcore Koszalin) Kto pamięta koszalińsmie najazdy na Wągrowiec? Kto pamięta kapelę Niekret? Tylko dinozaury sceny wągrowieckiej! Dlatego mamy zaszczyt przedstawić Wam najnowsze dziecko rockandrollowego Pomorza!
http://pl-pl.facebook.com/pages/T-34/173658399360367
Nie udało nam się ściągnąć zespołu K=I=W=I ale Ci na pewno jeszcze się pojawią w naszym mieście, gdy tylko dogramy terminy! ;-)
W zamian proponujemy zespół:
Persona Non Grata (melodic street punk Jarocin) koncert promujący nową płytę tej zasłużonej kapeli sceny streetpunk! Blisko dekada na scenie, masa porywających do zabawy kawałków i mnóstwo dobrej zabawy! Panie i Panowie- zawstydźcie ich swoją energią!http://www.myspace.com/personajarocin
Zapraszamy
Załoga 62100http://i39.tinypic.com/2ahsffk.jpg
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego liceum na rok szkolny 2012/2013. Szczegóły w zakładce rekrutacja.
W III Powiatowym Konkursie Fizycznym, który odbył się 19.03.2012r. drużyna naszej szkoły w składzie Aleksandra Mendlik (1A), Kamil Nowicki (1A) i Sebastian Lisowski (1A) zajęła II miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Eliminacje szkolne Powiatowej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej w roku szkolnym 2011/2012 odbyły się 27 lutego br. Do konkursu przystąpiło 16 uczniów klas II i III.
Lista uczestników:
1. Pauszek Wanda - 3g
2. Skrzypczak Tomasz - 2d
3. Węczkowska Julita - 2d
4. Suty Wiktoria - 2c
5. Maziarczyk Joanna - 2c
6. Królczyk Julita - 2d
7. Przybył Ewa - 2c
8. Grela Monika - 2d
9. Seemann Maurycy - 2c
10. Totoń Agata - 2c
11. Joanna Fifer - 2c
12. Łukaszewska Paulina - 2c
13. Rudzińska Inez - 2f
14. Brzezińska Daria - 2d
15. Siekierski Paweł - 2d
16. Piastanowicz Iwona - 2c
W wyniku przeprowadzonych eliminacji szkolnych pierwszych dziesięciu uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów w rozwiązywanym teście, reprezentuje naszą szkołę w eliminacjach powiatowych Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej. Eliminacje powiatowe odbędą się 15 marca br.
W dniu 8 lutego 2012r. I Liceum Ogólnokształcące po raz kolejny gościło teatr „Kurtyna” z Krakowa. Tym razem uczniowie klas pierwszych mieli możliwość obejrzeć spektakl profilaktyczny pt. „Bumerang”. Tematyka sztuki dotykała problemu cyberprzemocy. Główna bohaterka zakłada portale społecznościowe ośmieszając na nich kolegów. Zamieszcza zdjęcia przerabiane na potrzeby „dobrej zabawy”. W pewnym momencie sama staje się ofiarą, gdy na dyskotece upija się , a nowo poznany chłopak robi jej zdjęcia, które stają się hitem na jednym z portali młodzieżowych. Spektakl ukazuje kompromitujące skutki upijania się, porusza problem godności człowieka. Zwraca uwagę, iż brak szacunku dla innych ludzi, stosowanie przemocy wraca do nas jak bumerang. Szantażowanie, poniżanie ludzi prowadzi do depresji, a nawet prób samobójczych. W przedstawieniu poruszony został również problem braku czasu i zainteresowania rodziców tym, co robią ich dzieci. Po spektaklu uczniowie wysłuchali prelekcji na temat uzależnienia od telewizji, komputera, telefonu komórkowego oraz wzięli udział w dyskusji na ten temat. Tak jak poprzednio, całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Wągrowcu, a swoją bezpośrednią pomoc okazały panie B. Linetty oraz A. Żabska.