I LO Działania i osiągnięcia szkoły Profile 2012/2013 Historia szkoły Patron szkoły Dyrektorzy szkoły Znani absolwenci szkoły

o szkole

Działania i osiągnięcia szkoły

I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu uzyskuje co roku najwyższe wyniki z egzaminu maturalnego w powiecie oraz dobre, w porównaniu z wynikami liceów w województwie wielkopolskim. Nasi absolwenci bez problemów dostają się na wybrane przez siebie kierunki studiów stacjonarnych.

Uzyskaliśmy wzrost poziomu nauczania języków obcych. W szkole, od wielu lat, funkcjonuje z powodzeniem  nauczanie w grupach międzyoddziałowych tworzonych z uwzględnieniem rzeczywistego  poziomu zaawansowania uczniów. Wprowadziliśmy test ze znajomości języków obcych dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do pierwszej klasy naszego liceum. Test nie ma wpływu na przyjęcie do szkoły a służy jedynie przydzieleniu do odpowiedniej grupy językowej. Dzięki wstępnej weryfikacji umiejętności językowych, uczniowie uczą się w grupach o zbliżonym poziomie oraz mogą kontynuować naukę dwóch języków równocześnie a nie jednego jak to jest w przypadku tradycyjnego podziału na grupy  (jeden język kontynuowany, drugi od podstaw).

Młodzież  naszej szkoły bierze udział w licznych konkursach i olimpiadach przedmiotowych, a także w zawodach sportowych (menu Nasze sukcesy).

Pomimo braku środków finansowych na ten cel, szkoła zapewnia dość bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Wszystkie zajęcia pozalekcyjne są realizowane przez nauczycieli społecznie bez pobierania za to wynagrodzenia.

Pozyskano w ramach ministerialnego programu wyposażania szkół w sprzęt komputerowy dwie pracownie po 15 komputerów każda. Pierwszą (komputery MAC) w roku 2004/2005, drugą (komputery PC) otrzymamy wiosną 2008r. Na początku grudnia 2007r. do szkolnego internetowego centrum informacji multimedialnej trafiły 4 komputery oraz współpracujące z nimi urządzenie wielofunkcyjne. Dzięki temu I LO rozbudowało bazę komputerową dostępną dla uczniów poza systemem lekcyjnym, co pozwoli na pełną realizację treści związanych z edukacją informatyczną młodzieży.

W 2004r. uczestniczyliśmy w organizowanej przez Gazetę Wyborczą, pod patronatem MENiS, 2 edycji programu „Szkoła z Klasą”. W efekcie realizacji wymaganych zadań otrzymaliśmy certyfikat „Szkoły z Klasą”. W 2006 roku szkoła uczestniczyła w dalszej edycji programu „Szkoły z Klasą” zatytułowanej „Uczeń z Klasą”. Zwieńczeniem czego było uzyskanie certyfikatu „Uczeń z Klasą”. Realizowaliśmy także treści ogólnopolskiego programu społecznego pt. „Bezpieczna szkoła”, co przyczyniło się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w murach naszej placówki.

Szkoła objęta jest współpracą międzynarodową, w efekcie czego młodzież wyjeżdżała do Niemiec, Włoch, Rosji, Holandii, Francji i na Węgry. Ściśle współpracujemy w ramach wymiany partnerskiej z Realschule Oedeme z Lüneburga (Niemcy), Heerbeeck College z Best (Holandia) oraz ostatnio z Christian-Ludwig-Liscow Gymnasium z Wittenburga (Niemcy) i szkołą z Naestved (Dania).

Utrzymujemy stałą współpracę z organizacjami i instytucjami wspierającymi działania wychowawcze i profilaktyczne szkoły tj. PPP, Policją, Muzeum Regionalnym i Miejską Biblioteką Publiczną w Wągrowcu, Miejskim Domem Kultury, PCK, Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną, MONAR-em.

Młodzież nasza wychodzi z różnymi inicjatywami, które spotykają się z życzliwością zarówno ze strony dyrekcji jak i pedagogów. Oprócz cyklicznie organizowanych imprez takich jak „Mikołajkowy Koncert Charytatywny”, z którego cały dochód przeznaczony jest na pomoc dla najuboższych uczniów naszej szkoły, czy zbiórki darów dla dzieci wągrowieckiego domu dziecka pod hasłem „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”, pojawiły się nowe imprezy jak chociażby „Zaduszki poetyckie” – z których dochód przeznaczono na zakup nowego sprzętu do szkolnego radiowęzła czy „Dzień Kantora” – w czasie którego uczniowie zapoznali się z twórczością Tadeusza Kantora. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano w listopadzie 2007r. „Nocny maraton filmowy” – ucztę filmową dla  prawdziwych kinomanów. W roku 2008 młodzież naszego liceum brała udział w Wiośnie Poetyckiej”.

Realizowane są działania skierowane na podnoszenie jakości pracy naszej placówki. Nauczyciele podejmują różne formy dokształcania, zarówno wewnątrzszkolnego, jak i w formach proponowanych przez instytucje specjalizujące się w kształceniu nauczycieli.